Tisk článku

Boršč

Všichni jistě znají hustou polévku více či méně červené barvy s mírně navinulou chutí, která obsahuje dostatek masa a především zeleniny. S červenou barvou polévky dobře barevně harmonuje bílá barva kysané smetany, jež k této polévce při podávání neodmyslitelně patří. Polévka, která je tak plná ingrediencí, že se může podávat i jako samostatné jídlo se u nás označuje ruským názvem boršč.

Boršč

Boršč a jeho původ

Boršč patří mezi velmi známé polévky a většinou je spojován s ruskou kuchyní. Tam samozřejmě patří, ale podobné polévky se vaří i v dalších zemích. Podobné nejsou jen recepty, ale také názvy, takže lze předpokládat, že se boršč a jeho obměny rozšířily především tam, kde se dařilo pěstování řepy, která je v boršči základní zeleninou. Rozmanitost receptů nedovoluje přesný popis, umožňuje však dostatečný výběr z receptů nebo vlastní úpravu.

Boršč a maso

Ve správném boršči by nemělo chybět maso nebo alespoň vývar z masa a kostí. Masa by měly být nejméně tři druhy, ale to je jenom doporučení, které se řídí a vždycky zřejmě řídilo možnostmi. Základním druhem masa je hovězí maso a do vývaru patří i hovězí kosti, především morkové. Dalším druhem je samozřejmě maso vepřové, kousek uzeného masa pro lepší chuť a pak následují játra, drůbeží maso a někde se používají i ryby. Maso se do polévky buď rovnou krájí na malé kousky nebo se nakrájí až po uvaření a bývá součástí podávaného boršče. Uzenina asi do původního boršče nepatřila, ale dnes se v něm v zájmu rychlosti přípravy této polévky občas i objeví. Boršč patří mezi husté a vydatné polévky, takže by v něm maso skutečně nemělo chybět.

Boršč a zelenina

Základní zeleninou pro boršč je červená řepa. Ta mu dodává poněkud zvláštní červenou barvu. Do polévky se používá čerstvá, ale protože ta dnes není vždy k dispozici, tak ji velmi dobře zastoupí sterilovaná řepa, které je naopak dostatek v každém ročním období. Kromě této základní zeleniny se do boršče přidává cibule, hlávkové zelí, kapusta, kořenová zelenina, především mrkev a celer. Podle sezóny se může přidat i další zelenina. Brambory by tam být neměly, protože boršč není polévka z bramborových končin, ale variant boršče je tolik, že i ony jsou přípustné. Všechna zelenina se krájí na kousky, pro lepší chuť ji můžeme před vařením osmažit na tuku. Pokud dáváme do polévky zeleninu s různou dobou potřebnou pro uvaření, tak ji přidáváme postupně. Kromě zeleniny se do boršče mohou přidávat i houby.

Boršč a koření

Boršč, tak jak jej známe, se kromě soli nemá příliš kořenit. Všechnu chuť by mělo dodávat maso a masový vývar a pak především dostatečně velké množství zeleniny. Teprve po dokončení se polévka dochutí citronovou šťávou nebo octem, případně i trochu cukrem, aby měla tu správnou chuť, která je mírně nakyslá. Podle místních zvyklostí se do boršče používají ke kořenění různé bylinky. Patří mezi ně libeček, kopr, petrželka, bobkový list, tymián, bazalka, případně i další. Existují však varianty boršče, které naopak kořením oplývají. Používá se do něj i sladká nebo pálivá paprika, pepř a kmín. Na dochucení boršče se při servírování dává do talíře kysaná smetana.

Boršč a jeho varianty

Celková úprava boršče se liší podle jednotlivých zemí a místních zvyklostí a variant je tolik, že je ani nelze jednoznačně popsat, takže pro zajímavost jen několik příkladů. Někde se boršč nezahušťuje vůbec, jinde se naopak zahušťuje jíškou nebo strouhanými brambory. Liší se i druhy používaného masa a výjimkou není ani bezmasý boršč. Naopak někde se boršč ještě doplňuje rozškvařenou slaninou. Poměrně veliká různost panuje v používané zelenině. Červená řepa bývá základem, ale někde se k ní připojují i rajčata a to v takovém množství, že především v jižnějších zemích převažují nad řepou. V některých zemích, se dával takový důraz na barvu polévky, že se červená řepa připravovala zvlášť, aby polévka měla jasnou červenou barvu, někde se přidávala smetana ve větším množství již do polévky, jinde tak, jak to známe dnes, pouze do talíře. Kromě zeleniny se do polévky přidávala i jablka nebo jiné dostupné druhy ovoce.

Boršč jako studená polévka

Jednou z variant, která má svůj původ u teplého provedení boršče, jsou studené polévky připravované v letním období. Jsou rozšířené především v jižnějších zemích a většinou se jedná o kombinaci řepy nebo rajčat, některé listové zeleniny a jogurtu, kefíru nebo zakysané smetany, to vše podávané vychlazené pro osvěžení i nasycení.
 

Příspěvky ke článku: Boršč

Vložit nový příspěvek


Nové příspěvky