Tisk článku

Co dům dal

Občas se stává, že nemáme čas nakoupit dostatečné zásoby, někdy se zase v ledničce, mrazničce a spíži nashromáždí potraviny, které je třeba co nejdříve zpracovat. Tehdy přichází na řadu způsob vaření z toho "co dům dal". Většinou nejde o náročné vaření, ale co je třeba, to je dostatečná dávka kuchařského důvtipu, aby byl pokrm rychle připravený, chutný, pestrý a co nejvíce odpovídal zdravé výživě.

Výběr receptu pro "co dům dal"

Při přípravě jídel vycházíme vždy ze základní potraviny, kterou máme k dispozici buď v dostatečném množství nebo ji potřebujeme zpracovat. Může to být menší kousek masa, brambory syrové i vařené, těstoviny, rýže nebo různé druhy zeleniny. K tomu pak přidáváme v menším množství další suroviny včetně vajec a sýra. Jednotlivé druhy můžeme různě vzájemně kombinovat. Jako způsob kuchařského zpracování volíme většinou opékání, smažení nebo zapékání.

Jídla s menším množstvím masa

Maso nastavujeme především zeleninou. Můžeme je umlít nebo drobně nasekat a s přídavkem povařené kapusty, zelí i další zeleniny připravit karbanátky nebo můžeme podobnou směs zapéct jako sekanou. Z již tepelně upraveného masa se dají připravit náplně do různých pirožků, slaných koláčů, palačinek nebo knedlíků. Lze připravit i trochu omáčky, například gulášové nebo rajské a doplnit třeba vařenými vejci, ale většinou dáváme přednost rychleji připraveným jídlům.

Jídla z brambor

Nejčastěji potřebujeme zpracovat vařené brambory. Velmi jednoduché je připravit z nich omeletu tak, že je nakrájíme na plátky, opečeme na pánvi na tuku a zalijeme rozšlehanými vejci a ta necháme ztuhnout. Ze zeleniny můžeme přidat cibuli, česnek nebo pórek, strouhanou mrkev a zeleně natě. Dále můžeme přidávat i uzeninu a při podávání sypat strouhaným sýrem. Obdobné je i zapékání v případě, že máme brambor větší množství. Poměrně rychlé je připravené i bramborové těsto, do kterého zabalíme kousek uzeniny nebo nádivky a osmažíme na tuku dočervena. Studené vařené brambory můžeme využít i na bramborové pomazánky.

Jídla z těstovin

Postupujeme podobně jako u brambor. Z většiny těstovin, které v případě potřeby trochu pokrájíme, se za přidání vajec dá rychle upéci omeleta nebo menší placičky. Pokapané kečupem a doplněné dušenou sterilovanou zeleninou poslouží jako večeře. Větší množství zapékáme s vejci a něčím, co se ještě našlo v chladničce. Z drobných těstovin připravíme těstovinový salát. Těstovinové nudle můžeme trochu opéci na másle a dochutit nasladko, přidat ovoce a máme tak hned sladké jídlo.

Jídla z rýže

K rychlému použití potřebujeme rýži již uvařenou. Z malého množství připravíme buď rýžový salát nebo ji využijeme jako součást nádivky. Z většího množství připravíme rizoto tak, že do ní přidáme další suroviny včetně vývaru a rizoto zapečeme. Z dušené rýže se dají smažit i sladké nebo slané palačinky nebo různě tvarované šišky či placičky, které pak podáváme jako přílohu k jiným jídlům.

Jídla ze zeleniny

Tady je výběr receptů nepřeberný. Většina zeleninových druhů se dá lehce mezi sebou vzájemně zaměňovat a společně kombinovat. Takže ze zeleniny můžeme připravovat podobná jídla, jako ze všech ostatních surovin. Z osmažené nebo podušené zeleniny zalité vejci máme velmi rychle připravenou omeletu. Z několika druhů zeleniny a některé základní potraviny jako brambor, těstovin a rýže připravíme zapékaný pokrm. Lze připravovat i husté polévky nebo omáčky, například zeleninový guláš, kde určitě spotřebujeme dosud skladovanou zeleninu. Z podušené zeleniny, popřípadě strouhané syrové, zde záleží na druhu, připravíme jednoduše karbanátkovou směs na obalení a usmažení. A pak tu jsou saláty, které můžeme připravit pro samostatné podávání. V tom případě je doplňujeme trochou uzeniny, sýra nebo vařenými vejci a podáváme s pečivem. Přesto nám příprava takového jídla mnoho času nezabere.
 

Příspěvky ke článku: Co dům dal

Vložit nový příspěvek


Nové příspěvky