Tisk článku

Kořeněné vánoční cukroví

Název zní trochu zvláštně, protože cukroví a vánoční obzvlášť by mělo být především sladké a dostát tak svému všeobecnému pojmenování. Proč bychom mu jinak říkali cukroví? Ale protože sladká chuť není všechno, tak i do vánočního cukroví se vloudilo nejrůznější koření. A není to vždycky jen jemná vůně vanilky, ale i koření pikantnějších chutí a ostřejších vůní.

Kořeněné vánoční cukroví

Vánoční koření

Příjemná vůně vanilky patří k cukroví celkem samozřejmě a její vliv se projevuje právě ve vůni, protože chuť nijak neovlivňuje. Mezi další typické a poměrně rozšířené vánoční koření patří zcela jistě skořice. A pak už se v některých receptech objevují druhy koření s typickou chutí a vůní. Jedná se především o zázvor, anýz, badyán a hřebíček. Jen velmi výjimečně se dnes používá koriandr a fenykl. Některé druhy používáme do cukroví samostatně, někdy z nich vytváříme směsi. Kořeněné cukroví vnáší určitou změnu mezi typické druhy vánočního cukroví a proto není od věci alespoň menší množství takového cukroví upéct.

Skořicové cukroví

Skořici do cukroví používáme mletou. Můžeme si vybrat buď samostatný recept na některé skořicové cukroví nebo s ní mírně přichutit připravované těsto. Hodí se do lineckého těsta nebo do jednoduššího křehkého těsta, což je obdoba lineckého těsta. Ochutit skořicí lze i piškotové těsto, případně krém či polevu. Nepostradatelná je skořice v tradičních pracičkách, kde platí, že ať už jsou jednotlivé přísady složeny v jakémkoliv poměru, tak skořice nemůže chybět. Totéž platí i pro perníčky, které se bez vůně a příchuti skořice neobejdou.

Zázvorové cukroví

Lehce palčivá chuť zázvoru spojená se sladkou chutí dodává zázvorovému cukroví mimořádnou chuť. Proto také se zázvorky nebo jiné cukroví, kde se zázvor objevuje už v názvu, již dlouhá léta udržují v tradičním sortimentu vánočního cukroví. Podobně jako skořice zázvor většinou nechybí v pracičkách a velmi často se používá i do perníčků. Těsto na zázvorky se připravuje buď jako třené těsto a zázvorky se pak pečou ve formičkách nebo jako tukové těsto, které lze ručně tvarovat nebo vyválet a pak vykrajovat různé tvary. Upečené zázvorky se obalují v cukru nebo zdobí polevou.

Anýzové cukroví

Chuť anýzu je sladká a jeho vůně velmi příjemná. Proto se asi jeho drobná úzká semena objevila i v řadě receptů na vánoční cukroví. K jeho oblibě zřejmě přispělo i to, že anýz se pěstoval a dodnes se dá pěstovat jako domácí koření. Na anýzové cukroví se těsto připravuje podobně jako sušenkové těsto a anýz se do těsta přímo zapracuje nebo se vytvarované nebo vykrájené tvary ještě před pečením hustě anýzem posypou.

Hřebíček do cukroví

Hřebíček se před použitím musí rozdrtit, spíše však roztlouct v moždíři. Pokud nemáme moždíř k dispozici, pomůžeme si mlýnkem na koření. Trochu hřebíčku se přidává do praciček a do směsi koření při pečení perníků.

Badyánové cukroví

Hvězdičky badyánu se v cukroví uplatňují především svou ostřejší kořenitou vůní. Přidává se proto jen ve velmi malém množství rozdrcený nebo mletý do praciček, do perníčků a do speciálních druhů kořeněného cukroví. Tyto speciální druhy se pečou především jako různě tvarované sušenky. Po upečení se mohou dozdobit trochou polevy.

Koriandrové cukroví

Koriandr se do cukroví používá dnes již velmi málo. Do těsta je třeba ho přidávat již rozdrcený nebo mletý. Lze jím ochutit různá sušenková těsta nebo využít některý z receptů na anýzové či badyánové cukroví a toto koření nahradit koriandrem.

Fenyklové cukroví

I vonná semena fenyklu patří mezi koření, které můžeme přidávat do vánočního cukroví. Těsto odpovídá sušenkovému těstu a mletý fenykl se většinou přidává přímo do těsta nebo se jím vytvarované cukroví posype ještě před pečením.
 

Příspěvky ke článku: Kořeněné vánoční cukroví

Vložit nový příspěvek


Nové příspěvky