Tisk článku

Maso a zelí

Zelí samozřejmě podáváme k masu jako přílohu připravenou ze zelí hlávkového, sterilovaného nebo kyselého a nepochybně jde o jednu z nejpoužívanějších zeleninových příloh. Ale totéž zelí můžeme využít i samostatně při přípravě především hlavních masových chodů.

Maso a zelí

Hlávkové zelí

Hlávkové zelí bílé a někdy i červené můžeme s úspěchem použít především při přípravě různých druhů čínských nebo lépe řečeno asijských jídel. Zelí musí být nakrájené nebo po asijském způsobu nasekané na jemné nudličky a přidáváme ho k masu ve chvíli, kdy maso je již téměř hotové. Zelí se jen krátce orestuje a jídlo k okamžitému podávání je hotové. Vynikající pro tento způsob kuchyňské přípravy je pánev WOK. Kromě těchto typů jídel se využívají především nepoškozené listy z okraje hlávky na přípravu závitků. Listy se plní dobře okořeněným mletým masem a pak se buď dusí, zapékají nebo obalené smaží v horkém tuku. V kombinaci s mletým masem, případně i s uzeninou se z krájeného hlávkového zelí mohou připravovat různé karbanátky, placičky a smaženky nebo spolu s ještě dalšími ingrediencemi je můžeme zapékat jako nákyp.

Sterilované zelí

Sterilované zelí a to jak bílé, tak červené, se využívá především při pečení a zapékání, ale lze jej využít i při dušení. Protože sterilované zelí je chuťově jemnější než kysané zelí, tak vyhovuje především tam, kde chceme potlačit příliš kyselou chuť buď kvůli vlastní chuti nebo kvůli tomu, aby zelí příliš nepřehlušilo chuť masa. Sterilované zelí tak můžeme péci, zapékat nebo dusit se všemi druhy masa včetně ryb a drůbeže. Okapané a podle potřeby překrájené sterilované zelí můžeme využít i pro přípravu náplní do rolád, závitků nebo při plnění drůbeže.

Kysané zelí

Kysané zelí se hodí ke všem druhům masa, největší využití má však u vepřového masa a u drůbeže u kachen, hus a krůt. Kysané zelí před přípravou podle kyselosti někdy i propláchneme, většinou je třeba je překrájet na menší kousky a dochutit podle potřeby. Některé recepty vyžadují jeho předběžnou tepelnou úpravu podušením. Připravené kysané zelí pak používáme například při :

  • pečení masa: Různě upravené a naporcované maso kysaným zelím buď pokládáme nebo zakrýváme a společně pečeme přikryté pokličkou v troubě. Takto připravovaná jídla nelze nechávat vysmahnout, protože by se zelí pálilo, takže je nutné včas podle potřeby podlévat. K podlévání se hodí vývary, pivo, víno, smetana, různé směsi kečupu a kořenících omáček nebo jenom obyčejná voda.
  • zapékání: Před zapékáním maso předem opečeme na tuku a pak už postupujeme podobně jako u pečení. Pro zapékání se hodí kysané zelí předem podušené, aby se zkrátila nebo stačila doba zapékání. Zapékáme však většinou i s dalšími přísadami, takže přidáváme třeba trochu uzeniny, sýra, dušených hub nebo jiné zeleniny. K tomuto zapékání se hodí využít i přílohových surovin, takže zapékáme s brambory, rýží nebo těstovinami.
  • dušení masa: Dušené maso se zelím připravujeme na plotně. Maso krájíme na porce nebo na ještě menší kousky a po krátkém orestování a zatáhnutí masa, přidáváme zelí spolu s dalšími potřebnými přísadami a kořením a společně dusíme. Opět včas a podle potřeby podléváme a podle receptu nebo alespoň žádané chuti volíme druh tekutiny pro podlévání. Opět to může být vývar, pivo, víno nebo jenom voda. Takto připravujeme nejen pouze samotné maso se zelím, ale především omáčky, které po změknutí masa a zelí dokončujeme. Oblíbeným a jistě všeobecně známým druhem takovéto omáčky je segedínský guláš se smetanou.
  • smažení masa: Kysané zelí se hodí jako přídavek do mletého masa, které použijeme k přípravě různých smažených karbanátků a podobných jídel.
  • plnění masa: Kysané zelí můžeme využít jako chuťově pikantní náplň. Pro tyto účely ho necháme řádně okapat, případně i trochu vymačkáme a nakrájíme nadrobno. Pak už ho jen dokořeníme podle chuti a potřeby nebo doplníme dalšími ingrediencemi. Upraveným kysaným zelím plníme závitky, rolády nebo různé proříznuté masové kapsy. Z drůbeže plníme zelím především kuře nebo kachnu. K plnění zelím se hodí i tučnější ryby jako je například makrela. Tepelná úprava masa plněného zelím se odvíjí od receptu. Plněné maso pečeme, dusíme nebo smažíme.
     
Příspěvky ke článku: Maso a zelí

Vložit nový příspěvek


Nové příspěvky