Tisk článku

Mléčné koktejly

Při výživě malých dětí, školáků i mladistvých bychom pro jejich zdravý vývoj neměli opomíjet dostatečný přísun mléka a mléčných výrobků. Proto podáváme různě ochucené mléčné nápoje. Kromě teplých nápojů jsou oblíbené i mléčné koktejly s ovocem a dalšími ingrediencemi. Přijdou k chuti zvláště v teplejších dnech, protože se dají podávat i vychlazené. Pro jejich výživnost je podáváme jako součást jídla, většinou přesnídávky, případně místo ní a nepovažujeme je za běžný nápoj pitného režimu.

Mléčné koktejly

Mléko na koktejl

Mléko může být v podstatě jakékoliv. Pokud není třeba omezovat příjem tuků, tak můžeme použít tučnější mléko zakoupené třeba na farmářských trzích nebo v mléčných automatech. Nevýhodou tohoto mléka je jeho nízká trvanlivost. Pokud této příležitosti nedůvěřujeme nebo nemáme možnost ji využívat, pak připravujeme koktejl z některého plnotučného trvanlivého mléka. Jestliže je třeba použít mléko s nižším obsahem tuku, pak dáme přednost mléku odtučněnému. Kromě mléka je samozřejmě možné koktejl připravit i z podmáslí, kefíru nebo s přídavkem smetany či jogurtu.

Ingredience do koktejlu

Tady máme řadu možností, jak přizpůsobit přidáním vhodných ingrediencí chuť koktejlu chuti strávníků nebo připravovaný koktejl neustále obměňovat. Koktejl sladíme cukrem nebo medem, jimi však pouze dolaďujeme chuť a snažíme se nepřesladit, nápoj by tak ztratil svůj osvěžující účinek. Do koktejlu přidáváme nejčastěji ovoce, především pro děti a ostatní ingredience přidáváme buď společně s ovocem nebo samostatně. Koktejly můžeme připravovat i se zeleninou, pak je místo cukru mírně osolíme.

Ovoce do koktejlu

Do koktejlu používáme téměř jakékoliv čerstvé ovoce, v případě jeho nedostatku nebo pro vylepšení chuti může být ovoce i mražené nebo kompotované. Drobné ovoce mixujeme celé, ostatní předem nakrájíme na malé kousky. Vhodné druhy ovoce můžeme samozřejmě i míchat. Pro podporu chuti ovoce lze přidat trochu ovocného sirupu nebo zavařeniny. Z jednotlivých druhů se do koktejlu nejvíce osvědčily tyto druhy ovoce :

  • jahody
  • borůvky
  • maliny
  • ostružiny
  • rybíz
  • višně
  • meruňky
  • broskve
  • jablka
  • banány

Zelenina do koktejlu

Ze zeleniny se hodí především mrkev, celer, rajčata a zelené bylinky. Zeleninu předem nakrájíme nebo nastrouháme, případně použijeme pouze prolisovanou šťávu.

Ostatní ingredience do koktejlu

Kromě ovoce můžeme chuť mléčného koktejlu vylepšit přidáním řady dalších surovin nebo přísad pro dochucení. V teplém období, kdy chceme koktejl podávat jako vychlazený nápoj, jej doplníme různými mraženými krémy a zmrzlinami libovolných chutí nebo kousky ledu. Společné mixování s mraženým krémem či zmrzlinou pak koktejl vylepší do krémovité struktury. Kromě této změny konzistence koktejlu měníme jeho chuť přidáním strouhané čokolády či kakaa, nutelly a citronové, pomerančové nebo limetkové šťávy.

Příprava koktejlu

Příprava je velmi jednoduchá a netrvá déle než několik minut. Do velkého mixéru nebo do vhodné nádoby pro ponorný ruční mixér nalijeme potřebné množství mléka, přidáme ovoce nebo další ingredience, podle potřeby přisladíme nebo jinak dochutíme a mixujeme do pěny. Přípravu může trochu prodloužit některé ovoce, které je třeba oloupat, vypeckovat nebo vykrájet nebo větší kusy ovoce nakrájet na menší kousky. Pro malé děti a pro ty, kdo nemají rádi zrníčka z bobulovin, toto ovoce rozmixujeme předem zvlášť, protřeme z něho dřeň přes síto a teprve tuto dřeň přidáme do koktejlu.

Podávání a zdobení koktejlu

Mléčný koktejl podáváme ve vyšších sklenicích a to ihned po umixování, aby nespadla pěna. Navrch ho můžeme dozdobit trochou šlehačky, kouskem ovoce, poprášit kakaem, posypat strouhanou čokoládou, mletými ořechy nebo kokosem. Slané koktejly zdobíme sekanými zelenými bylinkami nebo kouskem zeleniny.


 

Příspěvky ke článku: Mléčné koktejly

Vložit nový příspěvek
Ovocný koktejl Autor: Andrea Sel., vloženo 29.01.2018
OdpovědětDoporučuju taky vyzkoušet tento recept. Výborné to je - https://youtu.be/wDM26ft_yv8
Jablkovopomeračový Smoothies Autor: Sofa, vloženo 24.05.2014
Odpovědět Ingredience na tři porce: 2×jablko 2×pomeranč 1×vanilkový jogurt (Activia) 4×kostky ledu Postup: Nakrájime ovoce a nasipeme do mixéru a mixujeme dokut z ovoce není kaše.Pak přidáme jogurt a opět mixujeme dokuť to nebude vipadat jako Smoothies.Ještě přidáme kostky ledů a rozmixujeme tak,aby nebyly kousky ledu celé.Nakonec Nalijeme do sklenišky a vychutname si domácí Smoothies.:-)


Nové příspěvky