Tisk článku

Muffiny s ovocem

Muffiny, malé bochánky pečené ve speciálních formičkách, se staly oblíbeným sladkým pečivem. K jejich oblíbenosti jistě přispěl fakt, že jsou nenáročné na přípravu, jsou poměrně rychle upečené a mohou se podávat teplé ihned po upečení nebo vychladlé.

Muffiny s ovocem

Muffiny a těsto

Těsto většinou nevyžaduje příliš náročnou přípravu a nejčastěji se používá třené těsto, které připravíme z vajec, cukru, mouky a trochy tuku, tekutiny a většinou i kypřícího prášku. Kromě tohoto běžného těsta se na muffiny dá použit i jemné piškotové těsto bez tuku nebo těsto kynuté, které však potřebuje svůj čas na kynutí. Rychlé muffiny se dají připravit z listového těsta. U třeného těsta a často i u těsta piškotového se však dá využívat všech možných variací k jeho obměně. Cukr nahrazujeme medem nebo sirupem z prodejen se zdravou výživou. Mouka může být běžná nebo celozrnná, lze ji doplnit ovesnými vločkami, mletými ořechy nebo strouhaným kokosem, přibarvit kakaem nebo čokoládou. Tuk můžeme zcela nebo zčásti nahradit jogurtem či sladkou nebo zakysanou smetanou. Těsto se dá i dochutit skořicí nebo perníkovým kořením, kávou, sladkými likéry a jinými pochutinami.

Muffiny a ovoce

Jednou z ingrediencí, která se k muffinům výborně hodí, je ovoce. Používat můžeme ovoce čerstvé, kompotované, mražené i předem namočené sušené nebo ovoce kandované. Připravit muffiny s ovocem můžeme třemi způsoby :

  • muffiny s ovocem v těstě
  • muffiny s ovocnou náplní
  • muffiny zdobené ovocem

Muffiny s ovocem v těstě

Přidávat ovoce již do těsta je nejjednodušší způsob přípravy muffinů s ovocem. Vhodné je především drobné ovoce, ale hodí se i větší, které překrájíme nebo nastrouháme na příhodné kousky. Z jednotlivých druhů to mohou být například :

  • drobné ovoce: Použít můžeme všechny druhy bobulovitého ovoce, jako jsou borůvky, jahody, maliny, ostružiny, brusinky, rybíz a angrešt. Použít můžeme ovoce čerstvé bez dalších úprav kromě omytí a očištění i ovoce mražené nebo kompotované.
  • větší ovoce: Do těsta je krájíme na malé kousky, tvrdé ovoce se dá i nastrouhat, měkké naopak rozmělnit nebo rozmixovat. Jedná se především o jablka, hrušky, banány, švestky, třešně, višně, broskve i meruňky. Patří sem i citrusy, kde použijeme buď jenom šťávu nebo i malé kousky ovoce. Ovoce může být čerstvé, kompotované i mražené.
  • ovoce sušené a kandované: Do muffinů se poměrně dobře dají použít i sušené plátky ovoce, Podle potřeby je předem namočíme, pak pokrájíme na ještě menší kousky nebo je v tekutině rozmixujeme. Namáčíme do ovocné šťávy, pro dospělé můžeme i do rumu nebo některého likéru. Kandované ovoce podle potřeby posekáme na menší kousky a dále neupravujeme.

Muffiny s ovocnou náplní

Do muffinů si můžeme připravit i ovocnou náplň. Ovoce v tomto případě strouháme a dochucujeme samostatně nebo je ponecháváme ve větších kouscích. Použití je pak velmi jednoduché, do připraveného košíčku nebo formičky vkládáme lžíci těsta, pak vložíme náplň a zakryjeme opět těstem. Ovocná náplň se hodí především do kynutého těsta, kde není vhodné přidávat ovoce již do těsta lístkového, kde potřebujeme větší dávku náplně.

Muffiny zdobené ovocem

Muffiny zdobíme ovocem po upečení a mírném vychladnutí. Předtím je stačí jen silně pocukrovat, ale lepší a vzhlednější je muffiny buď přelít některou z polev nebo ozdobit kopečkem šlehačky či jemného, nejlépe tvarohového krému. Na ozdobu vybíráme pěkné a tužší ovoce s výraznější barvou. Zapomeneme proto na banány, které na vzduchu hnědnou a nepoužíváme ani mražené ovoce, které po rozmražení pouští šťávu a rovněž mění vzhled k horšímu. Ale dobře se uplatní čerstvé bobulovité ovoce a mimo jeho sezónu pak dílky mandarinek nebo pomerančů, plátky kiwi či bobule hroznového vína, plátky meruněk, broskví či nektarinek. Hodí se i odkapané kompotované ovoce, které drží tvar i barvu. Mohou to být jahody, maliny, kousky broskví nebo meruněk či kompotované mandarinky. Pokud chceme ovocem zdobené muffiny udržet delší dobu, pak ovoce trochu přetřeme želatinou, tak získá pěkný vzhled i lesk a hlavně delší trvanlivost.
 

Příspěvky ke článku: Muffiny s ovocem

Vložit nový příspěvek


Nové příspěvky