Tisk článku

Ořechové cukroví

Ořechy všech druhů jsou velmi častou přísadou nebo základní surovinou v receptech na vánoční cukroví. Přidávají se v menším nebo větším množstvím již do těsta, do krémů, do náplní u plněného cukroví a hojně se využívají i při zdobení. Nejčastěji se používají vlašské ořechy následované lískovými oříšky. Mohou to však být i jiné ořechy, například kešu oříšky, kterými však spíše zdobíme, protože těsto s nimi se trochu drobí. Jako ořechy se používají i mandle nebo arašídy, ačkoliv pravými ořechy nejsou.

Ořechové cukroví

Příprava ořechů

Ořechy musíme vždy vyloupat, což je práce poněkud zdlouhavá. Pokud si koupíme již vyloupaná ořechová jádra, tak loupání odpadá. Jinak se snažíme využít dobrých rad, jak si jejich loupání usnadnit. Podle předpisu přidáváme do těsta většinou ořechy jemně namleté v mlýnku na strouhanku, jen výjimečně ořechy nasekané na kousky. Na zdobení potřebujeme pěkné a vzhledné ořechy, takže potřebný počet vybereme předem a odložíme stranou a strouháme zbytek. Mandle se většinou používají bez slupek, které odstraňujeme tak, že mandle předem spaříme v horké vodě.

Ořechové těsto

Do těsta přidáváme ořechy podle předpisu. Chuť ořechů zvýrazní špetka mleté skořice, kterou přidáme současně s ořechy. Z ořechového těsta se dělají především velmi oblíbené vanilkové rohlíčky a pracičky. Pak už záleží na nás, zda si vybereme přesný recept nebo menším množstvím mletých ořechů zvýrazníme chuť třeba lineckého těsta tím, že ořechy nahradíme část mouky. Kromě speciálního tukového těsta a lineckého těsta a jeho obměn se ořechy často používají do sněhových těst, kde základem jsou šlehané bílky. Do husté pěny z bílků přidáváme cukr, mleté ořechy a případné další ingredience a pak lžičkou klademe na vymazaný plech hromádky nebo sáčkem se silnou zdobící špičkou nastříkáme na plech zvolené tvary. Toto cukroví musíme velmi opatrně péct.

Mandlové těsto

S mandlemi nakládáme podobně jako s ořechy. Do těsta je musíme nastrouhat. Chuť mandlového těsta je o něco jemnější než ořechového, takže s tím počítáme, pokud jimi chceme nahradit ořechy.

Ořechové nepečené cukroví

Ořechy jsou jednou ze základních surovin pro nepečené cukroví. Do připravované směsi na tvarování složené i z dalších přísad je většinou přidáváme mleté a to buď najemno nebo nahrubo a do některých druhů i nadrobno posekané.

Ořechový krém

Jemný máslový krém nastavený kaší z mouky či bramborové moučky nebo uvařeným pudinkem ořechová chuť vždy vylepší. Některé ořechové cukroví je právě charakterizováno tím, že je plněno ořechovým krémem. Jako příklad je možné uvést třeba plněné ořechy. Podobně postupujeme s oloupanými a strouhanými mandlemi.

Ořechová náplň

Ořechovou náplň tvoří většinou piškotové drobečky doplněné dalšími ingrediencemi a právě mezi nimi nesmí chybět mleté ořechy. Tuto náplň někdy již pečeme ve formičkách spolu se základním druhem cukroví. Většinou se jedná o plněné košíčky. Kromě toho se některé cukroví touto náplní plní až po upečení místo krému. Místo ořechů je možné použít i mandle.

Ořechové zdobení

Ořechy ke zdobení používáme různými způsoby. Některé cukroví se zdobí již před pečením a to tak, že se sype nahrubo mletými nebo sekanými ořechy. Na tvary z lineckého těsta se může ozdobnou špičkou nastříkat ořechová pěna z tuhého sněhu z bílků. Takto ozdobené cukroví se pak předkládá jako samostatné cukroví nebo tvoří vrchní díl plněného cukroví. Široké použití mají ořechy jako ozdoba na polévaném cukroví, kde je můžeme použít na tmavou i světlou polevu. Nepečené cukroví zdobíme kousky ořechů na povrchu, ale můžeme je do hmoty při tvarování i zapracovat a pak tvoří náplň. Oloupanými a půlenými mandlemi zdobíme tmavou polevu, perníčky nebo kakaové cukroví. Mandle se hodí i do nepečeného cukroví jako vrchní ozdoba nebo vnitřní náplň.
 

Příspěvky ke článku: Ořechové cukroví

Vložit nový příspěvek


Nové příspěvky