Tisk článku

Pečeme křupavé bagety

Doba, kdy se kupovaly jenom housky a rohlíky a při svátečnějších příležitostech chlebíčkové veky, už je pryč. Dnes jsou v obchodech k dostání různé druhy pečiva s nejrůznějšími názvy, takže je co vybírat. Možná snad právě proto, že jejich výběr je tak veliký a kvalita občas už menší, rozšiřuje se domácí pečení tohoto kynutého pečiva a kuchařky přitom postupně přicházejí na to, že se nejedná o žádné příliš složité pečení. Někdy se povede hned napoprvé, někdy je třeba trochu trpělivosti a vyzkoušení několika receptů. Jedním z druhů tohoto pečiva mohou být křupavé bagety.

Pečeme křupavé bagety

Bagety

Bagety, jak je všeobecně známo pochází z Francie. Je to druh kynutého pečiva, které připomíná poměrně úzkou, ale o to delší večku. Proto také je její název odvozen z francouzského slova baguette, což znamená hůlka, ještě výstižnější by asi byl název tyčka. Ve Francii je to tradiční pečivo k snídani, u nás je můžeme používat obdobně, ale častější je jejich různé obkládání a plnění nebo podávání jako samostatné pečivo k salátům a pomazánkám.

Těsto na bagety

Bagety se pečou z kynutého těsta, do kterého se přidává jen velmi málo tuku, případně vůbec žádný tuk a základ tvoří polohrubá nebo hladká mouka, sůl, droždí a většinou se zadělává jen vodou. Kdo vlastní domácí pekárnu, má práci ulehčenou tím, že mu pekárna těsto zpracuje a nechá vykynout. Bez pekárny je možné si zadělávání těsta ulehčit pomocí domácích robotů nebo ručních hnětačů. Ruční hnětače je lepší používat v užších a vyšších nádobách o průměru cca 20-25 cm, protože zadělávací mísa je na ně moc široká a těsto se špatně propracovává. Vypracované těsto se nechává kynout na teplém místě 45 minut až celou jednu hodinu. Správně vykynuté zdvojnásobí svůj objem a je při dotyku pružné.

Tvarování baget

Ze zpracovaného těsta se po vykynutí na vále vytvoří bagety. Nesvinují se jako rohlíky, ale postupuje se tak, že nejdříve se těsto rozdělí na díly podle počtu baget. Délka baget je při domácím pečení omezena délkou nebo šířkou plechu. Ze 40 dkg mouky je možné vytvořit 4 širší nebo 5 užších baget na délku plechu nebo 6-8 kratších baget na šířku plechu. Každý dílek se trochu rozválí válečkem nebo jen roztáhne rukou na obdélník. Délka by měla zhruba odpovídat délce bagety, šířka by měla činit asi 20 cm. Pak se spodní třetina přeloží do dvou třetin těsta, horní třetina se přeloží přes a složené těsto se přeloží ještě napůl. V polovině se udělá rýha, znovu přeloží a mírně poválí, přitom se snažíme docílit potřebné délky bagety. Vytvarované bagety uložíme na plech mírně vymazaný tukem nebo vyložený pečícím papírem a necháme je ještě asi 15 minut dokynout. Samozřejmě se bagety mohou dělat v různých velikostech podle naší potřeby, tomu pak odpovídá i dělení a tvarování těsta.

Pečení baget

Bagety je třeba upéct rychle, jen tak budou křupavé přesně tak, jak mají čerstvé bagety být. Proto je vkládáme do předehřáté trouby a pečeme zhruba při 220°C. Křupavější kůrky se dosáhne také tím, že se těsně před vložením do trouby potřou vodou. Pak v nich ostrým nožem uděláme několik šikmých zářezů a buď je necháme holé bez posypu nebo je sypeme solí, kmínem, mákem nebo semínky podle vlastní chuti. Dozlatova upečené bagety vyjmeme a můžeme podávat.

Podávání baget

Bagety je nejlepší podávat čerstvě upečené a vychutnat si tak jejich křehkost. Mohou být přílohou k salátům či pomazánkám, k hustším svačinovým polévkám, ke gulášům, k vaječným jídlům nebo uzeninám. Bagety se často obkládají nebo plní. Pro tento účel je musíme vodorovně prokrojit a můžeme obkládat podle fantazie nebo chuti. Do bagety se často dává list ledového salátu, plátky sýra nebo uzenina předem nakrájená na tenké plátky. Bagetu před obložením můžeme ještě vytřít hořčicí, kečupem, nebo zakápnout některým z dresinků. Kromě obkládání se bageta může plnit paštikou nebo pomazánkami všech druhů. Trochu přitom dbáme pouze na to, aby ji příliš nepromáčely. Nevýhodou baget je to, že poměrně rychle ztrácejí svoji křehkost. Pokud už bageta není dostatečně křupavá, tak se vždycky dá využít na nakrájení plátků pod jednohubky, můžeme ji také zapékat a tím její křupavost alespoň částečně obnovit. A ztvrdlé bagety se ještě vždycky mohou nakrájet na kostičky do knedlíků nebo usušit a pak semlít na strouhanku.

Příspěvky ke článku: Pečeme křupavé bagety

Vložit nový příspěvek
Pečeme křupavé bagety Autor: reznicek, vloženo 10.11.2011
OdpovědětVážení,přečetl jsem si Váš "návod" na výše uvedený produkt.Jsem zklamán,neboť návod je pro mne nedostatečně jako začátečníka popisován z hlediska postupu-T.j.kolik mouky,kolik cca alespoň co do množství všech přísad chybí!? Je to "odfláknutý návod".Ještě že jsou jiné lepší návody k vyhledání od jiných producentů.
Re: Pečeme křupavé bagety Autor: autorka článku, vloženo 11.11.2011
OdpovědětVážený čtenáři, články na tomto webu jsou zamýšleny pouze jako obecné seznámení s nějakou oblastí z prostředí kuchyně. Přesný recept na pečení baget najdete například v receptech: "Bagety", "Bagety z hladké mouky", "Bagety z polohrubé mouky" nebo také "Chlebové bagety". Tyto recepty jsou umístěny v rubrice "Moučníky". Můžete je ale také najít zadáním slova "Bageta" do vyhledávacího pole vpravo nahoře.
Re: Re: Pečeme křupavé bagety Autor: Arnold Grega, vloženo 23.05.2012
OdpovědětNesouhlasím docela. V rubrice "Pečeme křupavé bagety" nemohou být zamýšleny "pouze jako obecné seznámení s nějakou oblastí z prostředí kuchyně" a argumentovat že jsou obsaženy v rubrice "Moučníky" je nesmyslné. S moučníky to nemá co pohledávat a tak onen doporučený odkaz je demagogický. Jsem přesvědčen, že k heslu "pečeme bagety" má být komplexní informace, bez nutností hleda podrobnosti v rubrice "švestkové knedlíky". Vidím to jako jasný nedostatek. Dále je předkládaný recept na bagety z hlediska příprav těsta včetně ingrediencí v podstatě stejný, jako těsto na housky, či rohlíky, nebo veky. včem je tedy rozdíl, když každý z těch výrobků ma zcela odlišnou chuť ?
Re: Pečeme křupavé bagety Autor: Alena, vloženo 15.11.2012
OdpovědětVšeobecné tlachy, takový recept na nic.Dávám za pravdu řezníčkpovi
Re: Re: Pečeme křupavé bagety Autor: Libor, vloženo 27.11.2012
OdpovědětNikde není psáno recept na křupavé bagety... Tohle je technologický postup jestli vám to něco říká... Jsou to rady jak se vyvarovat chybám.. Libor


Nové příspěvky