Tisk článku

Ryba jako postní jídlo

Při všech půstech a tedy i během předvelikonočního půstu je maso z ryb a dalších ve vodě žijících živočichů povoleno jako vhodný pokrm. Při nahlédnutí do starých kuchařek zjistíme, jak se časy mění, protože recepty na tato jídla, podle kterých vařily naše babičky či u těch mladších prababičky, jsou naprosto nepoužitelné. Dnešní běžná kuchařka těžko trhne štiku a několik okounků na rybí míšeninu a sehnat dva tucty žabích zadečků nebo půl kbelíku raků se jí rozhodně nepodaří. Zase má ale možnost navštívit některý ze super nebo hyper marketů a vybrat si ze sladkovodních nebo mořských ryb.

Ryba jako postní jídlo

Sladkovodní ryby

Nejčastěji je k dostání pangasius, losos, náš domácí kapr nebo pstruzi. Všechny tyto ryby jsou už vyvržené a očištěné, takže domácí příprava masa vyžaduje už jen základní minimum. Ryby pouze omyjeme a případně dočistíme.

Pangasius

Pangasius je sladkovodní ryba patřící k sumcům a k nám se dováží jako průmyslově pěstovaná ze zahraničí. Proto se prodává jako mražená a porcovaná na filety. Její maso je velmi jemné a chutné, má minimum kostí a jeho příprava je velmi rychlá. Pangasia můžeme smažit obaleného v hladké mouce, rozšlehaném vejci a strouhance nebo v těstíčku z mouky, vajec a mléka, které si dokořeníme podle vlastní chuti. Nejčastější a dá se říci, že i nejchutnější úprava pangasia je jeho zapékání. Pangasia rozporcujeme, necháme jen mírně rozmrznout, pak jej osolíme, okořeníme, vložíme do pekáče a zapékáme. Výhodou této úpravy je, že ji můžeme doplnit dalšími surovinami, takže pangasia můžeme zapékat se zeleninou, smetanou, jogurtem, sýrem, uzeninou, vejci nebo houbami. Pangasia můžeme pro dietní účely jen vařit ve vodě nebo ještě lépe v páře. Pro rychlou úpravu jej opečeme na tuku obaleného jen v mouce, kterou pro chuť můžeme smíchat s kořením.

Losos

Losos je dovážená říční a tedy sladkovodní ryba. Má velmi chutné načervenalé maso, které je možné připravovat různými způsoby. Lososa většinou nesmažíme, ale jen opékáme nebo zapékáme se zeleninou, sýrem a smetanou.

Kapr

Kapr je naše domácí ryba z rybníků a vodních nádrží a spojuje se většinou jen s vánočními svátky, což je jistě chyba. Čerstvého kapra můžeme získat od rybáře nebo ve speciálních prodejnách, ale je v prodeji i mražený. Takže místo smaženého vánočního kapra si vybereme některý z receptů, kde vynikne jemná konzistence kapřího masa. Výběr receptů je nejpestřejší u pečených nebo zapékaných jídel, ale neméně chutná jsou jídla z opečeného a podušeného kapra, doplněná dalšími surovinami, včetně pikantních omáček a přelivů.

Pstruh

Pstruh je naše domácí ryba z tekoucích vod, místy se ve vhodných podmínkách pěstuje i uměle. Na její kuchyňskou úpravu jsou různé recepty. Ale málo platné, pstruhu pečenému na másle a hojně posypanému kmínem se nic nevyrovná.

Mořské ryby

Mořské ryby obsahují oproti sladkovodním rybám větší množství jódu cenného pro lidský organismus. Z mořských ryb je nejčastěji využíváno filé, až pak nastupují různé druhy mořských ryb, které jsou buď stále nebo jen občas a jen někde ke koupi. Mořské ryby se prodávají zásadně mražené, jen výjimečně je možné získat chlazené ryby.

Mořské filé

Mořské filé je maso většinou z mořských tresek. Prodává se porcované na filety a připravuje se osvědčenými způsoby. To znamená jako smažené, pečené, zapékané nebo opékané. Výjimečně, většinou pro dietu, se rybí filé dusí nebo vaří.

Ostatní mořské ryby

Mezi ostatní mořské ryby patří mořská štika, platýs neboli halibut, mořský jazyk, mořský ďas, tuňák a další. Všechny tyto ryby se vyznačují dobrou chutí a na čas nenáročnou přípravou. Dají se samozřejmě smažit, ale jejich chuť lépe vynikne, když je jen lehce obalené v mouce opečeme nebo zapečeme v troubě. Zapékané ryby můžeme doplnit surovinami, které pokrm doplní a chuťově zvýrazní. Tím, že se k nim hodí téměř všechno, lze připravovaná jídla i při základní surovině z ryb různě obměňovat.

Přílohy k rybím pokrmům

Z příloh vyloučíme knedlíky i noky a podáváme pouze různě upravené brambory nebo dušenou a vhodně ochucenou rýži. K některým opékaným pokrmům pak postačí jen pečivo. Pokud je pokrm připraven bez zeleniny, pak podáváme se zeleninovým salátem.
 

Příspěvky ke článku: Ryba jako postní jídlo

Vložit nový příspěvek


Nové příspěvky