Tisk článku

Sladké poháry

Ozdobná širší sklenka, nejlépe na nožce, smetanový krém, čerstvé ovoce, šlehačka, to vše posypané čokoládou. Kdo by odolal? Tak to může být jen jeden z mnoha a mnoha sladkých pohárů, na které právě teď, díky čerstvému ovoci, je to nejlepší období a které nám osladí závěr slavnostního oběda nebo zpříjemní svačinku v nedělním odpoledni či kteroukoliv jinou příležitost.

Z čeho sladké poháry připravujeme?

Ve sladkých pohárech kombinujeme různé krémy, ovoce, piškoty a oplatky. Vršek pak většinou zdobíme šlehačkou.

Krémy do sladkých pohárů

Z krému se nejvíce osvědčují slazené tvarohové krémy ochucené kakaem, čokoládou, ovocem nebo ovocným protlakem. Jemné a hladké jsou tvarohové krémy smíchané a prošlehané s uvařeným pudinkem. Příchuť pudinku volíme podle potřeby tak, aby vyhovoval záměru výsledné chuti poháru. Také jenom uvařený pudink může být součástí poháru. Chceme-li zjemnit jeho chuť a konzistenci, nastavíme ho bílým jogurtem nebo ušlehaným sněhem z bílků. Sníh zamícháme do ještě teplého pudinku. Nevhodné jsou máslové krémy, protože jsou příliš tučné. Všechny krémy můžeme různě dochucovat kakaem, strouhanou čokoládou, kávou či karamelem. Pokud nejsou poháry určeny pro děti, můžeme použít i jemné likéry. Připravený krém vrstvíme do pohárů a prokládáme jej ovocem, piškoty nebo oplatkami. Některou vrstvu můžeme nahradit zmrzlinou nebo dílkem nanukového dortu.

Ovoce do sladkých pohárů

Nejlepší je samozřejmě čerstvé a dobře vyzrálé ovoce. Drobné ovoce používáme celé, větší jako meruňky nebo broskve nakrájíme na menší kousky. Použít můžeme i kompotované ovoce, které necháme okapat. Druhy ovoce můžeme mezi sebou různě kombinovat. Nezapomeneme si několik pěkných kousků ponechat na ozdobu.

Piškoty a oplatky do sladkých pohárů

Do pohárů používáme buď cukrářské podlouhlé piškoty, kulaté tzv. dětské piškoty nebo kostky doma upečeného piškotu. Před vložením do poháru je můžeme lehce namáčet v uvařené kávě nebo silném kakau. Pokud jsme zrovna použili do poháru kompot, můžeme piškoty namáčet i do šťávy z kompotu. Piškoty do pohárů pro dospělé ochutíme rumem nebo vhodnými likéry. Kromě piškotů můžeme do pohárů vkládat i různé jemné oplatky. Suché piškoty nebo oplatky využíváme i ke zdobení, kdy je do pohárů zapíchneme nebo je také někdy podáváme zvlášť.

Šlehačka do sladkých pohárů

Ušlehanou šlehačku využíváme většinou až ke zdobení, ale můžeme ji také vrstvit mezi krém a ovoce. Máme-li zájem na tom, aby pohár byl s co nejmenším obsahem tuku, můžeme šlehačku nastavit ušlehaným bílkovým sněhem nebo použít šlehačku v prášku, která je méně kalorická. Šlehačku přisladíme podle chuti a lze ji velmi dobře ochucovat kakaem, strouhanou čokoládou, špetkou skořice. K efektnímu ozdobení si připravíme ozdobné špičky na stříkání šlehačky, ale většinou stačí šlehačku jen navrstvit a lžičkou nebo vidličkou mírně upravit.

V čem sladké poháry podáváme

Sladké poháry připravujeme do ozdobných širších sklenic tak, aby dostály svému názvu. Pokud je nemáme zrovna k dispozici, postačí i kompotová miska.

Zdobení sladkých pohárů

Zdobíme kopečkem šlehačky, vybranými kousky ovoce, zasunutou oplatkou, posypem z kakaa, kokosu, strouhané čokolády nebo přelivy karamelem, šťávou nebo likérem. Můžeme přidat i různá drobná nejedlá zdobení. Vždy se snažíme, aby konečný vzhled poháru byl co nejatraktivnější.
 

Příspěvky ke článku: Sladké poháry

Vložit nový příspěvek


Nové příspěvky