Tisk článku

Sladké pomazánky s ovocem

Všichni určitě občas stojí před problémem, co namazat dětem na pečivo, aby jim to chutnalo a aby to bylo něco jiného než včera nebo předevčírem. Protože děti mají raději sladké, je možné se alespoň trochu inspirovat našimi recepty a připravit jim pomazánku s ovocem, kterou můžeme podávat s různými druhy bílého pečiva, piškoty nebo jednoduchými sušenkami.

Sladké pomazánky s ovocem

Základ sladké pomazánky

Každá pomazánka musí mít nějaký základ a výjimkou není ani sladká pomazánka, pro kterou používáme :

 • tvaroh: Je bezesporu nejvhodnějším základem. Můžeme ho doplnit trochou másla, ale není to nutné.
 • tvarohové sýry: Lze použít i jemné tvarohové sýry typu Lučina, v jejich případě není třeba doplňovat máslem.
 • jogurt: Hodí se pouze v případě, že další ingredience pomazánku spíše zahustí.
 • ovesné vločky: Navlhčené mlékem jsou velmi dobrým a zdravým základem i pro sladkou pomazánku.
 • ovoce: Samozřejmě může být základem i samotné ovoce. Hodí se jablka, hrušky nebo banány, případně i jiné ovoce, které nastrouháme nebo rozmělníme na základ.

Příprava sladké pomazánky

Základ vždy trochu našleháme, tak bude pomazánka jemnější. Vhodným pomocníkem je zde ruční šlehač. Pak pomazánku dokončíme přidáním ovoce a dalších ingrediencí. Při jejich volbě i celkovém způsobu zpracování přihlížíme k věku dětí, pro které je pomazánka připravována.

Ovoce do sladké pomazánky

Ovoce používáme především čerstvé. Receptů na sladké pomazánky s ovocem je tolik, že vždy najdeme recept, který obsahuje ovoce, které je momentálně na trhu v čerstvé podobě nebo které máme z domácích zdrojů. Kromě toho ve většině receptů není bezpodmínečně nutné dodržet uvedený druh ovoce, ale můžeme je podle možností obměňovat. Tak během roku stihneme připravit sladké pomazánky s drobným ovocem, jako jsou jahody, maliny, ostružiny a rybíz. Dalším vhodným druhem jsou peckoviny, kde začneme s třešněmi a pokračujeme višněmi, meruňkami, broskvemi a švestkami. Jablka se hodí do pomazánky téměř vždy a použít se dají i měkčí hrušky. Uvedené druhy jsou všechny z tuzemského ovoce, ale samozřejmě se dá použít i ovoce u nás nepěstované. U něho budou na prvním místě banány následovány pomeranči, kiwi, ananasem, avokádem a jinými podobnými druhy. Pokud opravdu není zrovna žádné čerstvé ovoce, tak si pomůžeme ovocem kompotovaným, které necháme před použitím okapat.

Příprava ovoce do sladké pomazánky


Příprava ovoce do sladké pomazánky je velmi jednoduchá. Není snad třeba připomínat, že používáme jen kvalitní plody bez viditelných závad. Ovoce především důkladně omyjeme a pak je podle potřeby oloupeme, vypeckujeme nebo odstraníme podle možností zrníčka. Do pomazánek je krájíme nadrobno, některé druhy můžeme rozmixovat na pastu. Máme-li možnost použít více druhů, které se k sobě navzájem hodí chuťově i barevně, tím lépe.

Ingredience do sladké pomazánky

Máme základ pomazánky a v ní ovoce. Buď pomazánku jen dosladíme cukrem či ještě lépe medem nebo můžeme pomazánku také dochutit či zpestřit podle vlastní chuti a možností tím, že do ní přidáme například :

 • ořechy: Použít se dají mleté nebo sekané ořechy vlašské nebo stejně upravené lískové oříšky, arašídy či jiné druhy ořechů.
 • čokoládu: Čokoládu nastrouháme nebo rozpustíme ve vodní lázni v troše mléka.
 • kakao: Přidáváme po lžičkách, pokud ho rozpustíme v troše mléka, tak více barví.
 • rozinky: Pro děti je namáčíme jen do vody nebo ještě lépe do ovocné šťávy.
 • zavařeninu: Pomazánka někdy získá, pokud od ní použijeme trochu džemu či povidel. Podpoříme tím chuť ovoce v pomazánce nebo naopak získáme určitý kontrast.
 • koření: Příliš koření nepřidáváme, ale zvláště jablka nebo hrušky můžeme dochutit trochou skořice.

Podávání sladké pomazánky

Sladkou pomazánku mažeme na různé druhy sladkého pečiva jako jsou neslané housky, rohlíky, veky, toastový chléb nebo vánočka. V případě potřeby můžeme všechny tyto druhy rozpéct, aby byly při podání křupavější. Menším dětem ji můžeme mazat na piškoty nebo jednoduché sušenky. Jako nápoj se hodí mléko a další mléčné nápoje včetně mléčných koktejlů, různé druhy čajů nebo ovocných šťáv.
 

Příspěvky ke článku: Sladké pomazánky s ovocem

Vložit nový příspěvek


Nové příspěvky