Tisk článku

Studené nápoje v letním horku

V letním horku se doporučuje vydatně pít a k tomuto účelu jsou prý nejvhodnější méně sladké vlažné nápoje. Jak už to ale bývá, i přestože je dobře známo, co se má, chuť je většinou na něco jiného a to na něco pořádně studeného, co by nás ochladilo. Když vynecháme orosený půllitr piva nebo sklenici vychlazeného vína, stále nám zůstane řada možností, jak si doma poměrně rychle připravit lahodný a osvěžující nápoj.

Studené nápoje v letním horku

Jednoduché studené nápoje

Mezi studené nápoje, které si poměrně bez velké náročnosti na námahu a suroviny můžeme připravit doma, patří limonády, čaje, kávy a koktejly. Inspiraci k nim najdete v naší rubrice Nápoje.

Studené limonády

Studené limonády připravujeme většinou z ovoce, ale výjimkou nemusí být ani zelenina. Ovocné limonády sladíme pokud možno medem, doléváme je většinou vychlazenou vodou nebo minerálkou a při podávání do sklenic vkládáme předem připravené kostky ledu z mrazničky. Zeleninovou limonádu si můžeme trochu přisolit, což je v horkých dnech při ztrátě solí způsobené pocením velmi vhodné. Vše podáváme pokud možno okamžitě, abychom se zbytečným okysličováním nepřipravovali o cenné vitamíny.

Studené čaje

Studený čaj je pro nás možná poněkud nezvyklý nápoj, ale tyto čaje jsou velmi osvěžující, zvláště když jsou doplněny ovocnou šťávou nebo šťávou z citrusových plodů a nejsou příliš slazeny. Vynikne tak jejich málo sladká a nakyslá chuť. Jejich příprava je velmi jednoduchá. Podle potřebného počtu porcí připravíme silný čaj a necháme ho vychladnout. Do sklenic nasypeme drobné kostky ledu, zalijeme je čajem a přidáme čerstvou citronovou nebo pomerančovou šťávu nebo trochu ovocného sirupu. Nakonec ozdobíme plátkem citronu a můžeme podávat.

Studené kávy

Studené nebo mražené kávy jsou pochoutkou, která nám kromě osvěžení může nahradit i dezert. Většinou se uvařená káva kombinuje se zmrzlinou nebo kouskem polárkového dortu, doplňuje se podle potřeby ještě trochou ledu a nakonec se zdobí šlehačkou, strouhanou čokoládou, kokosem nebo strouhanými ořechy.

Studené mléčné koktejly

Studené mléčné koktejly připravujeme především dětem, protože jim tak kromě chutného nápoje podáváme nápoj sloužící současně i jako přesnídávka a přitom to neodporuje zdravé výživě. Koktejly připravujeme většinou za pomoci mixéru, ale někdy stačí jenom šlehač, který mléko napění. Do koktejlu můžeme přidávat ovoce, které máme momentálně k dispozici, můžeme přidat trochu zmrzliny nebo ledu. Hotový koktejl zdobíme několika kousky celého ovoce, pro slavnostnější příležitosti můžeme doplnit i šlehačkou neo čokoládou. Mléko do těchto studených koktejlů lze velice dobře nahradit i podmáslím, kefírem nebo zředěným bílým jogurtem. Stejně tak místo ovoce můžeme použít jemnější zeleninu jako mrkev, rajčata nebo ředkvičky. Podáváme vždy okamžitě, protože pěna vytvořená šleháním by jinak brzy opadla. Dětem doplňujeme tyto koktejly brčkem, protože je to donutí pít po malých doušcích a vyhnout se tak možným zažívacím potížím z hltavého pití.

Džusy

Džus je sice poněkud náročnější z hlediska přípravy než výše uvedené nápoje, ale přesto si ho můžeme udělat i doma z vlastních surovin. Základ džusu tvoří ovoce, zelenina nebo jejich kombinace, které podusíme zhruba v 1 l vody. Pak rozmixujeme, přidáme potřebné množství cukru, trochu kyseliny citronové, povaříme a doplníme převařenou vodou na potřebné množství. Po zchladnutí slijeme do lahví a uložíme do chladničky. Tyto nekonzervované džusy se musí do 2-3 dnů spotřebovat, proto připravujeme najednou jen přiměřené množství. A nakonec malá poznámka. Ve většině receptů je uvedeno nadhodnocené množství cukru, proto sladíme podle chuti a snažíme se množství cukru snížit. Pokud používáme kyselé ovoce jako rybíz, višně nebo kyselejší jablka, kyselinu citronovou částečně nebo zcela vynecháme.
 

Příspěvky ke článku: Studené nápoje v letním horku

Vložit nový příspěvek
Studené nápoje jsou skvělým osvěžením Autor: Adina, vloženo 28.07.2009
OdpovědětMiluji studený nápoj z máty a citronu a nepotřebuji už nic a hodně ledu teda:) pije to aji můj přítel a to je už co říct.
Re: Studené nápoje jsou skvělým osvěžením Autor: Kája, vloženo 06.08.2009
OdpovědětU nás zaručeně osvěží hodně limetek, cukr, máta nadrcená a zalít vodu a ledem a vše promíchat bomba nevětší:)))i děti to pijí:)


Nové příspěvky