Tisk článku

Zdravé recepty

Pod názvem zdravé recepty si každý může představovat různé kombinace pokrmů. Tento pojem zahrnuje nespočet možností, jak připravit dobré a zároveň zdravé jídlo, které bude chutnat nejen dospělým, ale i dětem. Soustřeďme se tedy především na pokrmy ze soji, tofu a bezmasá jídla.

Zdravé recepty

Všestranné tofu

Tofu připomíná sýr nebo tvaroh. Zpracovává se ze sojových bobů a stejně jako mléko se srážením vytvoří hmota, ze které můžeme připravit prakticky jakékoliv jídlo. Obsahuje hořčík, železo, vápník, vitamin E a vitaminy B. Není v něm téměř žádný tuk a neobsahuje cholesterol. Má nevýraznou chuť, jež lze snadno změnit přidáním různého koření. Tofu můžeme připravovat na slaný, sladký, ale také na kyselý způsob. Je vhodné k vaření, k pečení, dají se z něj připravovat zmrzliny, polévky, pečeně nebo jej můžeme jednoduše strouhat.

Vaříme ze soji

Sojové boby, jak už jsme zmínili výše, jsou bohaté na minerály a vitaminy. Obsahují vysoký podíl lehce stravitelných bílkovin, proto je často využívána k vaření dietních pokrmů. Je také zdrojem alfa-linolenové kyseliny. Tento druh je obsažen též v rybách a snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Soju známe většinou jako plátky, kostky nebo granulovanou směs. Všechny tyto typy soji musí před další úpravou projít stádiem vaření. Po uvaření se soja slije a přebytečná voda pečlivě vymačká, aby byla připravena k pečení. Pak už ji můžeme použít jako kterékoliv maso. Můžeme ji obalovat a smažit, připravit z ní karbanátky, sekanou, nebo jen podusit se zeleninou. Ačkoliv je soja zdravá, jako u každého jídla platí, všeho s mírou. A zajímavost na závěr: soja je obsažena téměř v 70 % výrobcích, které denně konzumujeme, např. v pečivu, uzeninách nebo sušenkách.

Pochutnejte si i bez masa

Jídlo bez masa? Ano, i na něm si můžete pochutnat. Připomeňte si staré dobré těstoviny, které se dají kombinovat na mnoho způsobů, ať už je zapékáme se zeleninou nebo vyhledáme recepty na výborné lasagne. Děti zajisté uvítají sladká jídla, jako jsou ovocem plněné palačinky nebo tvarohové ovocné knedlíky. Inspirací pro vás by mohla také čínská kuchařka, jež je proslulá svým kulinářským uměním od zeleninových pánví wok po rýžové sushi. A nakonec nesmí chybět u žádného stolu zeleninové saláty. Nejen, že jejich konzumací snížíte množství spotřebovaného jídla, ale především se zásobíte důležitými vitaminy a minerály.

Recept: SOJOVÉ PLÁTKY

Ingredience:
1 sáček sojových plátků, 3 lžíce oleje, sůl, ½ lžičky pepře, 3 lžičky grilovacího koření, hladká mouka

Postup:
Sojové plátky uvaříme podle návodu v osolené vodě. Scedíme a pečlivě vymačkáme přebytečnou vodu. Mouku, pepř a grilovací koření smícháme a sojové plátky v ní obalíme. Na pánvi rozpálíme tuk a plátky na něm z obou stran osmažíme dozlatova. Jako přílohu můžeme podávat vařené brambory, bramborovou kaši nebo krokety. Připravíme-li menší kousky soji, můžeme ji vmíchat do zeleninového salátu.

 

Příspěvky ke článku: Zdravé recepty

Vložit nový příspěvek
Zdravé pochutiny nemusejí být zákonitě hnusné Autor: , vloženo 04.10.2009
Odpovědětjáhly jsou strašně dobré a přitom zdravé, dělám z nich uplně všechno od karbenátků po bramboráčky, kaši atd.


Nové příspěvky