Víte, kde se nachází albedo? Ne? Potom si musíte přečíst náš článek a zjistíte, proč ho začít konzumovat

Albedo, pro někoho pojem známý, pro někoho neznámý.

Pokud, stejně jako já, patříte do té druhé skupiny, neváhejte a přečtěte si náš článek o tomto „schovaném“ vitamínovém zázrak, který najdete v každém citrusovém ovoci.

To kde ho najdete, jaké zdravotní benefity z něj lze čerpat a kde v kuchyni ho použít, se dozvíte jen u nás!

Co je to albedo?

Když se řekne albedo, tak mnoho lidí nebude vědět, o co se jedná. Obecně veškeré citrusové ovoce má silnou, kožovitou kůru s četnými olejovými žlázami a silnou dužninou. Tato složka se tedy vyskytuje přímo pod kůrou ve formě různě silné bílé dužinaté části, obaluje tak šťavnatý vnitřek citrusového plodu.

Z toho vyplývá, že nejen šťavnatá dužina obsahuje tělu prospěšné látky, ale také tato tenká bílá slupka, která bývá mnohdy z důvodu její hořkosti (zejména potom v grapefruitech nebo pomerančích, naopak v citrónech má příjemnou chuť.

Není tedy radno bílou slupku vyhazovat, protože v sobě ukrývá, mimo vitamínů a minerálů, i pektiny a vlákninu, které napomáhají k lepšímu trávení a celkovému zdraví trávicího systému.

Kde se v pomeranči nachází hořká, ale zdravá kůra.
Zdroj: img.freepik.com

Zdravotní benefity albeda

O citrusových plodech je již dlouho známo, že mají antioxidační vlastnosti. Citrusy obsahuje nezanedbatelné množství vitamínu C, A a P. Obsahuje velké množství pektinu, který skvěle zahání pocit hladu, urychluje spalování tuku, reguluje uvolňování cukru do krve a zlepšuje celkovou činnost trávicí soustavy.

Vitamin C hraje klíčovou roli při syntéze kolagenu. Kolagen je zásadní pro pružnost a funkčnost krevních cév. Kolagen je také základním proteinem pro zdravou pokožku.

Hesperidin, který albedo obsahuje, je nejvíce obsažen v bílé vnitřní části kůry (nazývané dřeň) a také v membránovém materiálu, který rozděluje citrony, pomeranče a další citrusové plody na jednotlivé měsíčky.  Tato složka má velmi pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví.

Další oblastí, kde může být hesperidin prospěšný, je neurologické zdraví, kde poskytuje antioxidační a protizánětlivé procesy v mozku. S tím souvisí i studie, která ukázala, že by tato látka mohla pomáhat při léčení a zmírňování příznaků Alzheimerovy choroby.

Z tohoto důvodu se doporučuje konzumace citrusových plodů v celé jejich podobě. I když je dřeň kvůli hesperidinu mírně hořká, je dobré vzít v potaz zdravotní účinky, které nám jeho konzumace přinese.

Druhy citrusového ovoce, které těží zdravotní benefity z bílé slupky.
Zdroj: thespruceeats.com

Kam albedo použít?

Nejlepším způsobem je albedo rozmixovat společně s dalším ovocem (či zeleninou) a připravit si super zdravé smoothie v jakoukoliv denní dobu.

Nebo si připravte jeho sušenou verzi na způsob křížal a použijte ho jako jedlou ozdobu na cup cakes nebo si upečte švestkový dort s drobenkou z albeda.

Albedo je také možné nakrájet na malé kousky a přidat si ho do domácích (nebo kupovaných) müsli, do rýžové nebo ovesné kaše.  

Připravte si chutnou a zdravou snídani, která nastartuje vaše tělo s těmito recepty na rýžovou kaši nebo naše lahodné ovesné kaše.

Použité zdroje

Hesperidium, Science Direct, [citováno: 23. 05. 2022]
X