Oxid titaničitý (E171) bude v potravinách od srpna zakázaný. Doteď byl téměř všude. Co se stalo?

Oxid titaničitý nebo též CI pigment bílý 6 či titanová běloba, je nerozpustné barvivo bílé barvy.

V přírodě se v krystalické formě vyskytuje v některých minerálech a rudách, jako je ilmenit, rutil, anatas, brookit nebo leuxocen, ze kterých se získává rozmanitými chemickými procesy.

Molekulární vzorec E171 je TiO2.

Po desetiletích používání letos přichází velký zlom.

Hlavní důležité body o E171 – oxid titaničitý:

Je to barvivo.
Je to přírodní látka.
Není vhodné pro děti.
Je to potenciální alergen.
Použití v ČR nebude od 7.8.2022 v nových potravinách povolené.

Na co se oxid titaničitý používá?

Oxid titaničitý se běžně používal v řadě potravin, od bonbonů, čokolád, žvýkaček a dalších sladkostí přes smetany do kávy, sýry, omáčky a salátové dresinky až po vitamínové doplňky stravy.

  • Ahold Czech Republic Čoko bonbony
  • Kaufland Fleischwaren SB GmbH a Co KG Perníky v bílé cukrové polevě
  • Mondelez Czech Republic Milka with Love, Milka čokoláda s lentilkami
  • Wrigley M&M’s Čokoládové dražé, Orbit white classic
  • Dr. Oetker Tubičky na zdobení, Zdobení na perníčky
  • Krajánek Pomazánka á la krab

Pro svůj jas, neprůhlednost a schopnost rozptylovat světlo má bohaté uplatnění také v kosmetice, zejména v přípravcích na opalování. Najdeme ho též v barvách či nátěrech, používá se i k barvení papíru, keramiky či plastu.

V neposlední řadě dodává bělost bělost a působí také jako ochranný povlak k uchování účinné látky ve farmaceutických přípravcích.

Je E171 zdravé?

Dlouhá desetiletí bylo používání oxidu titaničitého považováno za bezpečné. Byl nejpoužívanějším bílým barvivem, které bylo povoleno jak americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), tak Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA).

Před několika málo lety se ale objevily důkazy o tom, že jeho používání není zcela bez rizika. Může být dokonce karcinogenní. Tyto negativní účinky závisejí na velikosti nanočástic a způsobu použití, škodlivé je zejména vdechování nanočástic menších než 10 nm.

Vzhledem k tomu, že některé studie potvrdily detekci oxidu titaničitého v lymfatických uzlinách a v plicích, došlo v EU k přehodnocení jeho bezpečnosti.

Použití v EU vs. USA vs. svět

Zatímco v USA zůstalo používání E171 nadále povoleno, v EU došlo k jeho odstranění ze seznamu povolených přídatných látek v potravinářském průmyslu. Potraviny s obsahem oxidu titaničitého mohou být vyráběny pouze do 7.8.2022, po tomto datu ho již nově vyrobené potraviny nesmějí obsahovat.

Čím oxid titaničitý nahradit?

Nahrazení oxidu titaničitého není snadné, neboť většina potenciálních substitutů nemá tak velkou bělící schopnost nebo jsou toxické.

Použité zdroje

Titanium dioxide: E171 no longer considered safe when used as a food additive, www.efsa.europa.eu, 06. 05. 2021, [citováno: 11. 07. 2022]
Titanium Dioxide in Food — Should You Be Concerned?, Healthline, www.healthline.com, 21. 07. 2021, [citováno: 11. 07. 2022]
X