Proč je pro nás hydrogensiřičitan draselný (E228) nebezpečný a kde všude se používá?

Hydrogensiřičitan draselný je draselná sůl kyseliny siřičité a používá se jako antimikrobiální syntetická konzervační látka v potravinářských výrobcích. Jedná se o bílý, nestálý prášek, bez chuti a zápachu, který se také používá jako zpevňující a dezinfekční prostředek.

Potraviny s tímto éčkem mohou bezpečně konzumovat lidé s alergií na lepek a vegani.

Hlavní důležité body o E228 – Hydrogensiřičitan draselný:
Není vhodné pro děti.
Může způsobovat alergickou reakci.
Jedná se o konzervant.
Nedoporučujeme.

Výroba E228

Hydrogensiřičitan draselný se získává chemicky vařením hydroxidu draselného nebo vodného roztoku uhličitanu s oxidem siřičitým. Výsledné aditivum obsahuje mnoho nečistot: volné alkálie a jejich uhličitany, různé sírany a siřičitany.

Na co se používá hydrogensiřičitan draselný?

Mimo jiné se také používá při výrobě alkoholických nápojů jako sterilizační prostředek a v kosmetice.

Příklady potravin a nápojů, které někdy obsahují E228:

  • pivo
  • konzervované ovoce a zelenina
  • ovocné džusy
  • ovocné džemy
  • kyselé okurky
  • víno

Je E228 zdravé?

Játra redukují hydrogensiřičitan draselný na síran, který může být vylučován jako složka moči. Stejně jako u jiných solí kyselin siřičitých ničí E2278obsah vitamínu B1 v potravě, který je důležitý pro zdravé srdce a nervy. Přidávaným siřičitanům (E221 – E228) je třeba se vyhnout, pokud jedinec netoleruje přírodní siřičitany. Může jim způsobovat astma, podráždění žaludku, nevolnosti, kopřivku a otoky. Ovlivňuje také psychiku a způsobuje hyperaktivitu u dětí.

Použití EU vs. USA vs. svět

Hydrogensiřičitan vápenatý je schválen pro použití jako potravinářská přídatná látka v EU. Nicméně v Austrálii, USA a na Novém Zélandu je zakázan kvůli svým prokázaným vedlejším účinkům.

Použité zdroje

E228, www.ivyroses.com,
X