Díky sorbitolu (E420) jsou mnohé cukrovinky méně kalorické, přesto si na jeho konzumaci vyplatí dát pozor. Čím nás může potrápit?

Sorbitol, někdy označovaný též jako sorbit či sorbol, je cukerný alkohol, který obsahuje o třetinu méně kalorií než běžný cukr a má poloviční sladivost.

Přirozeně se vyskytuje v bobulovinách a některých dalších druzích ovoce, komerčně se vyrábí hydrogenací glukózy.

V potravinářství se s ním setkáváme nejen jako s náhradním sladidlem pro diabetiky, obsahuje ho i mnoho běžných výrobků, ve kterých plní řadu funkcí.

Při nadměrné konzumaci může způsobit gastrointestinální potíže.

Molekulární vzorec E420 je C6H14 O6.

Hlavní důležité body o E420 – sorbitolu:

Je to sladidlo, emulgátor, sekvestrant, zahušťovadlo a zvlhčující látka.
Jde o přírodní látku, ale pro průmyslové použití se vyrábí synteticky.
Není vhodné pro děti.
Nepatří mezi alergeny.
Použití v ČR je povolené.

Kde se sorbitol používá?

Tato látka se nejčastěji přidává do rozmanitých sladidel, cukrovinek a sladkostí, jako jsou bonbony, žvýkačky nebo moučníky. Často ho najdeme i v sirupech, zmrzlinách a nízkokalorických výrobcích.

Vzhledem ke schopnosti sorbitolu zabraňovat reakcím přítomných iontů kovů s dalšími látkami pomáhá předcházet ztrátě barvy a textury i žluknutí mnoha potravin.

V pekařských i masných výrobcích rovněž zabraňuje vysoušení.

  • Tyčinka Nesquik, Marcipán, Banánky v čokoládě, Bonbony Tic tac, Toffifee
  • Dortový korpus, Mramorovaná bábovka
  • Žvýkačky Orbit, Winterfresh, Mentos
  • Multivitamínové šumivé tablety
  • Kapucín Rostlinná šlehačka

Kromě potravinářského průmyslu se s ním setkáme také v zubních pastách či ústních vodách.

Je E420 zdravé?

Použití sorbitolu jako potravinářské přídatné látky je schváleno Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) i americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Sorbitol se vstřebává pomalu a vede pouze k malému a nevýznamnému zvýšení koncentrace glukózy v krvi, z tohoto důvodu je tak vhodný i pro diabetiky.

Jde o nekariogenní sladidlo, které nepodporuje vznik zubního kazu. Cukerné alkoholy jsou pomalu metabolizovány bakteriemi v ústech a produkují méně kyselin. Právě kyselina následně vytvoří zubní plak a zvýší riziko vzniku zubního kazu.

Při nadměrné konzumaci může způsobit žaludeční a střevní potíže, včetně plynatosti, nadýmání a průjmu. To může způsobovat problémy zejména u malých dětí.

Použití v EU vs. USA vs. svět

Používání sorbitolu v potravinářském průmyslu je povoleno v EU, USA, Austrálii, Kanadě, Japonsku a dalších zemích světa.

Použité zdroje

Sorbitolo: cos’è, quando si assume e quali sono i rischi connessi a questo sostituto dello zucchero, www.tuttogreen.it, 17. 06. 2019, [citováno: 16. 08. 2022]
X