Polyglycerolpolyricinoleát (E 476), strašný název, se kterým se setkáváme na denní bázi! Kde?

Někdy je také označován zkratkou PGPR a je to čirá (někdy lehce nažloutlá) vysoce viskózní složka, běžně používaná jako emulgátor (např. v oleji, v čokoládě a čokoládových cukrovinkách) ke snížení viskozity při jejich výrobě. 

Hlavní důležité body o E 476 – polyglycerolpolyricinoleát

Není přírodního původu, jak je uvedeno výše, vzniká reakcí glycerolu a mastných kyselin

Je vhodný pro děti 

Není to běžný alergen

Je vhodný pro vegany i osoby s bezlepkovou dietou

Výroba E476

Vyrábí se zahříváním glycerolu na vysokou teplotu a zahříváním kondenzovaných mastných kyselin ricinového oleje. Tyto dvě složky se nakonec smísí a vzniká PGPR.

Kde se polyglycerolpolyricinoleát (E 476) používá?

Tato látka byla zařazena do skupiny emulgátory, stabilizátory, zahušťovadla a želírující látky, což znamená, že v potravinářském průmyslu jeho využití spočívá zejména do cukrářských náplních pro snížení tuku a zlepšení tekutosti, ale také v nízkotučných pomazánkách pro stabilizaci emulze a zlepšení roztíratelnosti.

V čokoládě pracuje jako stabilizátor, kde pomáhá zlepšit její tekutost, zrychlit a optimalizovat proces tvarování čokolády.

Konkrétní výrobky

  • Carla – hořká čokoláda 70 %
  • Flipz – preclíky v mléčné čokoládě
  • Billa – mandlový nanuk

Je E476 zdravé?

Nebyly zjištěny žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Použití v EU vs. USA vs. svět

PGPR byl schválen jako bezpečný emulgátor americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) a také Společným výborem expertů WHO pro potravinářská aditiva. Je schválenou přísadou v Austrálii a na Novém Zélandu.

X