Jaké jsou nežádoucí účinky síranu hlinitého (E520) a kde všude se používá?

Síran hlinitý (E520) je přírodní minerál, který se v potravinářství používá především jako zpevňující činidlo. Jedná se o bílý prášek, lesklé pláty, krystalické úlomky nebo bezbarvý roztok se svíravou chutí. Je rozpustný ve vodě, snadno absorbuje vlhkost a při dlouhodobém působení na vzduchu se shlukuje.

Potraviny s tímto éčkem mohou bezpečně konzumovat lidé s alergií na lepek a vegani.

Hlavní důležité body o E520 – Síran hlinitý:
V ČR povoleno.
Jedná se o zpevňující látku.
Doporučujeme 3/5.

Výroba E520

Hlavními minerály pro výrobu síranu hlinitého jsou bauxit a kryolit. Obecně se vyrábí reakcí těchto dvou minerálů s kyselinou sírovou.

Na co se používá síran hlinitý?

Síran hlinitý se v potravinářství využívá k vysrážení bílkovin, například při procesu vaření piva. Posiluje také strukturu zeleniny při zpracování. Používá také jako flokulační činidlo při čištění pitné vody a čistírnách odpadních vod, při výrobě papíru a jako surovina pro výrobu kamenců, jako je kamenec amoniaku, kamenec draselný a kamenec sodný. Lze využít i ke snížení pH zahradní půdy, ve stavebnictví se používá jako hydroizolační prostředek a urychlovač do betonu.

Příklady potravin a nápojů, kde se E520 někdy vyskytuje:

  • pivo
  • nakládaná zelenina
  • kandované ovoce

Je E520 zdravé?

Hliník inhibuje vstřebávání vitamínů B. Ve vysokých koncentracích může také ovlivnit funkci jater. Při použití síranu hlinitého v potravinách jsou však koncentrace příliš nízké.

Použití v EU vs. USA vs. svět

Použití E520 jako přidatné potravinářské látky je v EU a USA povoleno. V Austrálii a na Novém Zélandu však nikoli.

Použité zdroje

Aluminium sulfate 520 or E520, www.noshly.com, [citováno: 25. 08. 2022]
E520 : Aluminium sulphate , www.food-info.net, [citováno: 25. 08. 2022]
What’re the Uses of Aluminum Sulfate in Food, Water treatment, Hydrangea and More?, James Han, www.foodadditives.net, 12. 12. 2020, [citováno: 25. 08. 2022]
X