E904 neboli šelak – leštidlo z brouků. Je nebo není to fuj?

Šelak je pryskyřice, zpracovává a prodává se jako suché vločky či rozpuštěná v alkoholu na výrobu tekutého šelaku.

Hlavní důležité body o leštidle E904 – šelaku:
·         Není nevhodný pro děti
·         Nejsou žádná data o jeho toxicitě či způsobených alergiích
·         Je povolen všude ve světě
·         Není potřeba se mu cíleně vyhýbat

Výroba E904

Šelak se seškrabává z kůry stromů, kde ho vylučuje samice brouka s názvem červec lakový (Kerria lacca), aby vytvořila tunel, když prochází větvemi stromu. Jedná se zejména o stromy v lesích Indie a Thajska. Počet brouků potřebných k produkci 1 kg šelaku se odhaduje mezi 50 000 – 300 000.

Surový šelak, který obsahuje hobliny, zbytky hmyzu apod. se vloží do plátěných trubic a zahřívá se nad ohněm. To způsobí, že šelak zkapalní a prosákne plátnem, které tak odfiltruje nečistoty. Hustý lepkavý šelak se pak suší v podobě plochých listů a po usušení je nalámán na vločky. Koncový uživatel jej pak rozdrtí na jemný prášek a smíchá s ethylalkoholem, aby se vločky rozpustily a vznikl tak tekutý šelak.

Na co se šelak používá?

V potravinářském průmyslu je označován jako „cukrářská glazura“ a používá se k vytvoření ochranného lesklého povlaku na bonbónech, želé a zmrzlině. Vzhledem k tomu, že není rozpustný ve vodě, zabraňuje vysychání produktu. Ze stejného důvodu se může používat i na citrusy a avokáda.

Šelak se ale používá i pro další účely – od vyztužování klobouků po výrobu knoflíků. První laky na vlasy obsahovaly šelak jako jednu z hlavních složek. Stejně tak první gramofonové desky byly vyrobeny z šelaku.

Je přísada E904 zdravá?

Jako přísada do jídla se šelak používá již spoustu let bez jakýchkoliv problémů a testy na zvířatech neukázaly žádné negativní reakce. Dá se tedy předpokládat, že ačkoliv nemá žádné pozitivní dopady na naše zdraví, taktéž nám neškodí.

Šelak v jedlé formě je obecně uznáván jako bezpečný, netoxický, hypoalergenní a fyziologicky neškodný. Stejně tak je bez chuti a prakticky bez zápachu.

Použití v EU vs. USA vs. Svět

V EU je šelak schválen jako přísada do jídla – k povrchové úpravě pro některá ovoce, hlavně citrusy, melouny, jablka, hrušky, broskve, ananasy, manga, avokáda atd. Stejně tak může být používán ke glazování ořechů.

V USA je šelak zařazen do seznamu pryskyřičných a polymerních povlaků, které mohou být bezpečně používány na povrchy předmětů přicházejících do styku s potravinami a k ošetření potravin.

Použité zdroje

Shellac, https://en.wikipedia.org, [citováno: 15. 07. 2022]
Why is there shellac in my chocolate mints?, Joe Schwarcz PhD, https://www.mcgill.ca, 27. 09. 2018, [citováno: 15. 07. 2022]
Shellac, Waxes, Gums and Resins, https://www.afsuter.com, [citováno: 15. 07. 2022]
Call for scientific data on shellac (E 904), https://www.efsa.europa.eu, 14. 02. 2012, [citováno: 15. 07. 2022]
X