E913 neboli lanolin. Pomáhá, chrání a zvlhčuje vaši pleť.

Název „lanolin“ pochází z latinského lana (bavlna) a oleum (olej). Jedná se o něco jako vosk vylučovaný mazovými žlázami ovcí. Je to viskózní hnědo-žlutá hmota.

Hlavní důležité body o E913 (lanolinu):
·         Je vhodný pro děti, mnoho dětské kosmetiky jej obsahuje
·         Na poraněné kůži může vyvolat drobné alergické reakce
·         Je přírodní, nezávadná látka
·         Lze nahradit např. včelím voskem

Výroba E913

Lanolin, který používají lidé, se získává z vlny ovcí, které jsou pro tento účel speciálně šlechtěny. Mazové žlázy ovcí lanolin produkují, aby jim pomáhal odpuzovat vodu a udržovat srst suchou a odolnou proti vlivům okolního prostředí.

Ostříhaná srst se nejprve očistí roztokem mýdla nebo prohněte v horké vodě, aby se očistila od nečistot. Poté se vkládá do odstředivky, která oddělí lanolin od všeho ostatního (chemikálií, zbytků nečistot). Další proces pak zahrnuje bělení, parfemaci, sušení.

Na co se lanolin používá?

V potravinářství se lanolin používá jako leštící látka zejména na ovoce.

Široké využití nalezl lanolin v kosmetice – najdete jej v mnoha pleťových krémech. Jeho „super schopností“ je zvlhčovat, chránit a hojit pleť. Využití nalezne i v medicíně, kde je často použit jako základ do krémů, například ke změkčování jizev, poranění, hojení apod. Najdete jej i v balzámech na rty, dětských krémech. Pomáhá chránit pleť před zimou.

Čistý lanolin, v podobě masti Purelan, používají i kojící ženy na rozpraskané a poraněné bradavky, které pomáhá léčit a zabraňuje dalšímu zraňování. Vzhledem k tomu, že je lanolin pro děti neškodný, není potřeba jej před kojením otírat.

Je lanolin zdravý?

V případě E913 můžeme jednoznačně říci – ano, je zdravý. Sami doktoři jej doporučují pro kojící ženy a zpětná vazba od žen, které jej používaly byla vždy pozitivní.

Přesto jsou ale studie, které ukazují, že lanolin je vhodný hlavně pro zdravou pleť a že v případě poraněné kůže může způsobit drobné alergické reakce.

Lze lanolin něčím nahradit?

Reaguje-li vaše pleť na lanolin špatně, lze se porozhlédnout po kosmetice, která obsahuje vazelínu, minerální oleje nebo parafín. Upřednostňujete-li více přírodní možnost, je tu pak včelí vosk a další ingredience získávané přímo z rostlin – přírodní vosky a hydrogenované rostlinné oleje.

Použití v EU vs. USA vs. Svět

Lanolin se používá všude ve světě. V Americe mají více než 50 různých druhů ovcí a celkově ve světě je více než 1 000 různých druhů ovcí. Některé druhy ovcí jsou chovány výhradně kvůli lanolinu.

Použité zdroje

E913 LANOLIN, Val Snow, https://healthy-food-near-me.com, [citováno: 15. 07. 2022]
The Dark Side of Lanolin, https://axiologybeauty.com, 30. 09. 2020, [citováno: 15. 07. 2022]
lanolin, https://www.britannica.com, [citováno: 15. 07. 2022]
What Is Lanolin?, Anastasia Climan, RDN, CD-N, https://www.verywellhealth.com, 04. 07. 2022, [citováno: 15. 07. 2022]
Dermatologist Answers: Is Lanolin Good or Bad for Your Skin?, Dr. Heather D. Rogers, https://www.dermstore.com, [citováno: 15. 07. 2022]
X