Je tak sladký, ale přesto kontroverzní, to je aspartam (E951).

Jedná se o oblíbené sladidlo, které je chuťově velmi blízko cukru, s tím rozdílem, že je nekalorické a přibližně 200 krát sladší.

Toto umělé sladidlo je však kvůli svým možným vedlejším účinkům nejkontroverznějším sladidlem posledních let, ačkoliv je bezpečně schváleno FDA, EFSA, JECFA a dalšími úřady.

Hlavní důležité body o E 951 – aspartam

Není přírodního původu a získává se synteticky 

Není vhodný pro děti

Není to běžný alergen, ale u citlivějších jedinců může vyvolat průjem nebo bolest hlavy

Je vhodný pro vegany, diabetiky i osoby s bezlepkovou dietou

Výroba E951

Obecně lze aspartam komerčně vyrábět chemickou reakcí mezi kyselinou L-asparagovou, L-fenylalaninem a methanolem.

Kde se aspartam (E 951) používá?

Sladidlo se používá za účelem snížení obsahu cukru a kalorií. A můžete ho najít v mnoha potravinách a nápojích, jako jsou sycené nealkoholické nápoje, instantní káva a čaje, ovocné džusy, mléčné výrobky, mražené dezerty, pudinky, jogurty, cereálie.

Nelze jej však použít při vaření nebo pečení, protože aspartam není stabilní a při zahřívání nad 80 stupňů se rozkládá na aminokyseliny.

Konkrétní produkty

  • Ricola – meduňkové bonbony
  • Energit – bonbony
  • Rauch – Bravo nápoje

Je E951 zdravé?

Evropský úřad pro kontrolu potravin dospěl k závěru, že neexistují dostatečné důkazy, které by podpořily závěr Evropské Ramazziniho nadace (ERF), a neexistují žádné známky genotoxického nebo karcinogenního potenciálu a tudíž není žádný důvod revidovat jeho účinky na zdraví.

Použití v EU vs. USA vs. svět

I přes své kontroverze, je toto sladidlo schváleno jako bezpečné ke konzumaci a může být bezpečně použit v jako sladidlo a zvýrazňovač chuti.

Použité zdroje

Artificial Sweeteners: Good or Bad?Artificial Sweeteners: Good or Bad?, Alina Petre, MS, RD (NL), Health Line, [citováno: 01. 07. 2022]
What is Aspartame (E951) in food? Uses, Safety, Side effects and More, James Han, Food Additives, [citováno: 01. 07. 2022]
X