Neotam (E 961) je sladidlo takzvané nové generace a jeho sladkost se s cukrem nedá ani rovnat!

Neotam je derivát aspartamu a jedná se o umělé sladidlo.

Je přibližně 6000 krát sladší než cukr a běžně se používá jako jeho náhrada v potravinách a nápojích, protože je tepelně stabilní, bez kalorií, s nulovým glykemickým indexem.

Hlavní důležité body o E 961 – neotam

Není přírodní, jde o syntetické sladidlo

Je vhodný pro děti

Není to alergen a je vhodný pro lidi trpící fenylketonurií (nedostatkem jaterního enzymu)

Je veganský i bezlepkový

Výroba E961

Obecně se vyrábí reakcí mezi aspartamem a dimethylbutyraldehydem pod tlakem vodíku a dalšími surovinami. Takto vznikne bílý krystalický prášek nebo granule s čistě sladkou chutí.

Kde se neotam (E 961) používá?

Vzhledem k tomu, že je o 6 000 sladší než cukr, stačí k oslazení nízkokalorických potravin a nápojů jen velmi malé množství, zároveň má lepší tepelnou stabilitu než aspartam, a proto může být použit ve výrobcích na vaření a pečení, kde aspartam nemůže.

Díky své odolnosti vůči teplu je ideální pro pečení, jako jsou sušenky, koláče a muffiny.

V sycených nápojích a může být použit v práškových nápojích a džusech ke snížení obsahu cukru a snížení kalorií při zachování sladké chuti.

Konkrétní potraviny

  • Kofola bez cukru

Je E961 zdravé?

Na rozdíl od aspartamu vědecké studie neprokázaly žádné vedlejší účinky na lidský organizmus a byl shledán jako bezpečný pro konzumaci.

Použití v EU vs. USA vs. svět

Toto nenutriční sladidlo bylo schváleno jako bezpečná přísada americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin a nemá žádné vedlejší účinky, oproti například aspartamu. Jeho použití je ovšem zakázáno pro drůbeží a jiné maso.

Použité zdroje

What is Neotame (E961) in Food and Uses? Neotame vs Aspartame, James Hun, Food Additives, [citováno: 08. 07. 2022]
Sweeteners: Classification, Sensory and Health Effects, A. Das, R. Chakraborty, Science Direct, [citováno: 08. 07. 2022]
X