Žluknutí tuků je pro potravinářský průmysl problém, terciální butylhydrochinon (E319) tento proces zpomalí. Za jakou cenu?

Terciální butylhydrochinon zkráceně TBHQ je důležitým potravinářským antioxidantem.

Chrání tuky a oleje před oxidačním poškozením nebo žluknutím, čímž prodlužuje jejich trvanlivost a stabilitu.

Komerční TBHQ se vyrábí reakcí hydrochinonu s terc-butanolem nebo isobutylenem.

Molekulární vzorec E319 je C10H14O2.

Hlavní důležité body o E319 – terciálním butylhydrochinonu:

Je to antioxidant.
Není to přírodní látka.
Není vhodné pro děti.
Je to potenciální alergen.
Použití v ČR je povolené, ale doporučujeme se tomuto potravinovému aditivu vyhýbat.

Kde se terciální butylhydrochinon používá?

Terciální butylhydrochinon je silný syntetický antioxidant, který se používá k uchování čerstvosti tím, že zabraňuje oxidaci a znehodnocení nenasycených mastných kyselin v olejích a tucích. Zároveň působí  proti některým bakteriím a plísním.

Používá se buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými antioxidanty, jako je butylhydroxyanisol (BHA) nebo butylhydroxytoluen (BHT).

Často jím jsou konzervovány nejen konkrétní rostlinné oleje, margaríny či živočišné tuky, ale také rozmanité smažené pochutiny, jako jsou brambůrky, kuřecí nugety a hamburgery.

Najdeme ho ale také v ořechách, instantních polévkách, popcornu, krekrech, cereálních výrobcích i cukrovinkách.

  • Billa Clever popcorn
  • Vénusz Olej na smažení
  • YumYum Instantní nudlová polévka s kuřecí příchutí, Instantní polévka s příchutí pekingské kachny

Kromě potravinářského průmyslu se používá jako antioxidant v bionaftě, jako fixační prostředek ke snížení rychlosti odpařování a zlepšení stability se přidává se též do laků či parfémů.

Je E319 zdravé?

Použití terciálního butylhydrochinonu v potravinářském průmyslu bylo schváleno americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) i Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA).

TBHQ lze bezpečně používat jako antioxidant samostatně nebo v kombinaci s BHA anebo BHT a s maximálním množstvím 0,02 % obsahu tuků v potravině.

Některé studie naznačují, že u citlivých osob nebo při nadměrné konzumaci může terciální butylhydrochinon způsobovat nevolnost, dušení či alergické reakce. Nelze vyloučit ani spojení s rakovinou močového měchýře, především ve spojení s nitrosaminy.

Použití v EU vs. USA vs. svět

Používání TBHQ v potravinářském průmyslu je povoleno v EU i USA. Denní dávka by neměla překročit 0,7 mg na 1 kilogram tělesné hmotnosti.

Použité zdroje

What Is TBHQ, and What Does It Do in Our Food?, Casey Terrell, www.foodinsight.org, 13. 04. 2021, [citováno: 26. 07. 2022]
X