Klasické jídlo poutí – nejlepší recepty na langoše

Národní kuchyně se někdy překrývají a někdy se oblíbená jídla posunují mimo hranice jednotlivých zemí. Něco podobného proběhlo i u známých langošů. S nimi se turisté běžně setkávali při návštěvách nebo trávení dovolené v Maďarsku a odtud se langoše přenesly nejen do našich kuchyní, ale i do kuchyní okolních zemí. Velmi často se prodávají jako rychlé občerstvení.

Přiznejme si, že jde o docela těžké jídlo, které zasytí na opravdu dlouho. Budeme-li myslet stále na své zdraví, dopřejeme si toto jídlo jen jednou za čas a spíše v dopoledních hodinách či k obědu než z langošů uspořádat výtečnou večeři.

Na tomto pokrmu je krásná jeho jednoduchost. Langoše jsou z klasického kynutého těsta. Je zde tedy prostor na mnoho variací.

Základní recept se skládá z mléka, mouky a droždí. Zvláštností je, že se smaží ve formě placky, která se následně potírá. Lze jej potřít kečupem, hořčicí, česnekem, který posiluje organismus, obsahuje selen, zinek a vápník a mimo jiné je i výborným afrodiziakem,  anebo i zakysanou smetanou.

Tomu, že se jedná o skutečně maďarské jídlo, nasvědčuje už samotný název. Základem slova langoš je maďarský název láng, česky plamen. Původně se totiž jednalo o maďarské lidové jídlo, které se opékalo přímo nad ohněm nebo na plátu položeném nad plameny.

Před smaženým jídlem varují však doktoři. V našem těle dokáže napáchat mnoho škod, pokud je jedeno pravidelně. Takže dejte si tento recept jen občas, o to chutněji vám pak langoše budou připadat.

Langoše a vhodné těsto

Jak již bylo řečeno, správné těsto na langoše je kynuté těsto připravené z mouky, mléka a soli a zkypřené droždím. Nejčastěji se používá hladká mouka, mléko můžeme částečně nahradit některým zakysaným mléčným výrobkem. Použití jogurtu, zakysané smetany nebo kefíru se projeví především při smažení, kdy placky více nabývají. Langoše lze připravovat zcela bez vajec, ale kdo má rád kypřejší těsto, může přidat 1 vejce na 50 dkg mouky. Tuk se do tohoto těsta nedává.

Langoše z jogurtu

O pár řádků výše se konstatovalo, že langoše jsou z kynutého těsta. To se připravuje z mléka. Zkuste však přidat i jiný mléčný výrobek a ucítíte tu změnu. Výborně se k tomu hodí bílý jogurt.

 • 1/2 kg hladké mouky
 • 1 bílý jogurt
 • 2 dKg droždí
 • 1/4 l mléka
 • 1/2 lžičky jedlé sody
 • sýr
 • česnek
 1. V míse si připravíme kvásek. V druhé míse smícháme mouku se sodou, přidáme jogurt a vzešlý kvásek. Necháme nakynout.
 2. Připravíme si placky. Z kynutého těsta oddělíme lžící nebo nožem příslušný díl těsta a pak je buď jen rukou roztáhneme na placku nebo si pomůžeme válečkem a rozválíme je na kulatou nebo oválnou placku. Vkládáme až do rozehřátého oleje a smažíme po obou stranách. Smažíme v oleji na pánvičce. Z obou stran dozlatova.
 3. Poté dle chuti posypeme sýrem, česnekem a zakápneme kečupem.

Zakysané výrobky dodají na kyprosti a vláčnosti.

jogurtové langoše
Zdroj:recepty.cz

Langoše ze sušeného droždí

Tento recept je mnohem rychlejší. Odpadá nutnost vytvoření kvásku. Jednoduše jej nahradíte sušeným droždím.

 • 3 dl mléka
 • 2 lžičky sušeného droždí
 • 1 lžička soli
 • 0,5 Kg hladké mouky
 1. Smíchejte mouku, sůl, sušené droždí a mléko a zadělejte nelepivé těsto.
 2. Rozpalte si olej, přichystejte placky. Ty rozválíte pomocí válečku.
 3. Smažte dozlatova z obou stran. Potřete kečupem, posypeme sýrem a servírujte.

Co nespotřebujete schovejte na druhý den do lednice.

langoše bez kvásku
Zdroj: www. bonvivani.sk

Slané langoše s česnekem

Nejznámější pochoutku všech poutí si jednoduše připravte v pohodlí domova.

 • 500g hladké mouky
 • 200 ml mléka
 • 20 g droždí
 • sůl
 • olej
 • česnek
 1. V první řadě si nechte vzejít kvásek.
 2. Smíchejte mouku, sůl a teplé mléko a vzešlý kvásek. Vypracujte hladké nelepivé těsto. Připomíná těsto na vánočku. Vytvořte si placky. Prvně rukou, pak si vezměte k ruce kuchyňský váleček.
 3. Smažte v pánvi v rozpáleném oleji dozlatova.
 4. Potřete česnekem utřeným se solí, hojně zasypte strouhaným sýrem a teplé podávejte.
česnekové langoše
Zdroj: www. fresh.iprima.cz

Langoše jsou jistě příjemným zpestřením jídelníčku, ale pokud si chcete následující dny po jejich pozření odpočinout, zkuste třeba kuře s ovocem.

 

Nepřehlédněte naše užitečné recenze

Sdílejte svým přátelům:

4 (80%) 7 hodnocení

Milan & Ondra

Oba jsme fanoušci dobrého jídla a vaření nás baví. Na webu AZ-recepty vás chceme inspirovat tradičními, ale i méně obvyklými recepty. Budeme rádi, když naše recepty vyzkoušíte a dáte nám vědět jak vám chutnalo. Dobrou chuť! :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.

Další tipy co vařit

10:00