Muškátový květ

Muškátový květ co vše v sobě skrývá ?

Pochází z tropického stromu muškátovníku pravého. Z tohoto stromu vyrůstají oříšky obalené oranžově červeným osemením zvané míšek. Míšek nazvaný  muškátový květ, se používá jako koření, má palčivou chuť a kořeněnou vůni.

Muškátový květ se pro použití lisuje, suší a mele na jemný prášek.

Jaké léčivé vlastnosti má muškátový květ ?

  • podporuje trávení
  • léčí průjem
  • zabraňuje zvracení
  • užívá se proti nechutenství, zažívacím potížím a křečím v trávicím ústrojí
  • má mírné protizánětlivé účinky
  • užívá se při revmatismu a bronchitidě

Kdy může být muškátový květ škodlivý ?

I když má muškátový květ spoustu výhod, je potřeba mít na paměti, že s množstvím bychom to neměli přehánět. Ve vyšších dávkách totiž může působit jedovatě. Nedoporučuje se tedy malým dětem, ale také těhotným a kojícím ženám.

Použití v kuchyni

Jemný prášek se díky své výrazné chuti přidává jen ve špetkách do bílých polévek a omáček. Kromě toho se s ním ochucují polévkové noky či jiné zavářky, nádivky a některá kořeněná těsta. Vynikající je v polévkách, uzeninách, při dochucování mořských ryb a dalších plodů moře. Dále se nabízí uplatnění k masu telecímu a kuřecímu nebo sýrům. Bývá součástí při nakládaní zeleniny a součástí receptur při výrobě alkoholických likérů.

Muškátový oříšek se ovšem neztratí ani u sladkých jídel, proto s ním můžete dochutit vánoční cukroví, pudinky, šlehačku, perníky, dezerty anebo rozličné pokrmy z ovoce.

Muškátový květ

zdroj : thespruceeats.com