Vše o novém koření aneb přesvědčte se, proč by nemělo chybět ve vaší kuchyni!

Nové koření neboli jamajský pepř se perfektně hodí do slaných i sladkých pokrmů a zároveň má spoustu zdravotních výhod.

Které to jsou?

A čím ho můžete nahradit?

To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku!

Co je to vlastně nové koření?

Jedná se o druh koření pocházející ze stromu pimentovníku pravého, z něhož se sbírají nedozrálé zelené bobule, které se poté suší na slunci. Tmavé červenohnědé plody mají jemně bradavčitý povrch s malou kruhovitou prohloubeninou. Nové koření  má příjemnou vůni a mírně kořeněnou chuť. V chuti můžeme cítit jemně černý pepř s nádechem skořice, hřebíčku a muškátového květu. U nás se prodává celé i mleté koření.

Bobule nového koření a vedle nich mistička mletého koření.
www.thespruceeats.com

Zdravotní benefity konzumace nového koření

Nové koření má spoustu zdravotních benefitů jako například:

  • zmírňuje příznaky menopauzy
  • pomáhá v boji proti rakovině
  • má antimikrobiální a antimykotické účinky
  • pomáhá proti bolestem hlavy a zubů i proti svalovým křečím
  • zmírňuje bolesti svalů
  • podporuje krevní oběh
  • má protizánětlivé účinky
  • snižuje chuť k jídlu a zvyšuje pocit plnosti
  • je účinný proti nadýmání
  • pomáhá řídit hladinu cukru v krvi

Nutriční hodnoty

V následující tabulce se podívejte na nutriční hodnoty 1 čajové lžičky mletého nového koření.

Nutriční hodnotyNové koření
(1 čajová lžička)
Energie5 kcal
Tuky0.2 g
Sacharidy1.4 g
Vláknina0.4 g
Bílkoviny0.1 g

Vitamíny a minerály

Podívejte se také na množství minerálů a vitamínů, které 1 čajová lžička mletého nového koření obsahuje.

Vitamíny a minerályNové koření (1 čajová lžička)% doporučované denní dávky
Vitamín A0.51 mcg0 %
Vitamín B10.002 mg0 %
Vitamín B20.001 mg0 %
Vitamín B30.054 mg0 %
Vitamín B60.004 mg0 %
Foláty0.68 mcg0 %
Vitamín C0.7 mg1 %
Vápník12.56 mg1 %
Měď0.01 mg1 %
Železo0.13 mg1 %
Horčík2.56 mg1 %
Mangan0.056 mg2 %
Fosfor2.15 mg0 %
Draslík19.84 mg0 %
Sodík1.46 mg0 %
Zinek0.02 mg0 %

Celé nebo mleté?

Nové koření lze použít v mleté ​​formě nebo celé. Po rozemletí může nové koření rychle ztratit svou štiplavost, proto je nejlepší si koupit celé bobule a podle potřeby je pak zpracovávat v elektrickém mlýnku na koření či ve hmoždíři. Dejte si pozor, abyste nenamleli více, než budete zrovna potřebovat.

Celé bobule nového koření se používají v dušených pokrmech, omáčkách, polévkách a při nakládání.

Mletou formu zase spíše využijete třeba v pomazánkách nebo v dezertech jako jsou dýňové koláče či perníky.

Jak nové koření koupit a jak ho skladovat?

Celé i mleté nové koření seženete ve většině obchodů s potravinami v sekci koření.

Skladujte ho ve vzduchotěsné nádobě mimo přímé sluneční světlo, ideálně na chladném a tmavém místě. Vydrží vám roky, ať už celé či mleté, nicméně mleté koření rychle ztrácí na chuti.

Jak nové koření využít v kuchyni?

Nové koření, ať už jako bobule nebo mleté, se používá v mnoha kuchyních po celém světě, od Evropy po Blízký východ, po Afriku až do Karibiku a Střední Ameriky.

My si u nás bez nového koření umíme jen těžko představit omáčky, příkladem může být oblíbená svíčková omáčka (inspirujte se našimi luxusní recepty na svíčkovou omáčku 6x jinak). Nové koření se obecně používá jak při vaření, tak při pečení. Hodí se také ke zvěřině, k rybám, do marinád a paštik.

Celé bobule lze přidat k hovězímu či jehněčímu masu spolu s plátky nebo stroužky česneku. Nejlepší je celé bobule přidávat tam, kde je přítomna tekutina jako jsou nálevy při nakládání zeleniny včetně okurek a hub, vývary, teplé nápoje, omáčky, polévky, jednoduché sirupy a dušená jídla.

Pokud chcete chuť bobulí trochu zmírnit, chvíli je zahřívejte v litinové pánvi na sporáku či pečte po dobu 10 minut v troubě, než je použijete jako koření.

Mleté nové koření se používá k ochucení masa, polévek, do dušených masových směsí, do zeleniny a pečiva stejně, jako byste použili mletý muškátový oříšek, skořici nebo hřebíček. Obvykle se přidává na začátku vaření nebo pečení. Skvěle chutná i v salátu Tabbouleh. Můžete je také použít do perníkového těsta, cukroví, do těst na sušenky a různé koláče. A až si příště budete třeba připravovat horkou čokoládu, přidejte trochu mletého nového koření pro větší hloubku a nádech pikantnosti!

Novému koření téměř vždy prospívá aplikace tepla (tj. spíše je povařte v pudinku než byste jimi posypali koláč).

Bobule nového koření nejsou jeho jedinou užitečnou součástí. Čerstvé listy mohou dodat pokrmům příjemnou chuť (jako bobkový list). Dřevo se používá k uzení masa a uzenin.

Další tipy, jak nové koření použít

  • Celé bobule opečte na suché pánvi a poté je povařte ve svařeném moštu nebo víně, případně je můžete vylouhovat do mléky a smetany na přípravu domácí zmrzliny.
  • Vařte bobule s meruňkami, čerstvým zázvorem a citrónem a vznikne vám skvělý základ na opojnou marmeládu.
  • Připravte si skvělou náplň do koláče, kdy smícháte mleté maso se sušeným ovocem, novým kořením, skořicí, zázvorem, muškátovým oříškem a hřebíčkem.
  • Použijte ho do dýňových receptů jako jsou dýňové koláče či muffiny.
  • Během zimy se zahřejte svařeným vínem či jablečným moštem, do kterých se nové koření skvěle hodí.
  • Ochuťte svůj jablečný koláč kombinací nového koření a skořice.
  • Připravte si luxusní masové kuličky z mletého masa, strouhanky, černého pepře, nového koření, zázvoru, muškátového oříšku a hřebíčku.

Čím nové koření nahradit?

Nové koření je jediné svého druhu a nenahraditelné. Nicméně pokud ho zrovna nemáte po ruce a potřebujete ho něčím nahradit, připravte si následující směs koření:

  • ½ lžičky mleté ​​skořice
  • ¼ lžičky mletého hřebíčku
  • ¼ lžičky mletého muškátového oříšku
  1. V malé sklenici smíchejte skořici, hřebíček a muškátový oříšek a protřepejte, dokud se vše nesmíchá.
  2. Použijte stejně jako nové koření.
Skořice, muškátový oříšek a hřebíček na dřevěném prkýnku.
www.shelovesbiscotti.com

Pokud chcete nahradit celé bobule nového koření mletým novým kořením nebo naopak, přepočet je šest celých plodů nového koření ekvivalentní k 1/4 až 1/2 čajové lžičky mletého nového koření.

Jak se nové koření pěstuje?

Jak již bylo řečeno, nové koření pochází ze sušených zelených plodů stromu Pimenta dioica z čeledi myrtovitých (Myrtaceae), který dosahuje výšky 9 – 20 metrů. Vyskytuje se ve středoamerických zemích jako Guatemala, Mexiko či Honduras, kam byl pravděpodobně zavlečen stěhovavými ptáky. Původně pochází z Karibiku, konkrétně z Jamajky, a poprvé byl identifikován kolem roku 1509. Plody se sbírají před úplným dozráním a následně se suší na slunci. Během sušení se bobule změní ze zelené na matně červenohnědou. Téměř kulovitý plod o průměru asi 5 mm obsahuje dvě ledvinovitá tmavě hnědá semena. U nás pimentovník sice poroste, ale nebude plodit.

Pimentovník pravý, na kterém rostou bobule.
www.world-crops.com

Historie nového koření

Nové koření používali Mayové jako balzamovací prostředek a další jihoameričtí indiáni k ochucení čokolády. Tito domorodci ho také používali používali ke konzervaci masa. Maso konzervované novým kořením bylo v Arawaku známé jako boucan, a tak později Evropané, kteří takto upravovali maso, začali být známí jako boucaniers, ze kterých nakonec vznikli „bukanýři“.

Nové koření přivezl do Evropy Kryštof Kolumbus ze své výpravy na Jamajce a pojmenoval ho jamajský pepř, nejspíše pro podobnost plodů s pepřovníkem a jemně palčivou chuť. Protože se jednalo o neznámé koření, dostalo se mu tedy názvu „Nové koření“. Vzhledem k jeho všehochuti se ve světě můžeme setkat v překladu s názvy jako „všeho chuť“, nebo také „čtvero koření“. V současné době je Jamajka největším producentem nového koření, odkud také pochází ty nejkvalitnější bobule a také se zde vyrábí jamajský rum, kde je hlavní složkou právě nové koření.

Použité zdroje

What Is Allspice?, Danilo Alfaro, www.thespruceeats.com, 19. 07. 2021, [citováno: 22. 05. 2022]
Allspice Is the Berry—Yes, Berry—That Can Do It All, ALI FRANCIS, www.bonappetit.com, 01. 12. 2021, [citováno: 22. 05. 2022]
What Is Allspice?, Lori Rice, www.simplyrecipes.com, 16. 05. 2022, [citováno: 22. 05. 2022]
What Is Allspice? How to Cook With Allspice And Homemade Allspice Substitute Recipe, www.masterclass.com, 05. 08. 2021, [citováno: 22. 05. 2022]
What is Allspice and How to Use it (+ Homemade Substitute), www.linsfood.com, 17. 01. 2022, [citováno: 22. 05. 2022]
allspice, www.britannica.com, [citováno: 22. 05. 2022]
Allspice — a Unique Spice with Surprising Health Benefits, Ariane Lang, www.healthline.com, 24. 09. 2021, [citováno: 22. 05. 2022]
What Is Allspice Pimenta: Learn About Using Allspice For Cooking, Amy Grant, www.gardeningknowhow.com, [citováno: 22. 05. 2022]
Spices, ground, allspice, www.nutritionvalue.org, [citováno: 22. 05. 2022]
X