Citronové tráva přinese úžasnou chuť a aroma do vaší kuchyně

Citronová tráva je v posledních letech velmi populární.

Není se čemu divit, protože nabízí mnoho pozitiv.

Použít ji můžete v kuchyni na mnoho způsobů.

Čaj z této byliny přináší mnoho zdravotních benefitů.

Co všechno získáte při konzumaci citronové trávy?

Pojďme zjistit všechno, co potřebujete znát!

Co je citronová tráva

Citronová tráva je jednoduše bylina s citronovou vůní. Přirozeně se nachází v tropických podmínkách, hlavně v jihovýchodní Asii.

Dokonale se hodí k thajským a asijským pokrmům. Najdeme ji ale také v tradičních pokrmech ze Srí Landy, Indie nebo Indonésie.

Vychutnat si ji ale můžete také prostřednictvím čaje nebo koktejlů.

Čerstvá nebo sušená?

V obchodě můžete najít obě varianty této byliny. Vždy byste ale měli upřednostnit čerstvou citronovou trávu, protože má lepší chuť.

Sušenou bylinu můžete ale použít na dochucení polévek nebo pokrmů, které se vaří po dlouhou dobu. V tomto případě se zavodní a ztratí dřevitou chuť, se kterou se jinak budete muset potýkat.

čaj z citronové trávy
Zdroj: pixabay.com

Citronová tráva v kuchyni

Citronová tráva má chuť citronu proložené tóny zázvoru. Až budete chtít dodat svému čaji citronové aroma, můžete klidně použít tuto bylinu.

Čerstvá rostlina může svým aroma někdy připomínat mátu nebo květiny.

Při použití čerstvé citronové trávy v kuchyni vždy ořízněte spodní cibulku a odstraňte vnější listy. Žlutou část můžete použít do asijských pokrmů.

Žlutou část nakrájejte na 2-3 palcové části. Na povrchu udělejte nožem řezy, abyste uvolnily chuť.

Drcené stonky můžete přidat do polévky, kari nebo pad thai. Skvěle bude chutnat také v receptech na ramen. Části po uvaření odstraňte z pokrmu nebo požádejte hosty, aby si je vyndali.

Jestli chcete, aby citronová tráva zůstala v pokrmu, musíte ji najemno nakrájet. Poté ji vložte do kuchyňského robota na nasekejte najemno.

Sušená bylina se obvykle po dlouhém vaření jídla nakonec odstraní nebo scedí. Jestli budete používat prášek z citronové trávy, můžete ho přidat kdykoli během vaření jako koření.

Recepty

Citronová tráva se klasicky používá v receptech na polévky, ale také s kuřecím masem, mořskými plody nebo zeleninou. Připravit nebo zakoupit si můžete také čaj z této jedinečné byliny. Mezi velmi oblíbené recepty patří:

  • polévka Tom Yum,
  • pečené kuře z citronové trávy,
  • ledový čaj ze zázvoru a citronové trávy.

Pěstování citronové trávy

Pěstování není složité. Jak pěstovat tuto bylinu doma, abyste ji měli vždy po ruce?

  • Kupte si v obchodě několik stonků. Odřízněte spodní cibulky.
  • Vložte cibulky do vody. Počkejte, dokud nevyrostou kořeny (2-4 týdny).
  • Až budou kořeny dlouhé 1 až 2,5 centimetru, přesaďte je na zahradu nebo do květináče.
  • Citronová tráva miluje slunce a teplo, bohatou půdu a správnou závlahu.
  • Bylinu můžete pěstovat jako pokojovou rostlinu nebo ji využít při vaření.
koktejl z citronové trávy a limety
Zdroj: unsplach.com

Zdravotní benefity citronové trávy

Rostlina má antioxidační a antimikrobiální vlastnosti. Díky tomu ji můžete použít pro snížení zánětů v těle. Dokáže toho ale mnohem více. Podívejme se, proč byste měli citronovou trávu konzumovat.

Zdravé trávení

Citronová tráva je často doporučována při zažívacích potížích. Působí jako přírodní diuretikum. To znamená, že zmírní nevolnost, pomůže se zácpou a nadýmáním, ale také uklidní žaludek. Jestli máte problémy s trávicím traktem, čaj i čerstvá rostlina vám mohou hodně pomoci k pohodě.

Vysoký krevní tlak

Díky vysokému obsahu draslíku pomáhá zvýšit produkci moči v těle. To podporuje krevní oběh a snížení krevního tlaku. Zároveň se díky tomu bude tělo přirozeně detoxikovat. Podle výzkumů má citronová tráva silnější antioxidační vlastnosti než zelený čaj. Nejlepší výsledky nemůžete očekávat jednorázově. Dostaví se jedině při pravidelné konzumaci.

Hubnutí

Jestli chcete zhubnout, čaj z citronové trávy je skvělým způsobem, jak tento proces podpořit. Podporuje procesy metabolismu, což podporuje hubnutí. Bylina obsahuje kofein a polyfenolové sloučeniny, které zvyšují výdej energie a oxidaci tuků.

Rakovina

Podle některých studií může citronová tráva podpořit boj proti rakovině, protože obsahuje velké množství antioxidantů. Právě antioxidanty bojují proti volným radikálům, které způsobují rakovinu a předčasné stárnutí buněk v těle. Tato bylina se řadí mezi mnoho dalších, které mnohdy i lékaři doporučují pacientům s rakovinou pro podporu léčby a prevenci.

Úzkosti

Bylinný přípravek může zmírnit úzkost a stres. Jestli máte problémy s vysokou hladinou stresu, úzkostmi nebo depresemi, měli byste začlenit do své rutiny čaj z citronové trávy nebo ji zakomponovat do své stravy.

Kardiovaskulární zdraví a cholesterol

Citronová tráva se často používá také pro podporu léčby vysokého cholesterolu a srdečních onemocnění. V případě obou problémů dokáže podpořit léčbu, ale také působí jako prevence.

Obsahuje kvercetin. To je flavonoid, který má protizánětlivé a antioxidační účinky. Díky tomu chrání srdce a snižuje vysoký cholesterol.

Růst vlasů

Posledním velkým benefitem je podporu růstu vlasů. Bylina je bohatá na vitamíny A a C, které podporují imunitní systém a působí jako základna živin pro vlasy. Pravidelná konzumace této rostliny zabrání vypadávání vlasů a posílí vlasové folikuly.

Citronová tráva se v posledních letech dostává do obliby mnoha lidí. Vyzkoušet byste ji měli v čerstvé podobě, ale také jako čaj. Nabízí pro lidské tělo mnoho benefitů, chutná skvěle a dokonale díky ní dochutíte asijské pokrmy. Vyzkoušejte tuto jedinečnou bylinu. Vypěstovat si ji můžete také doma, kde bude nejen chutným produktem, ale také nádhernou pokojovou rostlinou.

Použité zdroje

What Is Lemongrass?, Darlene Schmidt, https://www.thespruceeats.com/, 19. 07. 2021, [citováno: 05. 06. 2022]
Here are 7 science-backed reasons why lemongrass tea must be a part of your diet, Aayushi Gupta, https://www.healthshots.com/, 28. 04. 2021, [citováno: 05. 06. 2022]

Podobné bylinky

X