Mandle, peckovice, které jsou bohaté na důležité živiny. O jaké se jedná?

Mandle, peckovice, které lidé jedí na celém světě už po tisíce let.

Jejich konzumace zajistí lepší trávení nebo hladkou pokožku. A co dalšího?

Jak mandle zpracovat a zařadit do svého jídelníčku se dozvíte v následujícím článku!

Mandle, bohatý zdroj bílkovin

Mandle, latinsky Prunus amygdalus, je druh stromu pocházející z Íránu. Byly jedním z prvních domestikovaných ovocných stromů. Plodem mandle je peckovice, skládající se z vnější slupky a tvrdé skořápky se semenem. 

Je to opadavý strom, který dorůstá do výšky 4 až 10 metrů. Mladé větve jsou nejprve zelené, na slunci se zbarvují do fialova a ve druhém roce zešednou. Listy jsou 8 až 13 cm dlouhé. Barva květů je bílá až světle růžová. Plod mandle je dlouhý zhruba  3,5 – 6 cm. 

Mandle se prodávají loupané nebo neloupané. Používají se v mnoha kuchyních, často se objevují především v dezertech, jako je marcipán.

Nejlépe se jim daří ve středomořském podnebí s teplými, suchými léty a mírnými, vlhkými zimami. Optimální teplota pro jejich růst je mezi 15 až 30 °C.

Proč konzumovat mandle?

Mandle jsou považovány za dobrý zdroj bílkovin. Kromě bílkovin obsahují další důležité nutriční hodnoty, které prospívají vašemu tělu. Například pokud chcete posílit své srdce, kosti nebo dokonce libido.

Konzumace mandlí pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu. Mají také protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které vás pomáhají chránit před srdečními chorobami.

Ačkoli obsahují vysoké množství kalorií, ve skutečnosti mohou pomoci snížit riziko přibírání na váze. Protein a vláknina v mandlích způsobí, že se budete rychleji cítit sytí, takže můžete lépe kontrolovat příjem kalorií a zároveň uspokojit svůj hlad.

Jádra mandlí
Zdroj: pixabay.com

Mandle jsou bohaté na cenné živiny jako je hořčík, vitamín E a vláknina. Díky vápníku a fosforu zlepšují zdraví kostí a mohou vás chránit před zlomeninami.

Pokud vás trápí suchá pokožka, použijte mandlový olej. Díky obsahu zdravých tuků bude vaše pokožka pružná a hydratovaná. 

Jaká je doporučená denní dávka? Přibližně 28 až 30 gramů mandlí. 

Pozor, mandle mohou být potenciálním alergenem.

Nutriční hodnoty

Mandle jsou doslova nutričně nabité. Jsou výborným zdrojem hořčíku, vápníku nebo vitamínu E. Veškeré nutriční hodnoty, minerály a vitamíny můžete vidět v následující tabulce:

Nutriční hodnotyMandle syrové 100 g
Kalorie579 kcal
Bílkoviny21 g
Sacharidy22 g
Tuky50 g
Vláknina13 g
Vápník269 mg
Železo3,7 mg
Hořčík270 mg
Draslík733 mg
Vitamín B33,618 mg
Vitamín E25,63 mg

Druhy mandlí

Nyní si představíme nejčastěji konzumované druhy mandlí.

Sladké mandle

Pravděpodobně jsou vám nejvíce známé sladké mandle, latinsky Prunus dulcis. Jedná se o chutné plody, které se používají k výrobě mandlového oleje. 

Můžete je také konzumovat samotné nebo použít při pečení. Plátky mandlí nebo sekané mandle vždy dodají vašim dezertům sladší chuť.

Plody sladkých mandlí ve skořápce a listy
Zdroj: crodapersonalcare.com

Hořké mandle

Hořká mandle, odrůda Prunus dulcis amara, se používá k výrobě oleje, který slouží k aromatizaci likérů a extraktů. 

Hořké mandle obsahují stopy kyseliny prussové, také známé jako kyselina kyanovodíková, v syrovém stavu. Kyselina kyanovodíková je roztok kyanovodíku a vody, vedlejším produktem je organická verze známého jedu, kyanidu. Hořké mandle vařením ztrácejí toxicitu.

Tyto mandle se používají v evropských zemích. Prodávají se v lékárnách v Německu a jsou přísadou do vánočního koláče. Používají se k výrobě marcipánu, sušenek nebo sladkého sirupu.

Zelené mandle 

Zelené mandle jsou nezralé mandle, které jsou uvnitř ovoce produkovaného mandlovým stromem.

Tato odrůda chutná jako nedozrálá broskev a je lehce křupavá. Samotné semínko ještě není ztuhlé a má konzistenci spíše jako želé, i tak má silnou mandlovou chuť.

V některých částech Středního východu jsou oblíbeným občerstvením, jedí se namočené v soli, aby se vyrovnala kyselá chuť.

Plody zelených mandlí
Zdroj: specialtyproduce.com

Pěstování mandlí

Při pěstování mandloní je důležité vědět, že stromy nesnášejí příliš vlhkou půdu a jsou extrémně náchylné na jarní mrazy. Daří se jim v mírných, vlhkých zimách a horkých, suchých létech na plném slunci. 

Jen velmi málo odrůd mandloně je samosprašných, a proto pro produkci ovoce potřebují křížové opylení, takže budete muset zasadit alespoň dva stromy vedle sebe. Pokud je nedostatek místa, můžete dokonce zasadit dva do stejné díry. Když stromy poporostou a budou se proplétat, umožní květinám křížit se opylování.

Mandloně by měly být vysazeny v hluboké, úrodné a dobře propustné písčité hlíně. Sázejte je zhruba 6 až 8 metrů od sebe.

Péče se liší podle ročního období. V zimě nebo v období vegetačního klidu by se měly prořezávat (prosinec/leden), aby se podpořil růst, umožnilo světlo a odstranily se všechny odumřelé nebo nemocné končetiny nebo výhonky. V období jarního květu by péče o mandloně měla zahrnovat hnojení vzrostlých stromů močovinou nebo hnojem. Během léta stromy zavlažujte a hnojte až do sklizně.

Stromy začnou být plodné zhruba ve třetím roce po výsadbě. Sklizeň plodů mandloně nastává poté, co se slupky rozdělí a skořápka se vysuší a zhnědne. Mandle potřebují 180 až 240 dní, aby dozrály. Chcete-li sklízet mandle, zatřeste stromem a poté oddělte slupky od ořechu.

Zpracování mandlí

Mandle se sice často konzumují samotné, syrové nebo pražené, ale jsou také součástí různých pokrmů. Můžete je používat v různých formách, jako například celé, nakrájené na plátky nebo mleté ​​na mouku.

Jsou běžným doplňkem snídaňových müsli a dezertů. Od 19. století se mandle používají k výrobě:

 • chleba
 • mandlového másla
 • koláčů
 • kandovaných cukrovinek
 • pečiva plněného mandlovým krémem
 • nugátu
 • sušenek (makarónky, biscotti a qurabiya)
 • vánočního cukroví

Pro inspiraci si můžete přečíst několik receptů na rohlíčky s mandlemi

Bílý nugát s mandlemi
Zdroj: pixabay.com

Z mandlí lze vytvořit také mléko. Je to ideální varianta rostlinného mléka a můžete si ho vytvořit doma za pár minut.

Mandlové mléko

Na výrobu mléka budete potřebovat:

 • 250 g  syrových mandlí (namočených přes noc ve studené vodě)
 • 1,25 l filtrované vody
 • špetku mořské soli
 • 2 datle
 • 1 lžičku vanilkového extraktu 

Postup:

 1. Všechny suroviny dejte do robotického mixéru.
 2. Mixujte na nejvyšší rychlost alespoň 1-2 minuty, dokud směs nebude hladká a krémová.
 3. Směs z mixéru proceďte pomocí tenké utěrky do mísy.
 4. Mačkejte, dokud se nevytáhne veškerá tekutina. 
 5. Zbylou dužinu můžete vyhodit nebo ji přidat do pečiva (zejména krekry).
 6. Přelijte mléko do sklenice nebo zakryté láhve a ochlaďte. 
 7. Mandlové mléko vydrží až 4-5 dní v čerstvém stavu. Před pitím ho dobře protřepejte, protože má tendenci se oddělovat.

Výrobky z mandlí

Mandlový olej – je to bohatý zdroj vitamínu E. Získává se ze sušeného jádra mandlí. Používá se v kosmetice a aromaterapii.

Mandlová mouka rozemleté pražené mandle. Můžete ji použít při pečení.

Marcipán – hladká, slazená mandlová pasta, která se využívá v cukrařině.

Nedávné výzkumy naznačují, že mandle mohou chránit zdraví a imunitu gastrointestinálního traktu. Konzumace hrsti mandlí nebo sklenice mandlového mléka pomůže udržet váš gastrointestinální trakt v pohybu a zabránit zácpě. Nezapomeňte, zdravější střeva znamenají lepší imunitní systém a silnější tělo.

Použité zdroje

Almond, www.en.wikipedia.org, [citováno: 20. 06. 2022]
Almonds: Health Benefits, Nutrients per Serving, Preparation Information, and More, www.webmd.com, 06. 08. 2020, [citováno: 20. 06. 2022]
10 Powerful Health Benefits of Almonds, Carrie Madormo, RN, www.tasteofhome.com, 05. 01. 2022, [citováno: 20. 06. 2022]
Nuts, almonds nutrition facts and analysis, www.nutritionvalue.org, [citováno: 20. 06. 2022]
almond | Definition, Uses, & Facts, Melissa Petruzzello, www.britannica.com, [citováno: 20. 06. 2022]
4 Types of Almonds (Plus Nutritional Facts), www.homestratosphere.com, 30. 08. 2021, [citováno: 20. 06. 2022]
Almond Tree Care: Learn How To Grow An Almond Tree, Amy Grant, www.gardeningknowhow.com, [citováno: 20. 06. 2022]
What Are Bitter or Lethal Almonds?, Peggy Trowbridge Filippone, www.thespruceeats.com, 10. 03. 2019, [citováno: 20. 06. 2022]
How to Make Almond Milk, www.minimalistbaker.com, [citováno: 20. 06. 2022]

Podobné plodiny

X