Mateřídouška, drobná bylinka, která porazí řadu zdravotních neduhů. Naučte se ji používat i při vaření!

Malá fialově kvetoucí bylinka s omamnou vůní, kterou lidové léčitelství využívá již odnepaměti.

Mateřídouška jako duše zemřelé matky, která vůní vyjadřuje lásku svým dětem.

Tuto bylinku prostě nelze nemilovat.

Při jakých potížích nám uleví mateřídouškový čaj?

Věděli jste, že tymián je vlastně mateřídouška?

Jaké pokrmy jí lze ozvláštnit?

Objevte s námi všechna tajemství této kouzelné bylinky.

Co je mateřídouška?

Když se řekne mateřídouška, většině z nás se vybaví hned několik věcí. Působivá úvodní báseň Karla Jaromíra Erbena ze sbírky Kytice, ve které vysvětluje vznik slova mateřídouška, známý časopis pro děti s dlouholetou tradicí a samozřejmě také malá voňavá bylinka s množstvím léčivých účinků.

Z botanického hlediska je mateřídouška (Thymus) je rod dřevnatících bylin až polokeřů, který patří do čeledi rozmanité hluchavkovitých rostlin. Její zástupci rostou na většině území Evropy, Asie a také severní Afriky.

Mateřídouška je známá svou velmi silnou aromatickou vůní, za kterou vděčí vysokému obsahu silic a lehce štiplavou nahořklou chutí. Kromě toho, že ji můžeme využívat jako léčivku, ji lze používat i v kuchyni jako koření.

Volně rostoucí mateřídouška v přírodě.
zdroj: live-native.com

Druhy mateřídoušky

Rod mateřídouška zahrnuje mnoho rozmanitých druhů a poddruhů. Pro všechny platí, že jde o silně aromatické léčivé bylinky a zároveň důležité medonosné rostliny. Z nejznámějších druhů mateřídoušky uveďme:

  • Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)
  • Mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides)
  • Mateřídouška panonská (Thymus pannonicus)
  • Mateřídouška olysalá (Thymus glabrescens)
  • Mateřídouška časná (Thymus praecox)
  • Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris) – známá spíše jako tymián obecný

Jaký je rozdíl mezi mateřídouškou a tymiánem?

To, čemu se laicky říká mateřídouška i tymián, jsou dvě různé rostliny, které patří do stejného botanického rodu mateřídouška. Mateřídouškou většina z nás myslí mateřídoušku úzkolistou, drobnou bylinku s fialovými kvítky, která se plazí – ostatně latinská název „serpyllum“ je odvozen od slova „serpens“ neboli had, po suchých stanovištích. Dosahuje výšky pouze okolo 10 centimetrů.

Naproti tomu bylinky a koření známé jako tymián je vlastně mateřídouška obecná. Rostlina většinou dosahuje výšky okolo 30 cm a její kvítky jsou bílé nebo jen lehce nafialovělé. Tymián původně pochází ze Středozemí, mateřídouška úzkolistá roste hojně i na našem území.

Kvetoucí tymián, narozdíl od mateřídoušky bíle.
zdroj: plants.connon.ca

Původ a historie mateřídoušky

Doklady o znalosti a využívání léčivých účinků mateřídoušky pocházejí již ze starověku. Například ve starověkém Egyptě používali mateřídoušku k balzamování mumií, v antickém Řecku zase mateřídoušku pálili, neboť věřili, že kouř dodá bojovníkům sílu.

V antickém Římě začali omamnou vůni mateřídoušky využívat k výrobě parfémů. Mateřídouška bývala údajně hojně pěstována ve středověkých klášterních zahradách, neboť mniši využívali jejích blahodárných účinků ke zlepšení spánku

Co obsahuje mateřídouška?

Stejně jako mnoho ostatních bylinek a koření, je i mateřídouška bohatá na rozmanité zdraví prospěšné látky. Kromě aromatických silic obsahuje též třísloviny, flavonoidy, minerální látky a některé vitamíny.

 Mateřídouška
100 g
Energie101 kcal
Sacharidy24,4 g
Bílkoviny5,56 g
Tuky1,68 g
Vláknina14 g
Vitamín B10,048 mg
Vitamín B20,471 mg
Vitamín B31,82 mg
Kyselina listová0,409 mg
Vitamín C160 mg
Draslík609 mg
Fosfor106 mg
Hořčík160 mg
Mangan1,72 mg
Vápník405 mg
Zinek1,81 mg
Železo17,4 mg

Na co je dobrá mateřídouška?

Konzumace mateřídoušky má na náš organismus řadu pozitivních účinků, kterých se tak využívá při rozmanitých zdravotních problémech.

  • Dýchací cesty a kašel – antiseptických a zároveň uklidňujících účinku mateřídoušky se často využívá při rozmanitých potížích a infekcích dýchacích cest, které souvisejí s nachlazením či chřipkou. Pomáhá uvolnit zahleněné dýchací cesty.  V tomto případě se obvykle používá ve formě sirupu či čaje.

  • Zažívací potíže – mateřídouška ulevuje také od žaludečních nevolností, problémů s nadýmáním či průjmech. Obecně podporuje správné trávení a její dezinfekční účinky napomáhají k případnému odstranění škodlivých střevních mikroorganismů.

  • Nespavost a úleva od stresu – mateřídouškový čaj či polštářek se sušenou mateřídouškou pomáhají celkovému uvolnění od stresu a napětí, což přisívá k lepšímu a kvalitnějšímu spánku.

  • Kožní problémy – mateřídouška je známá svými antiseptickými účinky, které velmi pozitivně působí na nejrůznější kožní problémy a poranění. Pomáhá při zánětech i plísňových onemocněních. Aplikovat ji lze v podobě tinktury, ale hojně využívané jsou také koupele v mateřídoušce.

  • Ústní dutina  – podobně se antiseptických účinků využívá k výplachům ústní dutiny či jako kloktadlo Pomáhá léčit infekce v krku, zubní abscesy, afty, infikované dásně a vředy v ústech.

  • Revmatické potíže – studie prokázaly pozitivní účinky mateřídoušky také u revmatické artritidy, dny nebo při problémech vzniklých kvůli velkému svalovému napětí.

  • Imunitní systém – cenné látky, které v sobě mateřídouška ukrývá, celkově pomáhají posilovat a povzbuzovat imunitní systém, především v době nachlazení.

  • Menstruační bolesti a gynekologické potíže – v případě nepříjemných příznaku premenstruačního syndromu nebo při bolestivé menstruaci může pomoci čaj z mateřídoušky, nebo též nahřátý polštářek se suchou mateřídouškou. V neposlední řadě pomáhá i při gynekologických potížích způsobených kvasinkami.

  • Močové cesty – v neposlední řadě se antiseptických a dezinfekčních účinků využívá při nejrůznějších zánětů močových cest.

Mateřídouškový čaj

Při potížích s nespavostí, zánětem průdušek, nachlazením či zažívacích potížích můžete využít léčivou sílu mateřídouškového čaje. Nejčastěji se připravuje ze sušené nati, ale připravit ho lze i z mateřídoušky čerstvé.

Příprava je velmi jednoduchá stačí jednu čajovou lžičku sušené mateřídoušky zalít 250 mililitry vroucí vody a nechat deset až patnáct minut louhovat. Obvykle se doporučuje pít dva až tři šálky denně. Mateřídouškový čaj není vhodný pro těhotné ženy, protože může vyvolat porod.

Šálek mateřídouškového čaje.
zdroj: herbalremedieadvice.org

Co se vyrábí z mateřídoušky?

Vzhledem k mnoha jejím léčivým účinkům se z mateřídoušky vyrábí i celá řada dalších farmaceutických i kosmetických produktů. K nejčastějším patří:

  • Mateřídouškový čaj – k dostání je jak v sypané podobě, tak v čajových sáčcích.

  • Mateřídouškový sirup – při nachlazení, potížích dýchacích cest nebo při zažívacích problémech můžete využít účinků sirupu z mateřídoušky, který se vyrábí buď zastudena, nebo zatepla s čerstvé mateřídouškové natě, vody, cukru a citronů.

  • Mateřídoušková tinktura – jde o mateřídoušku vylouhovanou ve vysokoprocentním alkoholu. Bylinku macerujte po dobu tří týdnů v 40% alkoholu. Po uplynutí dané doby roztok přefiltrujte a skladujte na chladném místě. Tinktura se používá především proti revmatismu.

  • Mateřídouškový polštář – ze sušené mateřídoušky se vyrábějí speciální polštáře, které se používají při potížích s nespavostí. Nahřáté polštáře údajně ulevují od menstruačních bolestí, otoků i pohmožděnin.

  • Zubní pasty a ústní vody – vzhledem k pozitivním účinkům mateřídoušky na stav ústní dutiny se často používá jako jedna ze složek zubních past a ústních vod.

  • Pleťové krémy a vody – v kosmetice se často využívá mateřídoušky v přípravcích určených na problematickou pleť se sklonem k akné.

  • Repelenty a odpuzovače hmyzu – výrazné aroma odpuzuje hmyz, z tohoto důvodu se tak přidává do rozmanitých přírodních přípravků proti hmyzu.

  • Esenciální mateřídouškový olej – se používá v aromaterapii pro uvolnění stresu.
Sušená mateřídouška na dřevené lžíci.
zdroj: alterherb.com

Jak zařadit mateřídoušku do jídelníčku?

I když o mateřídoušce nejčastěji slýcháme jako o léčivé bylince, neznamená to, že její štiplavou chuť a kořeněnou vůni nemůžeme použít i při ozvláštnění jídelníčku. Stačí si jen vzpomenout na to, že i tymián je vlastně mateřídouška.

Obecně sedy platí, že tam, kde recept vyžaduje tymián, můžete klidně použít i mateřídoušku. Konzumovat ji lze v čerstvé i sušené podobě.

  • Velmi oblíbené je přidání mateřídoušky do rozmanitých receptů na mleté maso. Svou chutí a vůní tak může oživit karbanátky, holandský řízek, sekanou i plněné paprikové lusky.

  • Vegetariány jistě potěší, že mateřídouška má své využití také při přípravě hub či luštěniny. Vyzkoušejte ji například v receptech na čočkový salát.

  • Máte rádi ryby? Mateřídouška skvěle okoření i je, vyzkoušejte přidat několik snítek do receptů na rybí filety.

  • K rybám, drůbeži či zelenině se velmi hodí bylinkové máslo. Stačí na pánvi smíchat nasekanou mateřídoušku s kouskem másla, následně jejich směs rozmixovat a přidat malé množství soli.

  • Čerstvá i sušená mateřídouška velmi ozvláštní jakoukoli nádivku. Víte, jak připravit nejlepší nádivku? Použijte do ní co nejvíce různých bylinek, kromě mateřídoušky přidejte též pažitku, petrželku, kopřivy, šalvěj či oregano.

Pěstování mateřídoušky

Mateřídouška je velmi teplomilná a světlomilná rostlina. V přírodě se s ní setkáme především na slunných místech s písčitohlinitou půdou. Pokud chceme mateřídoušku pěstovat v domácích podmínkách, musíme jí zajistit stejné podmínky.

Na zahradě jí pokud možno vysaďte na skalce nebo alespoň na svahu. Při pěstování ze semínek je vhodné si na jaře v malých květináčích předpěstovat sazeničky, které na konci dubna přesadíme ven. Velmi dobře lze mateřídoušku pěstovat také v květináči na balkoně. Musíme si ale dát pozor, abychom ji přílišně nezalévali, to mateřídoušce nesvědčí.

Mateřídouška vysazená u cestičky na zahradě.
zdroj: lifestyle-hobby.com

Kdy a jak sbírat mateřídoušku?

Volně rostoucí i vlastnoručně vypěstovaná mateřídouška květe většinou od června do srpna. V tu dobu ji můžeme kdykoli sbírat, nejlepší je sbírat ji v poledních hodinách. Nejlepším způsobem je odstřihnout vrchní, nezdřevnatělou část natě s listy i s květy pomocí nůžek.

Sušení mateřídoušky

Usušit ji můžete ve stínu na čerstvém vzduchu i za pomocí elektrické sušičky. Mateřídouška by si i po usušení měla více méně zachovat svou barvu květů a listů. Před uložením do vzduchotěsné nádoby je možné lístky a kvítky ze stonků odstranit. Před zimou je vhodné rostlinu celou ořezat, na jaře znovu a bohatě obroste.

Použité zdroje

Herb: Wild Thyme, Natural Medical Herbs, www.naturalmedicinalherbs.net, [citováno: 26. 05. 2022]
FoodData Central Search Results (Thyme, fresh), USDA FoodData Central, www.fdc.nal.usda.gov, 01. 04. 2019, [citováno: 26. 05. 2022]
Wild Thyme, eMedicine Health, www.emedicinehealth.com, 14. 06. 2021, [citováno: 26. 05. 2022]
Thymus Serpyllum: Properties, Uses and Benefits, Freak of Natural Staff, www.freakofnatural.com, 12. 12. 2018, [citováno: 26. 05. 2022]
Thyme, Wild, M. Grieve, www.botanical.com, [citováno: 26. 05. 2022]

Podobné bylinky

X