Léčivý měsíček lékařský je úžasnou bylinou do čaje i do salátu!

Měsíček lékařský je známá léčivá bylinka.

Snadno ji ale můžete použít i k jídlu.

Jak bylinu naplno využít pro její léčivé vlastnosti?

Čtěte dál a dozvíte se vše, co musíte znát!

Co je měsíček lékařský?

Měsíček lékařský nese odborné jméno Calendula officinalis. Po staletí se využívá pro léčebné účely.

Poznáte ho jednoduše podle nádherného květu v oranžové a žluté barvě.

Okvětní lístky jsou bohaté na flavonoidy, které se nachází v ovoci a zelenině. Dobrou zprávou je, že tato rostlina je jedlá a můžete ji použít pro přípravu některých pokrmů.

K čemu se běžně používá?

Měsíček se používá k léčbě a zmírnění příznaků mnoha onemocnění. Nejčastěji se používá na kožní nemoci, infekce nebo plísně.

Podle výzkumů je efektivní pro léčbu vyrážek, otevřených ran, kvasinkových infekcí, ale také ho lze použít pro snížení bolesti a zánětu v těle.

Někteří ji používají také při léčbě rakoviny, zejména při léčbě ozařováním.

Jestli hledáte spolehlivý opalovací krém pro malé děti s citlivou pokožkou, měsíček je skvělou volbou. Snadno takové produkty najdete v drogerii.

Měsíček lékařský v kuchyni

Nedokážete si představit, jak bude květina fungovat při přípravě jídel? Květy mají lehkou medovou vůni a příjemně jemnou, zeleninou chuť.

Zlaté okvětní lístky můžete použít na dochucení a obarvení vývarů, domácího másla nebo sýra.

Někteří kuchaři používají sušené květy jako náhradu pro šafrán, a to hlavně díky jejich nádherně zlaté barvě.

Většina lidí ale používá čerstvé květy a okvětní lístky pro:

  • zeleninová jídla,
  • saláty,
  • pudinky,
  • bylinková másla,
  • pečivo,
  • jemné polévky.

Nejlepší chuť přitom mají květy ve chvíli, kdy dosáhly nejvyššího květu. Tehdy budou nádherně vonět a budou mít úžasně jemnou chuť.

Měsíček můžete využít do mnoha receptů na saláty. Nejlépe funguje ve vaječných salátech, ale skvěle bude chutnat také v salátech z rukoly nebo v celerovém salátu.

Z čerstvých nebo sušených květů si můžete připravit také vynikající čaj nebo domácí tinkturu z měsíčku lékařského nebo měsíčkovou mast, které vám vydrží po celý rok. Mast z měsíčku lékařského vám pomůže na kožní onemocnění, ekzémy, ztvrdlou pokožku nebo jizvy.

Jestli nezpracujete všechny lístky měsíčku čerstvé, můžete je také usušit. Jak sušit měsíček lékařský? Stačí je rozložit v tenkých vrstvách na síta a nechat uschnout na tmavém místě. Když budete chtít sušičku, teplota nesmí přesáhnout 50 stupňů.

květy měsíčku lékařského
Zdroj: pixabay.com

Pěstování měsíčku lékařského

Měsíček snadno vypěstujete na své zahradě a budete mít během léta (od června do podzimu) neustále přístup k čerstvým květům. Jednoduše ho vypěstujete ze semen. Jak na to?

  • Semena musíte zasadit velmi brzy na jaře nebo je předpěstujte v kelímku a poté přesaďte na zahradu. Začít můžete 6 týdnů před datem, kdy běžně končí mrazy.
  • Zvolte pro rostliny místo na slunci.
  • Měsíček vyžaduje středně bohatou a dobře propustnou půdu. Snese i horší podmínky a nepotřebuje žádné hnojení.
  • Měsíček můžete použít jako doplněk zeleninového záhonu. Nejlépe poroste vedle okurek, rajčat, hrášku, mrkve, chřestu nebo jarní salátové zeleniny.
  • Při sběru odřízněte květy. Při chladnějším počasí vyrostou další a budete jich mít více. Kvést budou až do chvíle, dokud nepřijdou větší mrazy.

Zdravotní benefity měsíčku lékařského

Nejlepší vliv na vaše zdraví bude mít měsíček lékařský ve formě čaje nebo extraktu. Čerstvé květy ale samozřejmě obsahují stejné látky, takže se nemusíte obávat, že byste z nich nezískali část zdraví. Výhodou extraktu je fakt, že se získává nejen z květů, ale také z listů. Jaká jsou největší pozitiva?

Bohatý zdroj antioxidantů

Měsíček lékařský obsahuje některé antioxidanty, které jsou pro správné fungování lidského těla velmi důležité. Patří mezi ně triterpeny, flavonoidy, polyfenoly a karotenoidy.

Díky tomu pomáhá měsíček bojovat proti oxidačnímu stresu a zánětům v těle.

Pomocník pro léčbu kožních onemocnění

Měsíček má úžasný vliv na pokožku a můžete díky němu vyléčit různé druhy ekzémů, vyrážek, ran a vředů. Stačí, když si připravíte čaj a použijete ho jako obklad. Zatím není jasné, jestli má stejné účinky také pití čaje.

Pomoc při rakovině

Antioxidační vlastnosti měsíčku mohou působit protirakovinně. Podle studií dokáže bylina bojovat proti leukémii, melanomu, rakovině tlustého střeva nebo rakovině slinivky břišní.

Využít ho můžete nejen jako prevenci, ale také během léčby.

Nutriční hodnoty měsíčku lékařského

Množství vitamínů a minerálů v měsíčku lékařském není přesně známo. Podívejme se na hodnoty neslazeného čaje z měsíčku lékařského.

Kalorie0 kcal
Vláknina0 g
Bílkoviny0 g
Sacharidy0 g
Tuky0 g
Cholesterol0 g
Cukr0 g
Sodík0 mg

Měsíček lékařský se používá po staletí kvůli svým léčivým vlastnostem. Málokdo ale ví, že ho můžete také jíst nebo si z něj doma udělat čaj. Květy můžete přidat do salátů nebo vývaru. Každý pokrm bude díky oranžovým a žlutým okvětním lístkům nádherně barevný.

Použité zdroje

What Is Calendula?, Barbie Cervoni MS, RD, CDCES, CDN, https://www.verywellhealth.com/, 14. 06. 2020, [citováno: 12. 06. 2022]
Calendula Officinalis: Herb of the Year 2008, Susan Belsinger, https://www.motherearthliving.com/, [citováno: 12. 06. 2022]
7 Potential Benefits of Calendula Tea and Extract, Ariane Lang, BSc, MBA, https://www.healthline.com/, 08. 04. 2020, [citováno: 12. 06. 2022]
Growing Calendula: How to Grow Pot Marigold, Robin Sweetser, https://www.almanac.com/, 05. 07. 2021, [citováno: 12. 06. 2022]
Calendula Tea: Are There Health Benefits?, https://www.webmd.com/diet/default.htm, [citováno: 15. 06. 2022]
X