Vše o okurce: Jaký je její vliv na lidské zdraví, jak ji správně pěstovat a mnoho dalších informací na jednom místě!

Na českých zahrádkách ji najdeme téměř vždy.

Milujeme ji syrovou jako součást různých salátů, ale i nakládanou.

Ano, řeč je o okurce, kterou každý z nás jistě zná.

Ale znáte všechny její druhy?

Víte, jak ji správně skladovat?

Či jak si ji vypěstovat třeba na balkoně?

To vše a mnohem více vám prozradíme v našem článku!

Co je to vlastně okurka?

Okurky jsou ovoce ze stejné rodiny jako melouny (včetně vodního melounu a cantaloupe) a tykve (včetně cuket a dýní), ale většina lidí je považuje za zeleninu. Rostou na rostlině okurce seté a mají jemnou, osvěžující chuť a vysoký obsah vody. Obsahují také spoustu živin, ale zároveň jsou nízkokalorické, takže se skvěle hodí pro všechny druhy diet.

Pěstování okurek.
www.plants.ces.ncsu.edu

Okurky a jejich účinky na zdraví

Okurky mají několik zdravotních výhod jako například:

Hydratují

Okurky se skládají převážně z vody a obsahují také důležité elektrolyty. Mohou pomoci zabránit dehydrataci v horkém počasí nebo po tréninku. Pro lidi, kteří neholdují pití vody, může přidání okurky a máty její chuť zatraktivnit. Zůstat hydratovaný je nezbytné pro udržení zdravých střev, předcházení zácpy, vyhýbání se ledvinovým kamenům a další.

Podporují zdraví kostí

Vitamin K, který je v okurkách obsažen, pomáhá při srážení krve a může podporovat zdraví kostí.  Okurka také obsahuje vápník. Vitamín K pomáhá s jeho vstřebáváním a společně tak tyto živiny přispívají k dobrému zdraví kostí.

Pomáhají s prevencí proti rakovině

Jakožto člen čeledi rostlin Cucurbitaceae obsahují okurky vysoké hladiny hořce chutnajících živin známých jako cucurbitacin. Ty pomáhají předcházet rakovině tím, že brání rakovinotvorným buňkam v reprodukci.

Mají protizánětlivé účinky

Okurky mohou pomoci bojovat se zánětem, který může vyvolat rozvoj různých zdravotních potíží, jako je například cukrovka, autoimunitní stavy, kardiovaskulární onemocněním, deprese či rakovina.

Podporují zdraví srdce

Vláknina obsažená v okurkách pomáhá s cholesterolem a díky tomu předcházet souvisejícím kardiovaskulárním problémům. Okurky také obsahují draslík a hořčík. Snížení příjmu sodíku a navýšení příjmu draslíku pomáhá předejít vysokému krevnímu tlaku. Cucurbitaciny v okurce také pomáhají proti ateroskleróze.

Pomáhají při prevenci diabetu

Okurky mohou hrát roli při kontrole a prevenci diabetu. Obsahují látky, které snižují hladinu cukru v krvi nebo zabraňují jejímu příliš vysokému nárůstu. Cucurbitaciny v okurce pomáhají regulovat uvolňování inzulínu a metabolismus jaterního glykogenu, klíčového hormonu při zpracování krevního cukru. Jedna studie také zjistila, že slupka okurky pomohla zvládnout příznaky cukrovky u myší. To může být způsobeno obsahem antioxidantů.  Vláknina v okurkách také pomáhá při prevenci a léčbě diabetu 2.

Zlepšují zdraví pokožky

Aplikace nakrájené okurky přímo na pokožku ji pomáhá zchladit a zklidnit, a snížit otoky a podráždění. Dokáže zmírnit spálení sluncem. Pokud si dáte okurku na oči, může vám to snížit ranní otoky.

Další tipy v péči o pleť:

  • Toner: Rozmixujte a propasírujte okurku, abyste z ní získali šťávu. Nechte na pleti působit 30 minut, poté opláchněte. Okurka vám může pomoci krásně vyčistit póry.
  • Zábal na obličej: Smíchejte stejné množství okurkové šťávy a jogurtu, abyste vytvořili zábal na obličej, který pomáhá se suchou pokožkou a v boji proti černým tečkám.

Použití na kůži je pro většinu lidí bezpečné. Měli byste však začít aplikací malého množství. Pokud se u vás nevyskytnou nežádoucí reakce, můžete okurku bezpečně používat.

Žena, která ma na obličeji pleťovou masku a drží si plátky okurek na očích.
www.stylecraze.com

Rizika konzumace okurek

S konzumací okurek je spojováno jen málo rizik. Jednou z obav mohou být pesticidy, které na ně pěstitelé používají. Než okurku sníte, oloupejte její slupku nebo ji omyjte v teplé tekoucí vodě.

Okurky mají také na kůži přírodní vosk. Pěstitelé okurek tento vosk odstraní umytím okurky po jejím natrhání, takže na ni poté přidají syntetický vosk a odešlou ji do obchodů. Vosk pomáhá okurkám zůstat déle stabilní, ale také drží zárodky. Vosk sám o sobě není škodlivý, ale je lepší okurku před požitím oloupat. Ve slupce se však nachází nejvíce živin, takže nejlepší variantou je koupit si bio okurku a pouze ji umýt.

Druhy okurek

Mezi hlavní druhy okurek patří zejména okurky salátové a okurky nakládačky.

Salátové okurky

Jsou nejrozšířenější odrůdou okurek, mají tenkou tmavě zelenou slupku a minimum semínek. Nejlepší jsou nakrájené a syrové a nejsou vhodné k nakládání. Jejich chuť je jemná, a nevýrazná. V supermarketech je často najdete zabalené v plastové fólii. Skvěle se hodí třeba do koktejlů. Existuje jich něco přes 30 odrůd a některým z nich se říká také hadovky.

Pokrájená salátová okurka.
www.eatthis.com

Okurky nakládačky

Nakládaček existuje přes 50 odrůd a dělí se podle velikosti a podle přítomnosti ostnů (hruboostné a jemnoostné). Mají typicky bradavičnatou, tenkou a světle zelenou slupku. Rostou většinou do délky kolem 10 cm a pokud tuto délku přerostou, skvěle se hodí k rychlému mléčnému kvašení. Proto se jim říká ,,rychlokvašky“. Jak název vypovídá, tyto okurky se hlavně nakládají. Neznamená to, že se nedají jíst čerstvé, ale jejich tenká slupka, křupavá struktura a menší semena z nich dělají ideální pochoutku, která skvělá chutná právě nakládaná.

Okurky nakládačky na zemi.
www.gurneys.com

Další druhy okurek

Existují stovky odrůd okurek různých barev (včetně bílé, žluté a oranžové), my vám představíme jen některé z nich.

  • Arménské okurky
    Jsou dlouhé a zkroucené s tenkou, tmavě zelenou slupkou a světlými rýhami. Jsou skvěle křupavé a nejlépe chutnají jen tak nakrájené a konzumované za syrova. Mají velmi měkká semena a proto je můžete také konzumovat.
  • Citronové okurky
    Jsou žluté, kulaté, velké asi jako citron, s bledou kůží. Jejich chuť je sladká a jemná, bez nádechu hořkosti, kterou má většina okurek. Mají tenkou slupku, minimum měkkých semínek a jsou prostě vynikající! Nejlepší je konzumovat je za syrova a skvěle se vyjímají třeba v salátech.
  • Perské okurky
    Perské okurky se velmi podobají klasickým salátovým okurkám a to tak, že jsou vizuálně téměř k nerozeznání. Rozdíl je však v tom, že mají větší rozsah délky – některé jsou kratší, některé delší. Mají jemnou chuť a tenkou slupku. Díky tomu se skvěle hodí do salátů či nakrájené na plátky k dipu. Jsou také křupavé a dostatečně pevné, aby vydržely trochu vaření.

    Japonské okurky (kyuri)
    Se svojí osvěžující jemnou chutí osloví kyuri i ty nejnáročnější gurmány. Jsou tenčí, s menšími semínky a tenkou slupkou. Zároveň jsou také sladší a jejich vnitřní dužina je křupavá, křehká a šťavnatá. Nejlépe chutnají za syrova jako součást salátů, hodí se na oblohu, ale skvělé jsou také v polévkách, dušených pokrmech i jako nakládané.
  • Indické okurky
    Tato okurka má bílou dužinu s bílými semeny. Roste po celém světě a má spoustu různých tvarů. V Indii je hojně využívaná a to zejména do kari, dhalu, polévek či různých čatní.

Nutriční hodnoty okurky

V následující tabulce se podívejte na porovnání nutričních hodnot 100 g čerstvých salátových okurek vs. okurek nakládaných.

Nutriční hodnotyMnožství ve 100 g čerstvých okurekMnožství ve 100 g nakládaných okurek
Energie14 kcal23 kcal
Tuky0,18 g0,1 g
Sacharidy2 g4 g
Vláknina0,93 g1 g
Bílkoviny0,82 g0,5 g

Vitamíny a minerály v okurce

Podívejte se také na množství minerálů a vitamínů, které čerstvé salátové okurky obsahují, a to jak se slupkou, tak bez.

Vitamíny a minerályMnožství ve 100 g salátové okurky bez slupkyMnožství ve 100 g salátové okurky se slupkou
Vitamín A4,00 mcg5,00 mcg
Vitamín B10,031 mg0,027 mg
Vitamín B20,025 mg0,033 mg
Vitamín B30,037 mg0,098 mg
Vitamín B60,051 mg0,040 mg
Foláty14,00 mcg7,00 mcg
Vitamín C3,2 mg2,8 mg
Vitamín E0,03 mg0,03 mg
Vitamín K7,2 mcg16,4 mcg
Vápník14,00 mg16,00 mg
Měď0,07 mg0,04 mg
Fluor1,3 mcg1,3 mcg
Železo0,22 mg0,28 mg
Horčík12,00 mg13,00 mg
Mangan0,073 mg0,079 mg
Fosfor21,00 mg24,00 mg
Draslík136,00 mg147,00 mg
Selen0,10 mcg0,30 mcg
Sodík2,00 mg2,00 mg
Zinek0,17 mg0,20 mg

Jak vybrat ty správné okurky?

Hledejte pevné okurky, bez skvrn nebo měkkých míst, které mohou naznačovat, že začaly hnít. Měly by být tmavě zelené bez jakýchkoli žlutých skvrn, které se objevují, když okurka příliš dozrává. V tom případě její chuť a vůně nebude příliš dobrá. Také se vyhněte těm okurkám, které mají vrásky, což ukazuje, že byly skladovány příliš dlouho nebo při vyšších teplotách a ztratily vlhkost. Okurka se vždy začíná kazit od špičky, proto při nákupu kontrolujte především tuto její část.

Voskované vs. nevoskované okurky

Většina obchodů s potravinami okurky buď voskuje, nebo je balí do plastu, aby si udržely vlhkost a déle vydržely. Organické okurky musí používat nesyntetické vosky a pouze chemikálie schválené podle ekologických směrnic. Nevoskované okurky lze nalézt v obchodech s bio potravinami a na farmářských trzích.

Bio okurky

Okurky patří mezi plody, u kterých bylo prokázáno, že obsahují více zbytků pesticidů. Pokud se chcete těmto zbytkům vyhnout, měli byste je kupovat v bio kvalitě.

Jak můžeme okurky využít v kuchyni?

Většina lidí okurky omyje, nakrájí a hodí do salátu. Než to uděláte, můžete je nejprve namočit do slané vody. Snížíte tím množství vody v nich a zabráníte tomu, aby okurky byly vodnaté.

Okurky jsou skvělé nejen nakrájené do salátů nebo podávané syrové, ale lze je s velkým efektem také vařit. Okurky oloupejte a nakrájejte, a orestujte na kousku rozpuštěného másla. Posypte solí a nasekanými čerstvými bylinkami, chcete-li, pro jemnou, křupavou přílohu, perfektní k jednoduše připravovaným rybám.

Plátky čerstvé okurky posypané koprem v mističce se lžičkou.
www.theseasonedmom.com

Zkuste také následující tipy:

  • Smíchejte nakrájené okurky, rajčata, olivy a sýr feta a vytvořte přílohu v řeckém stylu.
  • Ozvláštněte si vodu přidáním lístků máty a okurky.
  • Nakrájejte okurky na silné plátky a namáčejte je ve vašem oblíbeném hummusu.
  • Rozmixujte samotné okurky nebo spolu s jinou zeleninou, jako je mrkev a celer, a připravte si zdravou šťávu. Vyzkoušejte také některý z našich receptů na okurkové smoothie!
  • Připravte si polévku gazpacho.
  • Smíchejte s česnekem, mátou a řeckým jogurtem a podávejte ke kari.
  • Nakrájené okurky můžete taká podávat se sójovou omáčkou nebo lehkým jogurtovým dresinkem.
  • Připravte si z okurek salsy a omáčky. Nakrájená okurka smíchaná s rajčaty, kukuřicí a feferonkami je vynikající salsou k rybím tacos, enchiladas verde a dalším pikantním mexickým jídlům. Máme pro vás také další luxusní recepty na omáčky z okurek jako hlavní chod!

Okurky zavařovačky chutnají skvěle naložené. Podívejte se na naše tipy, jak okurky správně zavařovat a to klasicky, v troubě, mikrovlnce i myčce.

Inspirujte se našimi nejlepšími recepty s okurkami 5x jinak!

A jako bonus pro vás máme recept na oblíbené znojemské okurky!

Ingredience na 7dcl sklenici:

  • 1 větvička kopru
  • 2 bobkové listy
  • ½ cibule
  • 2 kuličky nového pepře
  • 4 kuličky pepře
  • 3 lžíce krystalového cukru
  • 6 lžic octa
  • 1 lžička deka

Postup:

  • Do umytých sklenic si připravíme všechny ingredience.
  • Naplníme umytými okurkami a dolijeme do plna vodou.
  • Dobře uzavřeme.
  • Sterilizujeme 12-15 min.
  • Pokud máte rádi křupavé okurky, tak sterilizujte jen 5 minut a ještě horké sklenice pootáčejte dnem vzhůru.
  • Takto je necháme vychladnout.
Nakládané okurky na talíři s plátky tmavého chleba.
www.tojenapad.dobrenoviny.sk

Jak se okurky skladují?

Skladování v lednici

Odstraňte okurky z jakéhokoli plastového obalu, který může způsobit jejich rychlejší zrání, a postupujte takto:

  • Čerstvé okurky opláchněte studenou vodou a osušte.
  • Jednotlivé celé okurky zabalte do papírových utěrek, aby nasákly vodu, kterou okurka pustí, a nezměkly.
  • Zabalené okurky vložte do sáčku na zip nebo do vzduchotěsné nádoby, aby nevyschly.
  • Ujistěte se, že oddělíte okurky od ovoce, jako jsou jablka, která uvolňují ethylenový plyn, který urychluje proces zrání ostatního okolního ovoce a zeleniny.
  • Skladování okurek pod 10 stupňů Celsia může způsobit mrazivá zranění, jako jsou kašovité skvrny a rychlejší zkažení. Uložte je tedy do nejteplejší části lednice směrem dopředu.
  • Takto vám vydrží cca 2 týdny, než začnou měknout.

Nikdy byste okurky neměli dávat do mrazáku, protože zhnědnou a budou želatinové.

Skladování při pokojové teplotě

Pokud jsou okurky chráněny před přímým slunečním zářením, vydrží při pokojové teplotě až týden.

Skladování nakrájených okurek

Pokud okurku nakrájíte, dejte ji do lednice a spotřebujte do dvou až tří dnů. Nakrájené plátky okurky položte do vzduchotěsné nádoby s papírovou utěrkou, která nasákne přebytečnou vlhkost.

Pěstování okurek

Výběr odrůdy

Jedním z prvních kroků při pěstování okurek je výběr odrůdy. Můžete se rozhodnout, zda pěstovat nakládačky, a to jemnoostné či hruboostné, které při sklizni sice píchají, ale na druhou stranou jsou odolnější. Nebo si raději vyberete okurky salátové, které se pěstují ve skleníku, ale existují i odrůdy, který vypěstujete bez něj.

Jakou půdu okurky potřebují?

Vyberte si místo s přímým sluncem. Okurky potřebují teplo a hodně světla. Okurky také vyžadují úrodnou půdu. Před výsadbou přidejte na záhon asi 5 cm odleželého hnoje a/nebo kompostu a zapracujte jej do hloubky 15 až 20 cm. Půda by měla být vlhká, ale dobře propustná (ne rozmočená) a teplá.

Půda by měla být neutrální nebo mírně kyselá s pH kolem 6,5 až 7,0.

Sázení okurek 

Existují dvě metody, které můžete použít pro výsadbu semen okurek: přímý výsev nebo předpěstování sazenic.

Příprava sazenic

K přípravě sazenic pro výsadbu nemusíte dělat nic zvláštního, můžete je zasít přímo z balíčku. Pokud je však předem namočíte na 12–24 hodin do teplé vody, může jim to pomoci rychleji vyklíčit. Sazenice si můžete předpěstovat také sami a to tak, že semínka okurek vysejete do plastových či papírových květináčů o průměru cca 6 až 9 centrimetrů. Důležité je, aby měly květináče na dně dírku pro odtečení přebytečné vody. Do květináčů dejte substrát na klíčení a množení a do každého vložte po jednom semínku. Okurkám stačí pro klíčení cca 15 až 18 stupňů Celsia a po měsíci budete mít rostlinky vhodné pro výsadbu.

Sázení okurek rovnou ze semene

Zasaďte semena okurek přímo na vaší zahradu týden nebo dva po posledním mrazu, jakmile se na jaře půda zahřeje na 15 ° C a více. Důležité také je, zda budete sázet okurky přímo na záhon, v tom případě to udělejte až ve druhé polovině května, nebo do skleníku, na což je vhodná doba koncem dubna. Do předem připravené půdy udělejte motykou mělkou rýhu a do ní nalijte vodu. Tu nechte vsáknout a poté do ní vkládejte semínka po jednom ve vzdálenosti cca 3 až 4 cm. Semínky přikryjte lehkou vrstvou suché zemina. Takto zasetá semínka by měla vzejít přibližně po týdnu.

Sazeničky okurky v půdě.
www.thespruce.com

Péče o okurky

  • Když se sazenice objeví, začněte často zalévat. Hlavním požadavkem na péči o okurky je důsledná zálivka! Potřebují alespoň 2,5 cm vody za týden (nebo více, pokud jsou teploty obzvláště vysoké). Nedůsledné zalévání vede k jejich hořké chuti.
  • Ráno nebo brzy odpoledne zalévejte pomalu a vyhněte se navlhčení listů, protože to může podporovat choroby listů, které mohou rostlinu zničit.
  • Rostliny přihnojujte tekutým hnojivem na okurky. Aplikujte 1 týden poté, co rostlina začne kvést a poté každé 3 týdny, přímo do půdy kolem rostlin. Nebo můžete do půdy zapracovat granulované hnojivo. Nepřehnojujte, plody by zakrněly.
  • Pravidelně sbírejte plody. Plody sbírejte, když jsou ještě mladé. Starší ovoce nebude chutnat tak sladce. Nejlepší čas na sklizeň je brzy ráno. Použijte k tomu ostrý nůž nebo nůžkami odstřihněte plody z rostliny.

Pěstování okurek na balkoně

Na slunném balkoně chráněném před větrem můžete vypěstovat jak okurky nakládačky, tak okurky salátové. Úspěšnou úrodu okurek může mít i začínající zahradník. Začněte výběrem kompaktních, méně vzrůstných odrůd okurek vhodných pro pěstování v nádobách. Zásady jsou pak v podstatě stejné jako při pěstování na záhonu. Okurky zasaďte do pěstebního substrátu bohatého na živiny a umístěte je do květináče. Myslete však na to, že hloubka zeminy by měla být nejméně 20 cm. Okurky přihnojujte vhodným hnojivem a zalévejte je 2x denně (ráno a večer) vodou, kterou budete mít v konvi odstátou na balkoně alespoň 2 dny.

Okurky salátovky rostoucí na balkoně.
www.mgardening.com

Pěstování okurek ve skleníku

Okurky nenechávejte v jednom skleníku spolu s rajčaty, protože se spolu nesnášejí moc dobře. Je také důležité ve skleníku udržet vysokou vlhkost a často rostliny zalévat. Používejte každé dva týdny na rostliny tekuté hnojivo, abyste jim poskytli dostatek živin. Nejlepší je pro pěstování okurek ve skleníku volit vertikální pěstování.

Pěstování okurek na síti

Jedná se o vertikální pěstování okurek nakládaček, při které se rostlina nenechá ležet na zemi, ale táhne se po okách sítě. Hlavním cílem této metody je efektivně šetřit místo. Další výhody jsou zejména:

  • Efektivnější sklizeň – okurky jsou ve výšce očí, takže jsou lépe vidět a lépe se sbírají
  • Efektivní ochrana proti škůdcům – okurky jsou nad zemí, takže daleko od škůdců
  • Rovnější plody – plody visí a neleží na zemi
  • Jednotná barva plodů – žádné části plodů nezůstávají sedět na půdě
  • Menší ztráty plodů (v důsledku půdních chorob)
  • Vyšší výnos – okurky rostou v užších řadách
  • Méně zakřivených plodů
Okurky rostoucí venku vertikálně.
www.kellogggarden.com

Květy okurek

Na rostlinách okurky rostou samičí a samčí květy. Na samičích květech je již před rozkvětem vidět zárodek budoucího plodu. Při plném květu je uprostřed samičího květu vidět jen blizna, kdežto v samčím květu jsou tyčinky s prašníkem bohaté na pyl. Plody vznikají ze samičích květu po dobrém opylení.

Nemoci a škůdci okurek

Podívejte se do následující tabulky, jaké nejčastější choroby a škůdcí mohou postihnout vaše okurky a jak se s nimi vypořádat.

Škůdce/nemocPříznakyPrevence
Škůdce/nemocPříznakyPrevence
Plíseň okurkováSvětle zelené až žlutozelené skvrny ohraničené žilkami. Po dešti můžete vidět na spodní straně listů tmavě šedý povlak plísně.Zakoupení namořených semínek okurek, která jsou proti této plísni ošetřena. Můžete používat také různé biopřípravky.
Padlí okurkováNa listech se tvoří bílé skrvny a následně povlaky. Rostliny žloutnou, uschnout a následně uhynou.Zakoupení biopřípravků, které zvyšují odolnost rostliny.
Bakteriální skvrnitost okurekHranaté skvrny až díry na listech. Zespodu listů můžete vidět kapky slizu, které za sucha vytváří bílý povlak.Použijte stejné přípravky jako v případě plísně okurkové.
Mšička bavlníkováListy jsou stočené a žluté.Spláchněte je proudem odstáté vody, případně použijte postřik s mýdlem. Na trhu existují také přípravky proti těmto škůdcům.
Roztočec chmelovýČerné kuličky a pavučinky na spodní straně listů. Vrchní část listů má žluté skvrny a listy postupně schnou.Zvyšte vlhkost ve skleníku a snižujte teploty pravidelným větráním. Vybírejte si také odolné odrůdy okurek. V záhonech sbírejte napadané listy do sáčku, ať nepopadají na zem, odkud by se mohl roztočet šířit dál.
Molice skleníkováListy napadené molicí po čase zčernají.Dezinfikujte skleník a omývejte listy okurek vodou. K odchytu molic pak můžete použít žluté lepové tabulky.

Historie okurek a zajímavosti

Okurka se poprvé objevila ve starověké Indii před více než 4000 lety. Kolem 2-3 tisíciletí před naším letopočtem se indické civilizaci podařilo okurku domestikovat a zavedli ji do své kuchyně. V 1. tisíciletí před naším letopočtem pak začali obchodovat s civilizací Středního východu a Evropou. Zmínka o okurce je i v legendách o starověkém Uru a ságách o Gilgamešovi. Později řecká civilizace přijala okurky a začala jim říkat síkyon. V té době se okurky dostaly také do Turecka, Bulharska, Afriky, dnešního Srbska a Itálie.

Římská říše byla místem, kde okurky přijala šlechta i nižší třídy. Okurky pak zůstaly v Itálii oblíbené po několik století. Kromě jídla byly využívány také do léčivých přípravků. Nejznámější příklad fascinace okurkami ve starém Římě je znám z vlády císaře Tiberia, který vyžadoval jíst okurku každý den v roce.

Po pádu Říma okurky na dlouhou dobu ustoupily z popularity. Znovu se vynořily na dvoře Karla Velikého v 8. a 9. století a do Anglie dorazily ve 14. století. První interakce s anglickým obyvatelstvem nebyla úspěšná, ale okurky se tam vrátily v polovině 17. století, kdy se jim podařilo uchytit.

Kryštof Kolumbus přivezl okurky na Haiti v roce 1494, kde byly pěstovány španělskými osadníky a distribuovány dále po Novém světě. Během 16. století evropští lovci v Severní Americe představili okurky původním indiánům v oblasti Velkých plání a Skalistých hor. Tyto kmeny rychle pochopily potenciál okurek a začlenily je na svá pole.

Během 18. století se expanze okurek v Severní Americe náhle zastavila, když několik lékařských časopisů začalo uvádět, že okurky a veškerá podobná zelenina, která se tepelně neupravuje, představuje vážné zdravotní riziko. Tato mylná představa byla vyvrácena až v 19. století.

V roce 2010 byla celosvětová produkce okurek 57,5 ​​milionů tun, přičemž většina světové produkce a exportu se nacházela v Číně (40,7 milionů tun).

Použité zdroje

Health benefits of cucumber, Natalie Olsen, www.medicalnewstoday.com, 03. 12. 2019, [citováno: 24. 04. 2022]
History of Cucumbers, http://www.vegetablefacts.net/, [citováno: 24. 04. 2022]
Cucumber, Neha Pathak, www.webmd.com, 03. 09. 2020, [citováno: 24. 04. 2022]
A Brief Guide to Types of Cucumbers, Molly Watson, www.thespruceeats.com, 10. 02. 2019, [citováno: 24. 04. 2022]
Pickling Cucumber Varieties – How To Grow Cucumbers For Pickling, Amy Grant, www.gardeningknowhow.com, 13. 09. 2021, [citováno: 24. 04. 2022]
Kyuri Japanese cucumber, www.sunria.com, [citováno: 24. 04. 2022]
Bottle gourd curry, Swasthi, www.indianhealthyrecipes.com, 02. 04. 2022, [citováno: 24. 04. 2022]
Cucumber, raw, with peel, www.nutritionvalue.org, [citováno: 24. 04. 2022]
Cucumber, raw, peeled, www.nutritionvalue.org, [citováno: 24. 04. 2022]
All About Cucumbers, Molly Watson, www.thespruceeats.com, 24. 11. 2018, [citováno: 24. 04. 2022]
How to Store Cucumbers: 3 Methods for Storing Cucumbers, www.masterclass.com, 24. 02. 2022, [citováno: 24. 04. 2022]
Cucumbers, www.almanac.com, [citováno: 24. 04. 2022]
Crop Guide on Gardening Using Cucumber Netting, www.hortomallas.com, [citováno: 24. 04. 2022]
What Is the Yellow Flower on the Cucumber?, Alicia Rudnicki, www.homeguides.sfgate.com, [citováno: 24. 04. 2022]
Top Five: Ways to Use Cucumbers (Other Than Salad!), Emma Christensen, www.thekitchn.com, 14. 08. 2008, [citováno: 24. 04. 2022]
X