Šípky nejsou jen krásnou podzimní dekorací, ale i velmi zdravým plodem. Co kromě legendárního čaje z nich připravit?

Když se řekne růže, většině z nás se vybaví krásná majestátní květina s trny.

Růže ale může mít mnoho podob.

Při procházce v přírodě často narazíme na keř růže šípkové.

Z jeho krásně vonících květů na podzim vzniknou šípky.

Jak si připravit šípkový čaj tak, aby si zachoval co nejvíce cenných látek?

Kdy je nejlepší šípky trhat?

Jak se dělá šípkové víno?

To vše a ještě mnohem víc vám o tomto výjimečném plodu prozradíme v našem průvodci.

Co jsou šípky?

Šípky se obecně považují za plody plané růže šípkové (Rosa canina), nicméně šípky samozřejmě tvoří i řada dalších růžových keřů, například růže dužnoplodá (Rosa villosa) či růže svraskalá (Rosa rugosa). Šípková růže volně roste na území Evropy, Asie, Ameriky i severní Afriky, nejčastěji podél cest či na okraji lesů.

Ve skutečnosti šípky nesou plody, ale souplodí, na jejichž stavbě se podílejí nažky a některé části květu. Klasické šípky pocházející z plané růže šípkové mají protáhlý tvar a červenou nebo červenooranžovou barvu. Na konci šípku jsou pozůstatky květu. Uvnitř šípku se nachází mnoho malých žlutých semínek s chloupky.

Nejčastěji se šípky konzumují v podobě lahodného šípkového čaje, ale lze z nich připravit též sirup, víno, marmeládu, likér, ocet a samozřejmě též šípkovou omáčku.

Zralé šípky na keři.
zdroj: thespruceeats.com

Jak sbírat a sušit šípky?

I když je možné šípkový čaj snadno koupit, většina z nás dává přednost vlastnoručně nasbíraným šípkům. Jednak víme, odkud pocházejí, a jednak z nich můžeme připravit mnoho další pochutin.

Sbírání šípků

Nejvhodnější je šípky trhat v době jejich plné zralosti, když jsou plody pevné, lesklé a sytě červené, obvykle na přelomu září a října. Tehdy mají nejvyšší obsah zdraví prospěšných látek. Oranžové či naopak hnědé zbarvení není žádoucí. Pokud chcete šípky využít na zavařování, můžete je nechat přejít prvním mrazem, šípky budou měkčí.

Na sbírání šípků se vybavte nůžkami a rukavicemi. Nejlepší je šípky sbírat do látkové tašky, v plastovém sáčku by mohlo snadno dojít jejich zapaření. Vyhněte se sbírání šípků u silnic a železnic, před použití šípky vždy důkladně omyjte pod tekoucí vodou. Poté je necháme okapat a odstraníme z nich stopku a případné zbytky kališních lístků.

Čištění šípků

V případě, že chceme z šípků připravovat marmeládu či omáčku, musíme je před vlastním použitím očistit, tedy zbavit zrníček a nepříjemných pichlavých chloupků. Vhodné je provádět čištění v rukavicích.

Nejjednodušší postup spočívá v podélném rozříznutí a vyškrábnutí zrníček a chloupků ven. Následně je nutné šípky důkladně proprat ve vodě.

Krájení a čištění čerstvých šípků.
zdroj: thespruceeats.com

Sušení šípků

Sušit šípky lze mnoha způsoby, v elektrické sušičce, v troubě při teplotě okolo 50-60°C nebo klasicky nad topením. Příliš pomalé sušení za nízké teploty může vést k plesnivění, příliš vysoká teplota šípky připálí a negativně ovlivní obsah cenných látek.

Správně usušené šípky by měly mít tmavě červenou barvu. Mnoho z nás suší šípky celé, nicméně v tom případě je často nutné sušené šípky před použitím rozdrtit a poté dávat pozor, abychom například čaj dobře přecedili, aby v něm nezůstaly nepříjemné chloupky.

Z tohoto důvodu se tak někdy doporučuje šípky nakrájet, nebo lehce rozmixovat v mixéru ještě před usušením, protože poté je snazší propláchnutím pod tekoucí vodou z plodů chloupky odstranit.

Ošatka se sušenými šípky.
zdroj: growcreatesip.com

Skladování šípků

Sušené šípky můžete skladovat ve vzduchotěsných sklenicích na tmavém a suchém místě až jeden rok. Čerstvé šípky lze skladovat v lednici, ale měly by se spotřebovat do týdne. V neposlední řadě je možné šípky vložit do sáčku a zamrazit.

Co se dá udělat ze šípků?

Pokud máte rádi vlastnoručně vyrobená domácí vína, likéry, octy či sirupy, šípky vám v tomto ohledu poskytnou mnoho příležitostí.

Šípkový čaj

Šípkový čaj je bezkonkurenčně nejčastěji připravovaný nápoj ze šípků. Lze ho připravit se šípků celých i drcených. Vzhledem k tomu, že teplem se z šípků ztratí většina vitamínu C, je důležitá jeho správná příprava.

Pokud chceme, aby si čaj zachoval své cenné látky, musíme počítat s tím, že jeho příprava je časově náročnější. Plody, celé nebo drcené, vložte do konvičky, zalijte studenou vodou a nechte louhovat přes noc. Ráno směs lehce ohřejte a poté přes sítko nalijte čaj do hrnků. Čaj není nutné vypít celý najednou, šípky nechte dále louhovat v konvičce a v případě potřeby si ohřejte jen požadované množství.

Pokud chcete z nejrůznějších důvodů šípky zalévat teplou vodou, neměla by mít více než 50°C. Obvyklé množství šípků na jeden šálek čaje je šest až osm. Mimochodem stejné šípky lze k přípravě čaje možné použít nejméně dvakrát.

Konvička s šípkovým čajem.
zdroj: giverecipe.com

Šípkový sirup

Na výrobu šípkového sirupu budete kromě čerstvých šípků potřebovat už jen vodu, cukr a citron. Nakrájené šípky zalijte vodou a nechte 24 hodin louhovat. Následně směs ohřejte, ale dávejte pozor, aby se nevařila.

Poté šípky přeceďte a do přeceděného výluhu přidejte cukr a čerstvě vymačkanou šťávu z citronu. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Kromě cukru můžete k oslazení sirupu použít též med. Takto připravený domácí šípkový sirup můžete použít k přípravě limonád nebo ho přidat do čaje či smoothie.

Lahev a sklenice se šípkovým sirupem.
zdroj: bbcgoodfood.com

Šípkové víno

Ti, kteří mají rádi domácí ovocná vína, si mohu připravit šípkové víno. Očištěné šípky dejte do sklenice a zalijte vychladlou směsí vody a rozpuštěným cukrem. Následně sklenici zakryjte či balte do pergamenového papíru a nechte týden kvasit.

Poté přidejte do vína hřebíček, skořici a nové koření. Uložte na tmavé a chladné místo a nechte odležet přibližně tři měsíce. To, že je víno hotové, poznáte tak, že všechny šípky klesnou ke dnu.

Šípkový ocet

Pokud rádi připravuje zajímavé zeleninové i ovocné saláty, zkuste je ochutit šípkovým octem, dodá jim zajímavou chuť i mnoho zdraví prospěšných látek. Výroba šípkového octa je velmi snadná, stačí smíchat čerstvé šípky s jablečným octem a nechat tři dny louhovat. Na závěr ocet přeceďte přes jemné sítko, abyste z něj odstranili chloupky.

Výroba šípkového octa.
zdroj: theglasspanty.com

Šípkový olej

Kromě jablečného octa můžete očistěné čerstvé šípky smíchat též s olivovým olejem, po přibližně dvou týdnech louhování budete mít k dispozici jedinečný šípkový olej. Před použitím ho opět důkladně přeceďte a následně používejte po lžičkách k vnitřnímu užití nebo ho aplikujte na pokožku.

Malá lahvička se šípkovým olejem.
zdroj: medicalnewstoday.com

Šípkový likér

Milovníky silnějšího alkoholu jistě potěší, že ze šípků lze vyrobit též likér. Jeho příprava je velmi jednoduchá, očištěné šípky se zalijí vodkou či nějakou ovocnou pálenkou a do směsi se obvykle přidá též malé množství skořice a pomerančové kůry. Po dvou týdnech macerování přidejte do likéru malé množství směsi svařeného cukru a vody.

Na co dalšího šípky použít?

I když nejznámější je použití šípků na čaj, lze z nich připravit řada dalších pochutin.

Z očištěných šípků můžete velmi jednoduše vyrobit domácí marmeládu. Stačí šípky uvařit doměkka ve vodě, propasírovat osladit a zahustit mírným varem. Přidání cukru není vždy nutné, neboť šípky mají samy o sobě poměrně sladkou chuť. Marmeládu může použít na chleba i jako základ pro omáčky.

Sklenička s šípkovou marmeládou.
zdroj: bbcgoodfood.com

Zajímavé je použití šípků do kompotu. V tomto případě se obvykle kombinují s jeřabinami.

Kančí s šípkovou omáčkou zná většina z nás zejména díky filmu Slavnosti sněženek. Jak připravit tu nejlepší šípkovou omáčku? Víte, že kromě zvěřiny skvěle chutná i s vepřovou panenkou?

Když se řekne červená polévka, většině z nás se vybaví především recepty na rajskou polévku. Nicméně polévku červené až oranžové barvy lze připravit také ze šípků nebo ze šípkové marmelády.

V neposlední řadě lze šípkovou marmeládu použít při přípravě rozmanitých druhů slepovaného cukroví. Džem lze ale použít nejen ke slepování. Když ho smícháte s moučkovým cukrem, bílkem a mletými mandlemi, můžete si připravit i chutné šípkové cukroví.

Podobným způsobem můžete džem ze šípků použít také v receptech na mřížkový koláč. Skvěle se v nich kombinuje především s tvarohem.

Plátek kančího masa v šípkové omáčce.
zdroj: coconutandvanilla.com

Co obsahuje šípek?

Šípky v sobě ukrývají celou řadu zdraví prospěšných látek, zejména antioxidantů. Je ale vhodné říci, že obsah živin do značné míry závisí na půdních podmínkách i způsobu jejich následného zpracování.

Tepelné zpracování například výrazně snižuje obsah vitamínu C, šípky, které pocházejí z vyšších nadmořských výšek, mívají obecně vyšší množství antioxidantů. V tabulkách jsou uvedeny hodnoty pro 100 gramů čerstvých šípků.

KalorieVodaBílkovinyTukySacharidyVláknina
162 kcal58,7 g1,6 g0,34 g38,2 g24,1 g

Šípky jsou známé především díky vysokému obsahu vitamínu C. Obsahují ale též poměrně velké množství vitamínu A či E.

BetakarotenVitamín AVitamín B1Vitamín B2Vitamín B3Vitamín B6Vitamín CVitamín
E
Vitamín
K
2350 µg4320 IU0,016 mg0,166 mg1,3 mg0,076 mg426 mg5,85 mg25,9 µg

Z minerálních látek v šípcích najdeme například vápník, mangan či železo.

DraslíkFosforHořčíkManganMěďVápníkZinekŽelezo
429 mg61 mg69 mg1,02 mg0,113 mg169 mg0,25 mg1,06 mg

Léčivé účinky šípků

Naše babičky nám vařily šípkový čaj především při chřipce a nachlazení, nicméně tyto malé červené plody pomáhají při celé řadě dalších zdravotních potíží a jejich pravidelná konzumace může být prevencí před mnoha nemocemi. Jak a čím šípky našemu organismu prospívají?

  • Antioxidanty – šípky jsou bohaté na rozmanité antioxidanty, jako je vitamín C, katechiny, kvercetin či kyselina ellagová. Strava bohatá na tyto látky může pomoci snížit zánět a oxidační stres v těle. Tím nás pomáhá chránit před mnoha chronickými nemocemi, včetně cukrovky, kardiovaskulárních chorob a rakoviny.

  • Imunitní systém – vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C je konzumace šípků velmi prospěšná též pro náš imunitní systém. Množství vitamínu C v šípcích zdaleka přesahuje množství, které najdeme v citrusech či jablkách. Tento vitamín hraje klíčovou roli při tvorbě bílých krvinek.

  • Kardiovaskulární onemocnění –  pravidelný příjem vitamínu C je spojen se snížením hladiny špatného cholesterolu a triglyceridů v krvi, což jsou dva hlavní rizikové faktory srdečních onemocnění. Šípky mají také vysoký obsah flavonoidů, které příznivě působí na krevní tlak.

  • Diabetes – některé studie uvádějí, že konzumace šípků přispívá ke snížení hladiny krevního cukru. Z tohoto ohledu by tak mohly být i určitou prevencí před vznikem cukrovky druhého typu.

  • Artritida – polyfenoly a galaktolipidy v šípku jsou známé svými protizánětlivými účinky. Prokazatelně snižují zánět a bolest kloubů především při artritidě.

  • Zdraví očí – šípky mají červenooranžovou barvu díky karotenoidním pigmentům známým jako lykopen a betakaroten. Tyto pigmenty příznivě ovlivňují zdraví a stav našich očí.

  • Stárnutí pokožky – kromě vitamínu C, který je důležitý pro syntézu kolagenu, mají šípky též vysoký obsah polynenasycených tuků, které podporují zdravou kožní membránu a chrání pokožku před zánětlivými látkami, jako jsou ultrafialové záření, cigaretový kouř a znečištění.

  • Hubnutí – šípky samy o sobě obsahují poměrně malé množství kalorií a velké množství vlákniny. Kromě toho v nich najdeme též antioxidant tilirosid, který je známý svým příznivým účinkem na spalování tuků.

Nežádoucí účinky šípků

Šípky jsou obecně považovány za bezpečné. Ačkoli chybí výzkumy o vedlejších účincích konzumace velkého množství šípků, konzumace vysokých dávek vitamínu C může vyvolat nevolnost, žaludeční nevolnost, zácpu a pálení žáhy. V neposlední řadě může nadměrná konzumace vitamínu C škodit osobám s opakovanými ledvinovými kameny, srpkovitou anémií a hemochromatózou.

Použité zdroje

What Are Rose Hips?, Bridget Shirvell , www.thespruceeats.com, 10. 01. 2021, [citováno: 21. 06. 2022]
Everything You Need to Know About Rosehips, Robin Harford, www.eatweeds.co.uk, [citováno: 21. 06. 2022]
How to Dry & Store Rose Hips for Rose Hip Tea, Robin Harford, www.eatweeds.co.uk, [citováno: 21. 06. 2022]
FoodData Central Search Results (Rose Hips, wild (Northern Plains Indians)), USDA FoodData Central, www.fdc.nal.usda.gov, 01. 04. 2019, [citováno: 21. 06. 2022]
What Are Rose Hips, and Do They Have Benefits?, Healthline, www.healthline.com, 04. 12. 2019, [citováno: 21. 06. 2022]
Rose Hips Foraging and 25+ Recipes, Annie Bernauer, www.montanahomesteader.com, 19. 11. 2014, [citováno: 21. 06. 2022]
X