Ženšen posílí vaše zdraví a čerstvý kořen můžete využít i v kuchyni

Ženšen má blahodárné účinky na lidské tělo.

Víte, jaké odrůdy této rostliny existují?

Která je pro vás nejlepší a kde ji koupit?

Podívejme se na všechny důležité informace, které potřebujete znát!

Co je ženšen?

Ženšen je kořen rostlin roku Panax, který obsahuje ginsenosidy a gintonin.

Tradiční medicína využívá tento kořen po staletí, ale moderní výzkumy zatím nebyly schopné potvrdit ani vyvrátit jeho vlastnosti a lékařské účinky.

První zmínky o používání této byliny pochází z roku 196 n.l. z Číny. V 16. století se začal hojně používat po celém světě, ale nebyl považován za lék na všechno. Používal se pro pacienty s chronickými nemocemi a pro podporu rekonvalescence.

Kde koupit kvalitní ženšen?

Ženšen můžete zakoupit ve formě čaje, tablet nebo prášku. Sehnat ale můžete také čerstvý kořen, stejně jako zázvor.

Velmi snadno ho najdete v lékárně nebo obchodě s bylinkami. V případě čerstvého kořenu se podívejte na nabídku svého obchodu s potravinami.

Jak ženšen použít v kuchyni?

V kuchyni můžete použít čerstvý kořen k přípravě polévky, nádivky nebo salátu. Ženšen lze podávat také smažený nebo kandovaný.

Konzumovat ho můžete vařený, dušený, smažený nebo kandovaný. Do pokrmů ho přitom nemusíte používat jen čerstvý, ale také ve formě prášku a použít ho jako koření. Na asijské pokrmy nebo polévky bude ideální.

kořen ženšenu v míse
Zdroj: pixabay.com

Jaký ženšen je nejlepší?

Na trhu najdeme mnoho druhů této byliny. Nejlepší ženšen je ten, který obsahuje nejvyšší koncentraci ginsenosidů. Právě tato složka je zodpovědná za zdravotní benefity této byliny.

Při rozhodování, jaký produkt koupit, byste se měli dávat na dvě kritéria, a to místo původu a způsob sušení. Podívejme se na nejlepší druhy byliny, které vždy přinesou úžasné výsledky.

Korejský ženšen

Asijský nebo korejský ženšen se používá nejčastěji a má nejsilnější účinky.

Použít ho můžete na mnoho zdravotních problémů, včetně cukrovky, hypertenze, menopauzy nebo erektilní dysfunkce.

Korejský ženšen obsahuje vysokou koncentraci ginsenosidů a odborníci na výživu nebo byliny vám zaručeně doporučí právě tento druh.

Divoký ženšen

Oblíbený je také americká odrůda, známá jako divoká. Pochází ze Severní Ameriky.

Považuje je za nejlepší pro posílení imunitního systému. Můžete ho použít pro prevenci i léčbu respiračních infekcí, ale také zlepší vaši psychickou pohodu.

Japonský ženšen

Tento druh není tak známý a prozkoumaný jako předchozí typy.

Podle odborníků je obsah ginsenosidů dvakrát až sedmkrát vyšší než u korejské odrůdy. To z něj dělá nejlepší ženšen na světě, který můžete začlenit do svého jídelníčku.

Japonský typ má protivředové, expektorační a antidiabetické vlastnosti.

Druhy zpracovaného ženšenu

Existuje i několik dalších odrůd, ze kterých můžete vybírat:

  • bílý,
  • červený,
  • černý.

Bílý typ se suší na vzduchu na slunci. Má nižší obsah ginsenosidů. Použít ho ale můžete na snížení hladiny cukru v krvi a astma.

Červený ženšen se suší při teplotě 90 až 100 stupňů po dobu dvou až tří hodin. Má vyšší obsah ginsenosidů než čerstvý a bílý. Použít ho můžete na zlepšení kognitivních funkcí, cukrovku a při erektilní dysfunkci.

Nakonec černý typ prochází dlouhým procesem zpracování. Obsah ginsenodisů je mnohem vyšší než u předchozích druhů. Díky tomu nabízí široké možnosti použití, protože působí jako silný antioxidant, antidiabetikum a prostředek na hubnutí.

čaj z ženšenu
Zdroj: pixabay.com

Zdravotní benefity ženšenu

Ženšen byl po staletí používán na nejrůznější zdravotní problémy. Jako doplněk stravy má velké přínosy. Není to vědecky podloženo, ale i podle vědců jsou za blahodárné účinky zodpovědné ginsenosidy. Co můžete očekávat při užívání této byliny?

Životní energie

Rostlina stimuluje fyzickou a duševní aktivitu. Při pocitech únavy a slabosti může hodně pomoci. Užívat by ho měli také jedinci s chronickou únavou.

Podle výzkumů pomáhá také snižovat únavu u pacientů s rakovinou.

Kognitivní funkce

Ženšen dokáže také zlepšit kognitivní funkce, tedy procesy myšlení, soustředění, paměť a poznávání. Podle výzkumů může snížit oxidační stres, což povede ke zlepšení kognitivních funkcí.

Studie dokázaly, že korejský ženšen dokáže zlepšit kognitivní funkce dokonce i u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Konkrétně dokázal zlepšit funkci předního mozkového laloku.

Erektilní dysfunkce

Pro muže tato bylina nabízí obrovské zlepšení sexuálního života.

Červený a korejský ženšen má pozitivní vliv na erektilní dysfunkci. Zatím bylo provedeno jen málo výzkumů, ale podle dostupných informací může extrakt z plodů této rostliny zlepšit celkové sexuální funkce.

Snížení hladiny cukru

Jedinci s cukrovkou by po bylině také měli sáhnout. Ginsenosidy ovlivňují produkci inzulínu ve slinivce břišní a zlepšují inzulínovou rezistenci.

Prevence chřipky

Díky protizánětlivým účinkům můžete ženšen použít také proti chřipce, nachlazení nebo dalším respiračním onemocněním. Červená odrůda podporuje zdraví plic a dokáže regenerovat plicní buňky, které byly napadeny virem chřipky.

Vedlejší účinky

Rostlinu můžete bezpečně konzumovat, ale při nadměrném užívání lidé hlásili možné vedlejší účinky jako:

  • bolesti hlavy,
  • nespavost,
  • zažívací problémy,
  • změny krevního cukru a tlaku,
  • průjem,
  • zrychlený srdeční tep,
  • kožní reakce.

Ženšen je neuvěřitelně silným doplňkem stravy. Konzumovat ho můžete čerstvý, v prášku nebo v tabletách. Vybrat si můžete jednu z mnoha odrůd, přičemž korejský, červený a černý druh má největší účinky. Čerstvý kořen můžete začlenit do jídelníčku prostřednictvím polévky nebo salátů. Jestli máte rádi čaje, ženšenový čaj je skvělou možností, jak ho pravidelně konzumovat.

Použité zdroje

What are the health benefits of ginseng?, https://www.medicalnewstoday.com/, [citováno: 05. 06. 2022]
Best Ginseng, https://www.herbazest.com/, 18. 06. 2020, [citováno: 05. 06. 2022]
Ginseng, https://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page, 21. 05. 2022, [citováno: 05. 06. 2022]
Ginseng, https://www.recipetips.com/, [citováno: 05. 06. 2022]
X