Vánoce s dietou

Některým z nás není ani o vánočních svátcích dovoleno pochutnat si bez omezení na všem možném, protože kvůli zdravotnímu stavu je předepsána dieta. Někdy je to dieta tak speciální, že je bezpodmínečně nutné se řídit doporučením lékaře, ale většinou se jedná o omezení nebo vyloučení tuků a cukrů, snížení přísunu soli a dráždivého koření. Ale i v této situaci se dají připravit velmi chutná a rozmanitá jídla, byť třeba i trochu netradiční.

Dietní polévky

Na dietní polévku připravíme vývar z drůbežího masa nebo drůbežích skeletů. Nepřidáváme už žádný tuk, ale naopak ji doplníme dostatečným množstvím zeleniny. Nezahušťujeme jíškou, jako zavářku použijeme jemné nudle, nejlépe doma připravené, drobné nočky nebo knedlíčky. Maso bez kůže můžeme jemně nakrájet a vložit do polévky. Solíme velmi mírně, místo toho polévku dochutíme bylinkami. Podobně můžeme postupovat i u rybí polévky připravované z kapra.

Dietní masová jídla

U masových jídel používáme především dietní masné suroviny. Nemusíme přitom narušit ani tradici v podávání kapra, protože i ten se dá připravit dietně. Porce z kapra můžeme podusit a jejich konečná úprava skýtá velmi mnoho možností tím, že je doplňujeme zeleninou, sýrem, jogurtem, kysanou smetanou a dalšími ingrediencemi. Při mírnější dietě můžeme porce kapra pouze opéct a vyloučen není ani téměř usmažený kapr. Takto upravovaného kapra obalíme klasicky v mouce, vejcích (žloutek můžeme vynechat a obalit jen v bílcích) a strouhance. Pak jej zabalíme do alobalu, nahoru dáme plátek másla nebo několik kapek oleje a v troubě upečeme nebo ugrilujeme. Pro další jídla o svátečních dnech volíme především drůbeží maso, případně maso telecí. Nejvhodnější úpravou je dušení. Dusit maso můžeme i v troubě, pak bývá maso napůl upečené a napůl udušené, takže zůstává pěkně šťavnaté a velmi měkké. Solíme a kořeníme velmi málo, vyloučíme především všechna ostrá koření. Jako tuk používáme pouze máslo nebo rostlinný olej. Maso doplňujeme zeleninou nebo ovocem. Zvláště se zimním ovocem, jako jsou pomeranče nebo banány, případně jiné dovážené ovoce, získávají tato jídla neobvyklou a vynikající chuť.

Náš tip: Usmažte si kapra bez oleje. Jde to zdravě a chutně díky horkovzdušné fritéze z našeho testu.

Dietní přílohy

Pro dietu se samozřejmě hodí vařené brambory nebo bramborová kaše. Kromě nich to může být dušená rýže, případně i jemné vařené těstoviny. Dietně se ale dá připravit i bramborový salát. Do takového salátu je vhodné přidat větší množství zeleniny. Jedná se především o mrkev a celer předem povařené, cibuli, kterou můžeme z dietních důvodů spařit a sterilované okurky. Do dietního salátu se hodí i měkka jablka nakrájená na kostičky. V žádném případě nepřidáváme krájenou uzeninu. Salát solíme jen mírně, pepř můžeme vynechat a majonézu nahradíme kysanou smetanou nebo bílým jogurtem a okyselíme pouze citronovou šťávou.

Dietní cukroví a moučníky

U dietních moučníků dbáme především na to, aby měly co nejnižší obsah cukru a tuku. Použití surovin a výběr receptů pak záleží na přísnosti diety. Někdy stačí jen vhodný recept, který nemá velké nároky ani na tuk, ani na cukr. Jestliže nemáme takový recept po ruce, tak nikdy nic nezkazíme piškotovým těstem, které bude tvořit základ moučníku. I toto těsto můžeme osladit mírněji, než bývá předepsáno, rozdíl v cukru nahradíme moukou nebo jinými ingrediencemi. Upečený piškotový základ pak plníme jako roládu nebo krájíme na řezy, případně různé kostky. Krémy na plnění připravujeme lehké, nejčastěji z tvarohu a pudinku. Doplnit je lze šlehačkou, pokud je to nežádoucí, tak ji nahradíme sněhem z bílků. Tam, kde je cukr zcela zakázán, můžeme jej při pečení a plnění nahradit umělým sladidlem. Vhodnější je však cukroví a moučník zcela vynechat a nahradit jej pěnovým krémem z měkkého tvarohu nebo žervé sýra a doplněného dietně přijatelným ovocem.

Dietní nápoje

Jako teplé dietní nápoje se osvědčují nenáročné bylinné čaje bez vedlejších účinků. Tyto požadavky splňuje především šípkový čaj, dále čaj mátový nebo čaje ovocné. Ze studených nápojů volíme minerálky nebo ovocné džusy bez konzervačních přísad. Ve svátečních dnech může být i chuť na něco silnějšího. V žádném případě by to neměly být ani destiláty, ani likéry, v úvahu připadá pouze přírodní víno v přiměřeném množství.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.