Velikonoční nádivka

Jedním z tradičních velikonočních pokrmů je velikonoční nádivka, místně nazývaná také hlavička nebo babička. Pod tímto názvem navazujícím na velikonoční tradice se skrývá slaná žemlovka, která je o velikonocích vylepšená trochu větším podílem masa a vajec a také sekanými zelenými natěmi nebo kopřivami. Velikonoční nádivka se podává teplá samostatně se zeleninovými saláty nebo jako přídavek k masitým pokrmům. Kromě toho se připravuje i z mouky jako kynutá, tu však podáváme spíše studenou.

Základní suroviny pro velikonoční nádivky

Základní surovinou je starší bílé pečivo jako rohlíky, housky nebo veky, maso a to především uzené, uzenina, syrová vejce, mléko nebo vývar na provlhčení pečiva, zelené bylinky, sůl a pepř. K tomu můžeme samozřejmě přidávat i další zeleninu, dušené houby nebo sýry. Nádivku lze připravit i bezmasou, jen se zeleninou, houbami nebo sýrem. Kynuté nádivky neboli hlavičky či babičky se pečou z polohrubé mouky a ostatními surovinami se plní.

Druhy velikonoční nádivky

Velikonoční nádivka s masem

Na masovou velikonoční nádivku pokrájíme pečivo, vložíme je do mísy a zvlhčíme mlékem nebo vývarem z masa či kostí, který necháme do pečiva řádně vsáknout, proto vše necháme asi půl hodiny odležet. Před dalším zpracováním by tekutina neměla stát na dně mísy, v tomto případě trochu zahustíme strouhankou, v opačném případě přilijeme trochu tekutiny. Pak přidáváme umleté nebo na drobné kousky nakrájené tučnější uzené maso a další vařené nebo pečené maso, které máme k dispozici. Můžeme přidat i syrové maso, které jemně umeleme nebo nadrobno nakrájená játra. Promícháme, směs osolíme a opepříme, zalijeme rozšlehanými syrovými vejci, přidáme omyté a nadrobno nasekané zelené natě jako je pažitka, petrželka, řeřicha a máme-li tu možnost, tak drobně sekané kopřivy. Vše zamícháme, dochutíme solí, vložíme do vymazaného pekáčku a pečeme asi 30-40 minut. Správně upečená nádivka má povrch krásně dozlatova. Péci můžeme i ve formě a to bábovkové, chlebíčkové, dortové a dalších. Pro toto pečení směs z pečiva více rozmělníme a vejce rozdělíme na žloutky a sníh z bílků, nádivka je pak nadýchanější.

Velikonoční nádivka s uzeninou

Postupujeme stejně jako u nádivky s masem. Do zvlhčeného pečiva přidáváme drobně nakrájenou uzeninu. Nejlepší jsou pikantní klobásy, ale může to být i šunka, šunkový salám nebo jiná uzenina. Opět doplňujeme vejci a zelenými natěmi. Solíme a kořeníme podle vlastní chuti.

Velikonoční nádivka s houbami

Místo masa nebo uzeniny dáváme do nádivky předem podušené houby nakrájené na plátky. Sušené houby musíme předem namočit. Z čerstvých hub připadají v tomto ročním období v úvahu žampiony nebo hlíva ústřičná. Ostatní suroviny jsou shodné s klasickou nádivkou, stejně tak další postup včetně pečení.

Zkuste tyto recepty

Ztracené vejce

Ztracená vejce se sýrovou omáčkou

Žralok na víně

Znojemské vepřové maso

Velikonoční nádivka zeleninová

Do této nádivky můžeme dát buď jeden až dva druhy zeleniny, ale chutnější je zeleninová směs. Používáme zeleninu, kterou máme k dispozici, pomoci si můžeme některou z mražených zeleninových směsí. Zeleninu před přidáním do nádivky podusíme na troše vody nebo osmahneme na tuku. Nádivka může být jen zeleninová a tedy bezmasá nebo podle možnosti a chuti přidáme i maso nebo uzeninu. Opět solíme a kořeníme tak, jak máme rádi. Promíchanou nádivku upečeme ve vymazaném pekáčku.

Velikonoční nádivka sýrová

Místo masa nebo zeleniny dáváme do nádivky strouhaný nebo rozdrobený sýr. Použít můžeme některý z tvrdých sýrů typu eidam nebo ostřejší sýr niva či balkánský sýr. Nádivku buď promícháme nebo s vejci a natěmi promícháme jen pečivo a do vymazaného pekáčku vrstvíme pečivo a vrstvu sýra. Nahoře je pak pečivo. Nádivka může být jen sýrová. Nic nebrání tomu, abychom přidali i zeleninu nebo maso či uzeninu.

Kynutá velikonoční hlavička

Kynutá hlavička je jiná forma velikonoční nádivky, která připomíná spíše plněné pečivo. Připravujeme ji z polohrubé mouky, zaděláváme drožďovým kváskem a postupujeme tak, jako vždy při přípravě kynutého pečiva. Část vykynutého těsta pak rozložíme buď na dno vymazaného pekáčku a dovnitř vkládáme nádivku z kousků masa, vařených vajec, uzeniny, podušené zeleniny a zelených natí a zakryjeme zbytkem těsta nebo nádivku rozložíme na dno pekáčku a těstem ji zakryjeme. Tato hlavička se dobře peče v různých formách a tím při podávání i pěkně vypadá. Může to být tukem vymazaná forma na klasickou bábovku, na věncovou bábovku, chlebíčková forma nebo forma na srnčí hřbet, dortová forma nebo i forma na velikonočního beránka. V těchto případech je nejlépe postupovat tak, že z těsta vytvoříme obdélník, naplníme nádivkou, svineme a vyplníme formu. Do dortové formy můžeme střídat vrstvy těsta a nádivky. Hlavičku pečenou ve formě pečeme 45-60 minut podle velikosti formy a před dopečením se vpíchnutím špejle přesvědčíme, zda je hlavička dostatečně propečená. Necháme ji zchladnout, vyklopíme a krájíme až po vychladnutí.
 

Sdílejte svým přátelům

4 (80%) 20 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *