Amidovaný pektin E440(ii) je upravenou verzí běžného pektinu. Jde o lepší verzi?

Amidovaný pektin s označením E440(ii) se od klasického pektinu liší výrobou i složením. V obou případech se ale jedná o látku, která se přirozeně vyskytuje v ovoci, jako jsou jablka nebo citrusy.

Hlavní důležité body o E440(ii) – amidovaný pektin:
Je to přírodní nezávadná látka.
Použití v ČR je povolené.
Je vhodné pro děti.
Není to častý alergen.

Výroba E440(ii)

Pektin se získává z ovoce, ale v případě amidovaného pektinu se musí do sloučeniny přidat hydroxid amonný. Použitím se tato látka od běžného pektinu příliš neliší, ale její složení je jiné.

Hydroxid amonný může být pro některé jedince škodlivý, protože přináší do látky volné glutamáty. Amidovaný pektin je proto rozhodně škodlivější než běžný pektin s označením E440(i).

Na co se používá amidovaný pektin?

V první řadě se amidovaný pektin používá v marmeládách a džemech. Velkou výhodou je, že ho můžete zakoupit jako samostatnou látku a používat i při domácím použití. To u většiny podobných látek není možné.

Amidovaný pektin se v potravinářském průmyslu používá také při výrobě bonbonů, zmrzliny, dresingu, želé, mléčných produktech (jogurty), sirupech, pro zmražené potraviny a mnoho dalších produktů.

Použití amidovaného pektinu je velmi široké, protože ho lze využít také ve farmaceutickém průmyslu. Používá se na výrobu prostředku na hojení ran nebo speciálních zdravotnických lepidlech.

Je E440(ii) zdravý?

Amidovaný pektin nemá prakticky žádné vedlejší účinky. Můžete ho naopak využít pro posílení svého zdraví.

Podle odborníků působí pozitivně na cholesterol, krevní cukr i krevní tlak. Navíc vám pomůže při zácpě a konzumovat ho mohou bezpečně i děti.

Použití EU vs. USA vs. svět

V celé Evropské unii, České republice, Spojených státech i dalších zemích je použití E440(ii) povoleno bez omezení. Dokonce se může používat i v dětské výživě od 5. měsíce života.

Použité zdroje

E 440(II) AMIDATED PECTIN - EU SPECIFICATION, http://www.cybercolloids.net/, 09. 03. 2012, [citováno: 26. 09. 2022]
What is Pectin (E440)? Sources, Types, Uses, and Benefits , James Han, https://foodadditives.net/, 13. 06. 2020, [citováno: 26. 09. 2022]
E440: Pectins, http://www.food-info.net/uk/index.htm, [citováno: 26. 09. 2022]
X