Plánujete koupi elektrického jogurtovače? S výběrem vám poradíme!

Elektrický jogurtovač je šikovná věcička. 

Ušetří vám spousta energie, zejména pokud milujete poctivé jogurty, a zároveň je potřebujete ve větším množství.

Výroba domácích produktů v sobě také ukrývá nemalé úspory vaší peněžence. 

Pojďme se spolu podívat na 3 nejoblíbenější výrobníky jogurtu, do kterých se oplatí investovat.

Ariete 621 (Yogurella)

Jogurtovač Ariete 621 nabízí naprosto jednoduchý způsob, jak si udělat domácí jogurt, dokonce i řeckého typu, pro celou rodinu.

Za 12 hodin si můžete pochutnávat na výborném a kvalitním jogurtu, který si připravíte z vlastních ingrediencí.

Jeho předností je, oproti jiným z testu jogurtovačů, jediná nádoba, kde přidáte všechny ingredience a můžete se těšit na výsledek. Nemusíte tak vymývat množství skleniček a bát se, že je omylem přivedete ke zmaru.

Jogurt si můžete ponechat v misce, přikrýt víkem a dáte chladit do ledničky. Nádoba je také celkem prostorná, uděláte tak najednou až 1 litr jogurtu.

Jelikož nemá žádná tlačítka, kterými si regulujete jeho chod, je naprosto jednoduchý na obsluhu. Musíme také zmínit jeho jednoduchou údržbu. Nádobu po skončení můžete umýt v myčce nádobí. Pokud také máte malou kuchyň, může také potěšit jeho kompaktní řešení.

Specifikace
Výrobce:Ariete
Objem:1 litr
Příkon:20 W
Časovač:ne
Čas fermentace:12 hod. (použitím čerstvé várky 8-10 hod.)
Termostat:ne
Sklenice:ne
VýhodyNevýhody
nemusíte se patlat se skleničkamihorší návod v češtině
skladnýchybí časovač
snadno se ovládáchybí termostat
skvělý poměr ceny a kvality
vyrábí i řecký jogurt
snadná údržba

Steba JM 2

S elektrickým jogurtovačem Steba si vykouzlíte domácí jogurt jedna báseň. Pokud preferujete variantu se skleničkami, je naprosto ideální. V příslušenství je 12 sklenic s víčky o objemu 200 ml.

Na jeden ráz si tak můžete udělat až 2,4 litry jogurtu. Naprosto ideální na svačinky, nic nemusíte přesouvat nebo přelévat. Jeho předností je časovač, který vám pomůže vybrat požadovanou konzistenci jogurtu.

S příkonem 21 W si také lámat hlavu nemusíte, nežere to skoro nic. Naprosto jednoduchá obsluha je navíc zpříjemněna knihou s recepty, která je součástí balení.

Menší nevýhodou je chybějící termostat, tudíž je někdy čas výroby při plném množství prodloužit. V recenzi jogurtovače Steba je také výtka, že nemá dostatečné podsvícení displeje.

Specifikace
Výrobce:Steba
Objem:2,4 litru
Příkon:20´1 W
Časovač:ano
Čas fermentace:zhruba 8 hod.
Termostat:ne
Sklenice:ano
Počet sklenic:12 ks
VýhodyNevýhody
elegantní designchybí termostat
kompaktní rozměrynedostatečné podsvícení displeje
nízký příkonnávod v češtině není příliš srozumitelný
skleničky
dokáže vyrobit velké množství jogurtu najednou

Clatronic JM 3344

Mezi levné jogurtovače patří i Clatronic JM 3344, který dokáže vytvořit až 1,1 litru jogurtu. Je naprosto dostačující pro větší rodinu, neboť každý den můžete mít čerstvých 7 sklenic domácího a poctivého jogurtu.

Skleničky jsou skleněné, mají průhledná víčka a objem 160 ml. Pochlubit se může velice nízkým příkonem, tj. 14 W, což neodpovídá mnohdy ani spotřebě klasické žárovky.

Nemá sice časovač ani termostat, ale vzhledem k jeho příznivé ceně musíme přimhouřit oči. Takovou jednoduchost díky tomu poznáme i v ovládání. Disponuje pouze jediným přepínačem na vypnutí a zapnutí.

Specifikace
Výrobce:Clatronic
Objem:1,1 litru
Příkon:14 W
Časovač:ne
Čas fermentace:zhruba 8 hod.
Termostat:ne
Sklenice:ano
Počet sklenic:7 ks
VýhodyNevýhody
jednoduchá obsluhachybí časovač
nízká cenachybí termostat
sklenice
nízká spotřeba el. energie

Vyplatí se opravdu kupovat elektrické jogurtovače?

Když si přepočteme, kolik nás vyjde nákup v obchodě za naše oblíbené mléčné výrobky, možná budeme nemile překvapeni. Ať už se jedná o obyčejný bílý jogurt nebo nějaký dochucený výrobek, nemusíme být také nadšení jeho složením. 

Domácím jogurtovačem docílíte přesně toho, co očekáváte. Můžete si vytvořit vlastní domácí produkt podle svých chutí. Navíc si budete naprosto jisti, jaké složení má. Nemusíte tak konzumovat nadbytečné cukry nebo v potravinářství oblíbené glukózo-fruktózové sirupy.

Vzhledem k tomu, že se cena jogurtovačů pohybuje velmi nízko, investice se vrátí velmi rychle. Další nemalou výhodou je také bezobalový způsob, který potěší zejména ty, kteří pečují o naše životní prostředí.

Výhodou je také flexibilita, kterou výrobník jogurtů poskytuje, neboť nemusíte nikam do obchodu, stačí mít doma mléko a mlékárenskou kulturu nebo trochu bílého jogurtu (třeba z předchozí várky). V podveřer si jej připravíte a ráno máte snídani snů ve vámi požadovaném množství. 

Parádní je také to, že si můžete svůj finální výrobek dochutit podle vlastní fantazie a gusta. Jestli jste už někdy zkoušeli domácí jogurty bez elektrického jogurtovače, možná se vám nepovedl podle vašich představ.

Hlavním trnem v celém procesu bývá vychytání optimální teploty při přidání jogurtové kultury, a dále pak udržení té správné teploty pro zrání. 

Velkým plusem je, že se právě o tuto část v tomto případě nemusíte starat. Jogurtovač to zvládne za vás, a to ještě za minimálních ztrát elektrické energie.

VýhodyNevýhody
jogurt za zlomek cenypočáteční investice
poctivé ingrediencedalší spotřebič v domácnosti
minimalizace obalů
nízká cena pořízení
nízká spotřeba el. energie

Víte, jak funguje výroba jogurtu v jogurtovači?

Na elektrickém jogurtovači není nic zvláštního a může mu klidně náležet i naprostá jednoduchost. K tomu, aby slušně fungoval postačí jediný přepínač.

Jeho úkolem je nádobu nebo sklenice s mlékem zahřívat na požadovanou teplotu, kterou docílí k předpokládanému výsledku. Do nádob se nalije mléko smíchané s jogurtem s kulturou nebo živou mlékárenskou kulturou.

Z první várky už můžete udělat várku další. Takový proces však nejde dělat do nekonečna, protože se schopnost fermentace oslabuje. Obecně je mnohem lepší používat mlékárenské kultury, na 1 litr mléka vyjde za zhruba 0,66 Kč.

Celý proces vlastně probíhá kysáním mléka, které je možné díky fermentačním bakteriím. Doba trvání je v průměru 4-12 hodin při teplotě cca 40 °C. Během této doby se změní mléčný cukr (laktóza) na kyselinu mléčnou.

A jaké mléko je nejlepší na výrobu těchto kysaných mléčných výrobků využít? Nejlépe běžné krabicové mléko, třeba polotučné, ošetřené UHT. Není jej tak nutné předem zahřívat na teplotu 90 °C, abychom zabili nepříznivé bakterie.

Jaký výrobník jogurtu si vybrat?

Které parametry jsou při výběru jogurtovače nezbytné? 

Cena

Zaměřit bychom se neměli pouze na cenu, i když i jogurtovače v několika set korunách jsou parádní a dostačující. Důležitým milníkem měl být objem jogurtovače, protože bude zajišťovat množství jogurty přesně podle vašich požadavků. 

Objem

Pro menší rodinku o třech osobách stačí nějaký litr, při větším počtu osob bychom doporučili objem větší. Vše se samozřejmě také odvíjí od vaši denní spotřeby. 

Termostat

Přestože jsme v recenzi neuvedli jogurtovač s termostatem, zajišťuje určitý komfort. Je výhodný v tom, že dokáže rozpoznat aktuální požadavky na teplotu, což zajistí vždy přesný výsledek v určitém čase.

I tak se bez termostatu obejdeme, sice se může stát, že při plném objemu jogurtů budeme muset nechat chvilku dohřát. Projeví se to naopak na nízké ceně a přístroj si s tím také nějak poradí.  

Časovač

Dále bychom se mohli poohlédnout po tom, zda obsahuje časovač, který také zajišťuje jistý komfort v tom, že nemusíte hlídat, jak dlouho už se vám jogurt kvasí.

Často kladené otázky

⚡ Jaký objem elektrického  jogurtovače si vybrat?

Pro 3 osoby postačí objem 1 litru. Můžeme tedy doporučit Ariete 621 nebo Clatronic JM 3344. Pro vícečlennou rodinu doporučujeme jogurtovač Steba JM 2, který má objem 2,4 litru.

⚡ Chtěli byste raději jogurtovač s jedinou nádobou bez sklenic?

Jedinou nádobu bez sklenic má Ariete 621.

⚡ Rádi byste si pořídili levný jogurtovač?

Za dostupnou cenu můžeme doporučit Ariete 621, jehož cena začíná na 435 Kč, nebo Clatronic JM 3344, který pořídíte od 430 Kč.

⚡ Vybrali byste si jogurtovač s časovačem pro různou konzistenci jogurtu?

V tom případě vám můžeme doporučit jogurtovač Steba JM 2.

Závěrečné shrnutí recenze jogurtovačů

Tak co myslíte, oplatí se do jogurtovače investovat? A oslovil vás některý z námi uvedených?

Pokud ještě potřebujete radu na závěr, je těžké říci, který z recenze jogurtovačů bychom si vybrali my. Každý z nich má totiž něco do sebe. Vše se tedy odvíjí od vašich preferencí.

X