Velký test plynových pánví. Podle čeho vybrat tu pravou? (recenze & zkušenosti)

Máte doma plynový sporák a hodila by se vám k němu tzv. „plynová“ pánev?

Chcete něco univerzálního nebo máte specifičtější vkus?

Výběr si žádá pozornost v rámci kvality povrchové úpravy i způsobu kumulace tepla.

Vybrat vhodnou pánev na plyn není úplně jednoduché, a proto je dobré spolehnout se na porovnání i uživatelské zkušenosti.

V této recenzi najdete tipy na 4 kvalitní pánve, které by se mohly hodit právě do vaší domácnosti, ať už rádi grilujete, smažíte či dusíte. Jakými vlastnostmi vynikají a proč byste měli věnovat pozornost právě jim? Podívejte se na naše hodnocení.

BerlingerHaus  24cm Granit Diamond Line

Jako první si představíme pánev na plyn s poklicí z litého hliníku, který je dobře odolný vůči tepelným změnám.

Povrch je tvořen třemi vrstvami a specifickým mramorovaným povrchem, na němž lze smažit i téměř bez tuku.

Hluboká pánev dobře rozvádí teplo a krom plynového sporáku hravě zvládne i troubu, a to až do 220 stupňů Celsia.

Ideální rozvod tepla na plynovém sporáku zajišťuje TURBO indukční dno, díky němuž ji lze použít také na indukci.

Další předností tohoto modelu je miskovitý tvar připomínající pánev WOK, poklice i odnímatelná rukojeť, díky níž se snadno používá v troubě.

Díky tomu ji lze využít jako klasickou pánev na smažení, tak i jako zapékací misku. A navíc je dobře skladná.

Hluboká pánev na plyn má na boku praktický úchyt

Poklice z tvrzeného skla je opatřena nerezovým okrajem a tepelně odizolovaným úchytem.

Na boku má praktický úchyt pro lepší přenášení a i díky snadno odnímatelné rukojeti je manipulace celkově bezpečnější.

Materiál této plynové pánve neobsahuje žádné jedovaté látky včetně PFOA a je ekologicky šetrný.

Je vhodná do myčky, stejně jako poklice i rukojeť.

Výrobce:Berlinger Haus
Poklice:Ano
Povrchová úprava:Lakovaný mramorový povrch
Elektrický ohřev:Ano
VýhodyNevýhody
minimální spotřeba tukupro větší rodinu nedostačující velikost
mytí v myčce
odnímatelná rukojeť

Tescoma  22x22cm PREMIUM 601262.00

Máte-li rádi domácí lívance, volská oka nebo třeba bramboráčky, pak by vaše volba mohla padnout na tuto praktickou plynovou pánev s nepřilnavým povrchem.

Lívanečník má rozměry 22×22 centimetrů a je ideální jak pro plynové sporáky, tak elektrický i sklokeramický ohřev.

Masivní smaltovaná pánev s antiadhezivním povlakem Teflon Classic je velice odolná a při správné údržbě vydrží opravdu dlouho.

Váží 0.6 kg a ja tak do ruky příjemně lehká, tělo z nerezové oceli a keramiky však zajišťuje vysokou pevnost.

Lívanečníková pánev na plynový sporák dobře rozvádí teplo

Výhodou je také úspora energie díky rovnoměrnému rozložení tepla i možnost mýt v myčce.

Díky nepřilnavému povrchu se na ní nic nepřichytává a po použití většinou postačí jen otřít povrch například papírovou kuchyňskou utěrkou.

Výrobce:Tescoma
Rozměry:22×22 cm
Poklice:Ne
Povrch:Teflon Claasic
Mytí v myčce:Ano
VýhodyNevýhody
Nepřilnavý povrchRukojeť není odnímatelná
Lehkost
Mytí v myčce

de Buyer 28cm Mineral B Element DB561028

V tomto případě se jedná o univerzální pánev, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Ocelová pánev de Buyer o průměru 28 cm je ideální pro smažení masa i zeleniny, stejně jako pro prudké restování a grilování šťavnatých steaků.

Oproti klasickým pánvím se liší tvarem rukojeti, která je přizpůsobena snadnější manipulaci jak při přípravě pokrmu, tak při jeho servírování na talíř.

Specifikum francouzské pánve tkví i v tom, že je ručně kovaná a díky tomu působí opravdu odolným a rustikálním dojmem.

Voskovaný povrch zajišťuje uchování vitamínů

Povrch je opatřen úpravou na bázi včelího vosku, tělo pánve je tvořeno z kvalitní oceli. Včelí vosk zajišťuje, že si jídlo při tepelné úpravě uchová veškeré vitamíny a živiny a nebude se připalovat.

Nevýhodou může být vyšší váha pánve (2,5 kg), která se však odráží v její kvalitě. Rozhodně se vám nestane, že by se jakkoliv ohnula nebo naštípla. Díky silné oceli je při běžném užívání nezničitelná.

Je vhodná také pro zapékání v troubě, rukojeť však není odnímatelná.

Výrobce:de Buyer
Rozměry:28 cm
Poklice:Ne
Povrch:Povrchová úprava na bázi včelího vosku
Mytí v myčce:Ne
VýhodyNevýhody
Vysoká odolnostVyšší cena
Povrch uchovávající živinyVáha
Prakticky tvarovaná rukojeť


Invissia B3094042 26x26 cm

Po univerzální pánvi opět něco specifického, tentokrát se jedná o pánev grilovací. Tato varianta patří v domácnostech k velice oblíbeným. Tefal Invissia s nepřilnavým povrchem a grilovacím žebrováním zaručuje kvalitní přípravu masa i zeleniny, také díky zabudovanému indikátoru teploty. Ten dokáže určit ideální teplotu pro přípravu pokrmu.

Velkou výhodou této pánve je to, že na ní v klidu můžete používat i neostré kovové nástroje a příbory. Umýt ji můžete v myčce nádobí a využívat ji můžete na všech sporácích s výjimkou indukce. A co zapékání v troubě? Ano. Odolá teplotě 175 °C.

Odolný povrch z tvrdé minerální báze Power Glide je nepřilnavý, vnitřek pánve je tvořen hliníkem, který poskytuje skvělou akumulaci tepla.

Povrch PowerGlide i pro úplné začátečníky

Na tomto povrchu se bude příjemně vařit všem, kteří nejsou jedničkou v kuchyni. Pokud se vám daří připálit i vodu, možná byste tuto speciální povrchovou úpravu uvítali. Ugrilovaný pokrm vám z pánve pokaždé krásně sklouzne.

Nevýhodou může být absence poklice i vyšší váha (2 kg).

Výrobce:Tefal
Materiál:Hliník
Povrch:PowerGlide
Rozměry:26×26 cm
Mytí v myčce:Ano
VýhodyNevýhody
Indikátor teplotyVyšší váha
Mytí v myčceBez poklice
Žebrovaný povrch
Možnost používat kovové nástroje


Často kladené otázky

⚡ Rozhoduje nejvíce cena?

Odpověď na tuto otázku se bude odvíjet od toho, jakou pánev zrovna potřebujete. Mohli bychom zde zařadit univerzální pánev s poklicí BerlingerHaus, která za pěknou cenu svede smažení, restování i dušení. Dá se také zužitkovat k zapékání v troubě při teplotě až 220 °C.

Za výhodný poměr ceny a kvality lze pořídit i grilovací pánev Tefal, jejíž cena začíná na 519 Kč.

⚡ Pro kolik osob ji zužitkujete?

Obecně smíme říci, že ideálně veliká pánev se pohybuje v průměru 26-28 cm. Užijete ji k přípravě jídla až pro 4 člennou rodinu. Hloubka pánve na druhou stranu určuje, jak dobře se nám budou vařit různé směsi a míchat. Čím větší hloubka je, tím poskytuje větší prostor pro přidání surovin.

⚡ Jaký typ pánve si vybrat?

Mezi nejuniverzálnější varianty pánví patří samozřejmě ty univerzální. Většinou je lze využít i do trouby a značka ideál je, když mají dokonce pokličku. V tomto ohledu bychom vám doporučili tu od BeringerHaus. Na druhou stranu je na místě, zda pro vás bude pánev o průměru 24 cm dostačující, či zvolíte větší variantu. Ocelová pánev deBuyer pak poskytuje větší prostor k vaření a vysokou odolnost materiálu, ale nevýhodou je poměrně vysoká cena a absence poklice.

Na druhou stranu grilovací pánev od Tefal poslouží na úžasné šťavnaté steaky, grilovanou krkovičku nebo zkrátka široké spektrum grilovaných jídel. Díky speciální povrchové úpravě se připravovaný pokrm navíc nepřichytí. Takže si grilování vychutnáte na maximum.

Pokud hledáte spíše specifickou pánev, musíme zde kromě grilovací pánve zmínit i tu na volská oka. Pokud je milujete a připravujete si je často, pánev Tescoma je dokáže prostě parádně. Mimo jiné ji smíte využít i přípravě náramných lívanců či bramboráků. Zkrátka je to snídaňová pánev jako stvořená.

Vyhodnocení recenze pánví na plyn

Všechny výše jmenované pánve se díky svým vlastnostem hodí na plynový ohřev, každá z nich však vyniká rozličnými vlastnostmi i využitím.

Všechny jsou vybaveny nepřilnavým povrchem, ovšem z různých materiálů. Vyzdvihnout lze například pánev de Buyer s povrchovou úpravou ze včelího vosku, která napomáhá udržovat v jídle vitamíny a živiny.

Žebrovaný povrch grilovací pánve Tefal je zase velice odolný vůči poškrábání, BerlingerHaus a Tescoma jsou plynové smažící pánve, na kterých lze smažit s minimálním množstvím tuku a snadno se čistí.

Co se odolnosti materiálu týče, tam má navrch pánev de Buyer. Je tvořena z velice kvalitní kované oceli, díky čenuž nehrozí například prohnuté dno nebo jiné deformace.

Mezi nevýhody jednotlivých pánví patří například nemožnost mytí v myčce (de Buyer), absence poklice (tu má jen pánev Berliger Haus) nebo vyšší hmotnost pánví de Buyer či Tefal.  Všechny tyto vlastnosti je třeba při výběru zhodnotit, stejně jako účel, za kterým ji kupujete.

Obecně však všechny čtyři patří k uživatelsky velice dobře hodnoceným variantám.

Dali byste přednost spíše voňavým lívancům z pánve Tescoma nebo štavnatému steaku z pánví de Buyer či Tefal?

X