Velký test elektrických fritéz. Jak splňují očekávání svých vlastníků?

Fritování sice není zdravý způsob přípravy jídel. 

Na druhou stranu jde o velice chutnou variantu, která se v některých případech nedá oželet. 

Kromě toho na trhu už jsou modely, které tuk při fritování šetří. 

Pojďme se podívat, co je důležité při výběru zohlednit. 

V recenzi fritovacích hrnců vám poradíme.

Tefal FR491870

Tento multifunkční pomocník Tefal FR491870 v sobě spojuje nejen fritovací hrnec, ale rovnou hrnec a pánev, který umožní smažení, pečení, dušení, vaření, ohřívání a restování.

Na výběr máte ze sedmi programů, které vaše jídlo dovedou do dokonalosti. 

Zvolíte si, zda si pro smažení dáte pouhou lžíci oleje, nebo do něj nalijete rovnou 2 litry oleje a vejde se vám tam až 1,3 kg pokrmu.

K vaření nebo smažení si tak nastavíte požadovanou teplotu v rozmezí 80 až 180 °C. Může vás tak provázet každodenním vařením, které bude pohodlné a velkou výhodu si jistě naleznete i ve funkci udržování teploty, takže nebudete muset ihned spěchat ke stolu.

Díky odnímatelnému časovači nebudete muset pořád chodit do kuchyně, ale budete mít přehled třeba z gauče. 

Horní víko je vybaveno průhledovým okénkem, takže budete mít přehled o tom, co se v hrnci děje, i když bude uzavřen. Snadnou údržbu si pak budete pochlalovat díky nepřilnavému povrchu hrnce, který můžete mimo jiné i s fritovacím košem umýt i v myčce nádobí.

Během vaření vás navíc nebudou provázet nepříjemné pachy, neboť se ve víku nachází permanentní kovový filtr, který je omyvatelný.

K inspiraci k vaření vám navíc poslouží kniha se 20 recepty, kterou k fritéze obdržíte zdarma.

Technické parametry
VýrobceTefal
Objem2 litry
Příkon1600 W
Displejne
Časovačano
Termostatano
Rozpětí teplot80–180 °C
Vyjímatelná nádobaano
Rozměry (v x š x h)(21,5 x 29 x 32) cm
Hmotnost4,66 kg
VýhodyNevýhody
variabilní využitídalší spotřebič v domácnosti
smažení i bez velkého množství tuku
kvalitní zpracování
odnímatelný časovač


DeLonghi F 28311

Vychytaným pomocníkem na smažená jídla může být i fritovací hrnec DeLonghi F 28311. Díky svému nakloněnému koši dokáže využít pouze 50% množství tuku oproti běžným fritézám.

Smažení probíhá pouze potřebnou dobu a v menším množství oleje, tak aby byl výsledný pokrm křupavý a málo mastný. Připravíte si tak až 1 kg potravin v jednom kroku.

Podle toho, jaký si zvolíte pokrm, máte také na výběr nastavení teploty. Při nahřátí oleje na vámi požadovanou teplotu se rozsvítí kontrolka připravenosti.

Vše můžete sledovat přes okénko s průzorem. Po stránce manipulace se chlubí tlačítkem pro automatické otevření a víko je vyjímatelné a jednoduše udržovatelné. Vše ovládáte pomocí otočného voliče. Hrnec je potažen nepřilnavým povrchem, takže se jídlo nikde nepřichytává. 

Potěší také snadnou údržbou díky patentovanému Easy clean systému. Vypouštění oleje je velice snadné a není potřeba s přístrojem nijak manipulovat. Filtr proti zápachu je vyměnitelný a fritéza je také vybavena nádobkou na kondenzát. Užitečný je jistě i prostor k navíjení napájecího kabelu. 

Technické parametry
VýrobceDeLonghi
Objem1,2 litru
Příkon1800 W
Displejne
Časovačne
Termostatano
Rozpětí teplot0–150 °C
Vyjímatelná nádobane
Rozměry (v x š x h)31 x 24 x 36 cm
Hmotnost3,5 kg
VýhodyNevýhody
nakloněný systém filtr není omyvatelný
snadné vypouštění olejehrnec není vyjímatelný
snadná manipulace
úspora oleje a zdravější pokrm


ETA 3172 90000

Výkonnou fritézou je jistě i ETA 3172 90000, která za předpokladu jejího příkonu zajišťuje rychlé a plynulé nahřátí oleje.

Teplotu si nastavíte v rozmezí 150 až 190 °C. O jejím chodu vás informuje světelná kontrolka, a když je teplota ideální, rozsvítí se kontrolka připravenosti. 

Celý povrch je z kvalitní nerezové oceli a hrnec je potažen smaltovanou úpravou.

Nádoba je navíc vyjímatelná, takže ji můžete snadno umýt. Fritézu můžete v podstatě umýt celou, stačí pouze vyjmout topné těleso.

Poskytuje přitom prostor až pro 3 litry oleje, což je dostačující pro přípravu pokrmů s nároky pro větší domácnost. Koš je navíc polohovatelný a s množstvím potravin se přizpůsobí. 

Manipulace s přístrojem je bezpečná a pohodlná. K tomu napomáhají tepelně izolované rukojeti, protiskluzové nožičky a odnímatelné víko. Nechybí ani bezpečnostní pojistka proti přehřátí. 

Praktický je jistě i prostor k navinutí kabelu a milým bonusem ke koupi tohoto fritovacího hrnce je možnost prodloužení záruky na topné těleso na 3 roky zdarma. Stačí se registrovat na stránkách prodejce.

Technické parametry
VýrobceEta
Objem3 litry
Příkon2000 W
Displejne
Časovačne
Termostatano
Rozpětí teplot150–190 °C
Vyjímatelná nádobaano
Rozměry (v x š x h)(27,4 x 24 x 44,1) cm
Hmotnost2,5 kg
VýhodyNevýhody
dostupná cenadalší spotřebič v domácnosti
kvalitní zpracování
snadná obsluha
jednoduché čištění
prodloužená záruka


ROHNSON R 284

Pokud potřebujete spíše malou a skladnou fritézu, pak by vám mohla padnout do noty tato od ROHNSON R 284, která poskytuje prostor pro 1,5 litru oleje a 500 g potravin.

Disponuje nízkým příkonem a přesto je výkonná. Teplotu si nastavíte do požadovaného stupně, vše ovládáte snadno pomocí otočného knoflíku.

O provozu vás informuje světelný indikátor. Nádoba je zhotovena z teflonového povrchu a slibuje snadnou údržbu. Celý fritovací hrnec je pak zhotoven z nerezového materiálu.

Ve víku je skleněný průzor, který umožňuje sledování pokrmu během jeho smažení. Výhodou je jistě i omyvatelný pachový filtr, který je odnímatelný. Pro snadné udržování je také možno umýt fritovací koš v myčce nádobí.

Technické parametry
VýrobceRohnson
Objem1,5 litru
Příkon900 W
Displejne
Časovačne
Termostatano
Rozpětí teplot0–190 °C
Vyjímatelná nádobane
Rozměry (v x š x h)22 × 20 × 21 cm
Hmotnost1,74 kg
VýhodyNevýhody
kompaktní velikostprostor pouze na 500 g jídla
snadná manipulace
jednoduchá údržba
omyvatelný filtr


Clatronic FR 3390

A posledním fritovacím hrncem, který si uvedeme, bude Clatronic FR 3390. Poskytuje prostor na 2 litry oleje a teplotu smažení si můžete snadno zvolit pomocí otočného voliče. 

O tom, že je přístroj zapnut, vás informuje červený světelný indikátor, zelené světélko se rozsvítí, jakmile je olej zahřátý na požadovanou teplotu.

Přehled o fritování máte díky prosklenému víku v poklopu. Zde se také nachází vyměnitelný tukový filtr. Víko lze také snadno otevřít stisknutím jediného tlačítka.

Nádoba je potažena nepřilnavým povrchem, takže se snadno čistí. Pro bezpečnou manipulaci nechybí ani madla a pogumované nožičky, které umožní stabilitu na jakémkoliv povrchu.

Technické parametry
VýrobceClatronic
Objem2 litry
Příkon1800 W
Displejne
Časovačne
Termostatano
Rozpětí teplot130–190 °C
Vyjímatelná nádobane
Rozměry (v x š x h)(36 x 28,4 x 30,4) cm
Hmotnost2,9 kg
VýhodyNevýhody
dostupná cenavyměnitelný filtr
snadná obsluha
jednoduchá údržba


Jak na výběr fritovacího hrnce

Fritovací hrnce by měly především splňovat kvalitní, rychlý a efektivní způsob fritování. Zároveň by vám vámi zvolený model měl vyhovovat po stránce údržby a bonusem jsou jistě přidané funkce. Na které parametry bychom se tedy při jeho výběru měli zaměřit?

Cena

Cena fritézy se liší nejen podle svých nabízených funkcí, ale také uložením topného tělesa, zpracováním a objemem. K těm nejlevnějším, které vyjdou do 1000 Kč, patří ty se skrytým topným tělesem, které mají menší objem. Od 1000 Kč nahoru pak naleznete výkonnější fritézy s vyjímatelným topným tělesem nebo s multifunkčním využitím. 

Příkon

Hodnota příkonu je samozřejmě spojena s velikostí přístroje, tj. množstvím oleje, který musí ohřát, ale také na umístění topného tělesa. Obecně menší odběr mají fritézy s topným tělesem ponořeným v oleji. Tento parametr nám může ukázat, jak výkonně a rychle se fritovací hrnec zahřeje na požadovanou teplotu. Obecně bychom mohli říci, že čím bude příkon vyšší, tím se bude zvyšovat výkon.

Druh fritézy

Na trhu nalezneme tři druhy fritovacích hrnců, které se od sebe liší umístěním topného tělesa. Ačkoliv se to nezdá, hraje to zásadní roli v kvalitě přípravy fritovaných pokrmů. 

Topné těleso ponořené v oleji

Tento typ topného tělesa má značné výhody. Přístroj lze většinou zcela rozložit, takže můžete vyjmout jak topné těleso tak i nádobu. Výhodou je také, že dochází k přímému ohřevu oleje bez tepelných ztrát. Na dně nedochází k přepalování drobků z jídel, které olej znehodnocují a olej nebývá tak rychle přepálen. Drobnou nevýhodou je pak, že topné těleso zavazí v samotném prostoru pro fritování a přístroje tak bývají o něco větší. 

Fritéza s topným tělesem ponořeným v oleji.

Skryté topné těleso

Topné těleso se skrývá zpravidla pod nádobou z nepřilnavého povrchu, která však není vyjímatelná. Výhodou je, že nádobu tak lze využít naplno a nikde nám nezavazí žádný komponent. Na druhou stranu je čištění obtížnější, protože můžeme pod vodou umýt pouze fritovací koš a nádobu tak musíme zvládnou očistit ubrousky. 

Fritéza se skrytým topným tělesem.

Rotační fritézy

Zvláštním druhem jsou pak ty modely, které mají otočný koš. Ten se během fritování otáčí tak, aby docházelo k potřebné tepelné úpravě potravin, a zároveň byly co nejméně mastné a co nejvíce křupavé. Tímto způsobem ušetříte až 50 % oleje a uštědříte si tak lepší trávení. 

Fritéza s nakloněným košem pro úsporu tuku.

Objem

Nejmenší fritovací hrnce jsou o objemu 500 ml, a ty vystačí na opravdu málo surovin, avšak výhodou je, že se olej rychle nahřeje a vy můžete případně prostřídat fritování několika surovin v krocích.

Nejobjemnější modely pak dosahují objemu až 4 litrů. Pro snadný výpočet, jak velkou fritézu budete potřebovat konkrétně vy, vám poslouží příklad, že hrnec o objemu 2,5 litru je dostačující pro čtyřčlennou rodinu. 

Velikost

Na tento parametr samozřejmě nemůžeme zapomenout, neboť nám ukáže, jaký prostor nám v kuchyni zabere. Určitě přijde vhod kompaktní řešení a nízká hmotnost pro snadný přenos a případné uskladnění. 

Funkce

K nejzákladnějším funkcím fritézy jistě patří nahřátí oleje na požadovanou teplotu. Během toho nás provedou světelné indikátory, kterými je doplněna většina modelů.

Termostat

Nastavitelný termostat většinou bývá standardem. Pro každý pokrm je vhodná jiná teplota oleje. Čím více možností se v tomto ohledu nabízí, tím lépe. 

Časovač

Minutka na fritéze je velice užitečným nástrojem, který nám bude odpočítávat čas potřebný ke fritování. Pokud se setkáme s její absencí, je nutné stopovat čas jiným způsobem.

Vyjímatelná nádoba

Vyjímatelný hrnec je většinou výsadou modelů s topným tělesem ponořeným v oleji. Tato možnost je velice praktická pro snadnou údržbu. 

Vylévání oleje z fritézy

Některé modely jsou také vybaveny hadičkou na vylití oleje. Tento způsob také není nijak špatný a kompenzuje vyjímatelnou nádobu.

Vylévání oleje z fritézy.

Manipulace

S přístrojem by se vám také mělo dobře manipulovat. Určitě by neměly chybět tepelně izolované úchyty. 

Údržba

Výše už jsme si nastínili možnosti čištění. Nejsnáze k němu docílíme v případě fritézy s oddělitelným topným tělesem. Nabízí se tak cele k dispozici a téměř všechny komponenty můžete umýt i v myčce nádobí. V případě, že nádoba vyjímatelná není, nečistoty se musí odstranit ubrouskem.

Často kladené otázky

⚡ Který z fritovacích hrnců je nejvýhodnější v poměru ceny a kvality?

Nejvýhodnější v poměru ceny a kvality je fritéza ETA 3172 90000 a multifunkční hrnec s fritézou Tefal FR491870.

⚡ Jak často je potřeba ve fritéze měnit olej?

Záleží na momentálně připravovaném jídle a také na umístění topného tělesa. Pokud třeba fritujete jídla v trojobalu, ve fritézách se skrytým topným tělesem se často přepálí. Dále jídla se specifickým aroma mohou ovlivnit další várku, jako je tomu například u ryb. V tomto případě je nutné vyměnit olej hned.

⚡ Kde správně vylévat použitý olej?

Jak jistě víte, použitý olej nemůže být vylit do odpadu, a to ani do toalety. Proto je nutné tento tuk nalít do PET lahve a následně vyhodit do příslušného odpadu. K tomu jsou speciálně určené kontejnery na použité potravinové tuky.

⚡ Lze ve fritéze fritovat bez oleje?

Ve fritézách určených pro potravinový tuk to možné není, pokud to neumožňuje přímo doporučení výrobce. Pokud hledáte zdravý způsob smažení, kterého lze docílit i naprosto bez tuku, k tomu jsou na trhu přímo horkovzdušné fritézy.

⚡ Jde vám především o kvalitní zákaznický servis?

Na každý z výrobků se vztahuje zákonná záruční doba 24 měsíců. Výjimkou je pak model od Eta, který zdarma nabízí prodlužku záruky na topné těleso na 3 roky po registraci na stránkách výrobce.

Závěrečné shrnutí recenze fritovacích hrnců

Když jste došli až sem, jistě jste si i jednotlivé parametry dostatečně utříbili. Máte už nějaký model, který vás bezprostředně zaujal? Na závěr si uvedeme parametry všech výrobků ještě jednou.

Tefal FR491870DeLonghi F 28311ETA 3172 90000ROHNSON R 284Clatronic FR 3390
VýrobceTefalDeLonghiEtaRohnsonClatronic
Objem2 litry1,2 litru3 litry1,5 litru2 litry
Příkon1600 W1800 W2000 W900 W1800 W
Displejnenenenene
Časovačanonenenene
Termostatanoanoanoanoano
Rozpětí teplot80–180 °C0–150 °C150–190 °C0–190 °C130–190 °C
Vyjímatelná nádobaanoneanonene
Rozměry (v x š x h)(21,5 x 29 x 32) cm31 x 24 x 36 cm(27,4 x 24 x 44,1) cm22 × 20 × 21 cm(36 x 28,4 x 30,4) cm
Hmotnost4,66 kg3,5 kg2,5 kg1,74 kg2,9 kg
Cenaod 1689 Kčod 2169 Kčod 1598 Kčod 899 Kčod 833 Kč

A kterou z fritéz bychom si vybrali my? Velice zajímavým modelem je rozhodně Tefal FR491870, který za dostupnou cenu nabízí hrnec 7 v 1. Dále nás oslovil model ETA 3172 90000, který má topné těleso ponořené v oleji. Navíc vykazuje velkou spokojenost jejích vlastníků. 

V testu fritovacích hrnců jsme si tedy uvedli to nejpodstatnější. Výběr je už na vás. Tak ať se zdaří!

X