Naše zkušenosti s hrnci na pomalé vaření – opravdu šetří tolik času? (recenze & tipy)

I když může být název tohoto kuchyňského pomocníka poněkud zavádějící, to, co umí, vás dostane.

Řeč je o pomalém hrnci také označovaném jako Crock-Pot. Pomalé vaření totiž vůbec nemusí zabírat spoustu času. Ba naopak.

Výhodou je nejen to, že můžete připravit celý lahodný pokrm v jednom hrnci, ale navíc bez přílišného dochucování, solení i maštění.

Šťavnaté maso, poctivý vývar, dušená zelenina i sladké dezerty – to vše bez námahy, připalování nebo odpařování tekutiny. Co všechno ještě tyto hrnce umí, jak se s nimi pracuje a jaké mají jednotliví uživatelé zkušenosti?

Na to se podívejte v naší recenzi.

CrockPot CSC024X

Tento pomalý hrnec nabízí pět varných funkcí včetně krátkých programů. Má multifunkční využití, krom pomalé přípravy jídla jej lze využít i na vaření v páře, opékání nebo klasické pečení.

hrnec CrockPot CSC024X
recenze CrockPot CSC024X

Objem vnitřní vyjímatelné hliníkové nádoby činí 5,6 litru a i díky nepřilnavému povrchu je její čištění velice snadné.

Díky několika programům i vhodnému příslušenství lze v tomto hrnci připravit například dušené nebo pečené maso, moučníky, v páře pak rýži nebo chutného lososa, zeleninu a další pokrmy. Pokud během přípravy neodklopíte skleněné víko, hrnec udrží stálou teplotu a jídlo tak bude ideálně připraveno.

Společně s hrncem navíc obdržíte kuchařku s recepty vhodnými pro tento Crock-Pot a také odměrku na rýži či nerezový nástavec na pečení.

CrockPot CSC026X

Sice nemá tolik programů, ale jeho výhodou je víceúčelová varná nádoba, kterou lze použít i na vaření na sporáku nebo pečení v troubě.

S tímto hrncem lze připravovat jídlo díky dvěma stupňům vaření a jednomu stupni pro ohřívání a v pětilitrové vyjímatelné nádobě udělat najednou až 6 porcí jídla. Nádobu s poklicí smíte uložit do lednice nebo mrazáku, ale klidně ji využít i na všechny typy ohřevu včetně mikrovnné trouby.

Varná nádoba je tvořena z hliníku a speciálního nepřilnavého keramického povrchu, díky němuž se jídlo nepřichytí a rovnoměrně se opeče či uvaří. Hrnec je opatřen časovačem, který vždy spolehlivě ukáže, kolik času zbývá do ukončení vaření.

Hrnec v elegantním světlém designu je ideální pro přípravu poctivých vývarů, omáček i dušených jídel. Dodáván je bez příslušenství, výrobce rovněž neuvádí, zda je zde možnost odloženého startu.

I přesto je to kvalitní a osvědčený pomocník, kterého lze pořídit od 2 977 Kč.

ETA Tauro 2131 90000

Tento elektrický hrnec pro pomalé vaření Eta Tauro 2131 90000 je tvořen z nerezového materiálu s tepelně izolovaným pláštěm a nádobou z kvalitního nepřilnavého povrchu o objemu 5l. Mimo pomalého vaření zvládne i tlakového vaření, ohřívání, smažení (pražení nebo ožehnutí) a vaření v páře.

Tyto programy si můžete nastavit v rozmezí 1-99 minut, přičemž vám uchová teplotu jídla až 8 hodin. Začátek vaření si můžete naplánovat půl hodiny až 24 hodin dopředu. Z hlediska bezpečnosti je také velice chytře domyšlen, neboť má v sobě zabudováno 5 bezpečnostních prvků a na úchytky nebudete potřebovat žádné chňapky. Ty jsou totiž také tepelně izolované. Nemusíte se bát ani sklouznutí spotřebice z hladkého povrchu. Protiskluzové nožky jej udrží jako přilepený.

Nádobu lze snadno umýt v myčce na nádobí nebo otřít vlhkým hadříkem. Přehled o fázi vaření zajišťuje digitální displej s časovačem. Ale ani ten nemusíte sledovat, protože vám hrnec oznámí, že má hotovo pomocí zvukové signalizace.

V příslušenství naleznete lžíci, odměrku, nádobku na odpařenou tekutinu a nástavec pro ohřívání a vaření potravin v páře. Jako bonus je prodloužená záruka až na 3 roky na topné těleso.

CrockPot CSC027X

Ovládací panel nabízí 3 stupně vaření a přehledný časovač. Jídlo lze připravovat jak v hrnci, tak samostatně ve vyjímatelné nádobě vhodné na sporák i do trouby. Nádobu lze rovněž uchovávat i v ledničce v případě, že jídlo zbyde a nemusí se tak nikam přendávat.

Podobně jako u ostatních pomalých hrnců je snadná i údržba, výhodou je i odpojitelný napájecí kabel. S výběrem jídel i vhodnými recepty pomůže praktická kuchařka, která je součástí balení.

Ihned po zakoupení tak můžete vyzkoušet některý z mnoha lákavých receptů. Tento model pomalého hrnce můžete mít už od 3 308 Kč.

Concept CK9090

Pomalé vaření je jednou z jeho mnoha funkcí, krom toho dokáže také fritovat, smažit, grilovat, dusit, péct nebo vařit v páře.

Díky této multifunkčnosti je opravdu praktickým přístrojem, který zastane funkci několika dalších spotřebičů. Vnitřní nádoba je opatřena nepřilnavým keramickým materiálem, podobně jako forma na bábovku, která je součástí balení.

Hrnec má sice menší objem (4 litry), ale pro menší domácnost to může být naopak výhoda. Polévky, omáčky, maso, dezerty, grilovanou zeleninu nebo zapékané francouzské brambory připravíte díky tomuto hrnci snadno a bez problémů. Hrnec je navíc dodáván s bohatým příslušenstvím, pořídit jej můžete od 2 199 Kč.

CrockPot SCCPBPP605

Nestárnoucí nerezový design vypadá skvěle a díky třem stupňům vaření lze v tomto pomalém hrnci připravit rozličné pokrmy. Celý hrnec lze uložit do chladničky, vyjímatelná nádoba je vhodná i pro ohřev v mikrovlnce nebo do běžné trouby.

K přípravě není potřeba tuk, jako je tomu i u ostatních pomalých hrnců a jídlo se pomalu uvaří ve vlastní šťávě. Někteří z uživatelů si vychvalují například přípravu vepřového kolene, kachny i pečeného kuřete plus spoustu dietních jídel vhodných například pro žlučníkáře.

Hrnec sice nemá možnost odloženého startu, ale díky praktickému časovači lze nastavit i manuální program. Pomalý hrnec, který je dodáván i s kuchařkou, lze získat už od 2 649 Kč.

Často kladené otázky

⚡ Rozhoduje nejvíce cena?

V nejnižší cenové kategorii bychom dosáhli na pomalý hrnec Eta Tauro 2131 90000 a Concept CK9090. Rozdílem je pouze několik stovek. Tyto dva hrnce jsou možná až příliš multifunkční. Chcete-li raději čistě pomalý hrnec, tak doporučujeme CrockPot SCCPBPP605, jehož nádoba lze mimo jiné využít jako pekáč do trouby.

⚡ Rozhoduje velikost nádoby na přípravu?

Největším pomalým hrncem je CrockPot CSC027X, který má nádobu o objemu 6l. Naopak nejmenším je Concept CK9090, jehož nádoba má objem 4l. Zde záleží na vašich preferencích. Zda vaříte denně čerstvá jídla, nebo máte raději vaření do zásoby. Objemnější nádoby se zajisté hodí i do početnější domácnosti.

⚡ Je lepší se připlatit za množství funkcí?

Eta Tauro 2131 90000 a Concept CK9090 se perou o první místo v multifunkčním využití. Oba hrnce na pomalé vaření jsou šikovné a svedou spoustu věčí. Otázkou je, zda-li někdy není méně více. Hrnce určené pro pomalé vaření mají možná větší výhodu v nastavení vaření na delší dobu. Například u Eta Tauto 2131 90000 se může stát, že při využití tohoto programu budeme muset časovač spouštět opakovaně, abychom docílili požadovaného času přípravy pokrmu.

⚡ Rozhoduje kvalitní zákaznický servis?

Otázka zákaznického servisu je vždy na místě. Malé spotřebiče značky Concept můžete reklamovat buď přímo u prodejce, kde jste zboží zakoupili, nebo jej zaslat na adresu servisního střediska do města Choceň.

Výrobky značky Eta smíte uplatnit jak v prodejně, tak v autorizovaných servisech. Na vyřízení reklamace mají 30 kalendářních dnů, u prodloužené záruky až 60 dnů.

A konečně reklamaci hrnce Crock-Pot uplatníte přímo v autorizovaném servise v Liberci.

Vyhodnocení recenze pomalých hrnců

Určitě se k jednotlivým výrobkům najdou nějaké drobné výtky, ve výsledku je ale pomalé vaření na vzestupu. Jednotliví uživatelé si v diskuzích o tom jak vybrat pomalý hrnec chválí nejen plnou chuť pokrmů, ale také do měkka připravené maso, jednoduchost přípravy, multifunkční využití i ušetřený čas.

Mezi ona drobná negativa by se daly řadit například chybějící návody v českém jazyce, absence odloženého startu, nejednoznačné pokyny nebo váha daného hrnce. Na výsledek pokrmu ale nic z toho nemá vliv a tak nemusí být pomalé vaření ničím narušeno.

Výhodou je například velký objem u hrnce CrockPot CSC027X v němž lze připravit jídlo až pro 8 osob najednou, hrnec CrockPot CSC024X se zase pyšní 5 rozličnými programy umožňující rozmanitou přípravu pokrmů. Podobně je na tom i multifunkční hrnec Concept CK9090, který je navíc vybaven bohatým příslušenstvím.

Velkým plusem jsou dozajista i kuchařky určené speciálně pro tyto typy elektrických hrnců, díky nimž si můžete najít recepty přímo pro konkrétní modely. Na porovnání jednotlivých parametrů se podívejte v následující tabulce.

CrockPot CSC024X CrockPot CSC026X ETA Tauro 2131 90000 CrockPot CSC027X Concept CK9090 CrockPot SCCPBPP605
Objem 5,6 l 5 l5 l 6 l 4 l5,7 l
Počet přednastavených programů 535neuvedeno33
Příslušenství odměrka na rýži vyjímatelná nádoba s poklicí lžíce, odměrka, nádobku na odpařenou tekutinu a nástavec na vaření v páře kuchařka mřížka na vaření v páře kuchařka
Hodnocení uživatelů93 %94 %92 %87 %79 %94 %
Cena
Zobrazit nabídku
Zobrazit nabídku
Zobrazit nabídku
Zobrazit nabídku
Zobrazit nabídku
Zobrazit nabídku

Jestliže jste při čtení této recenze dostali chuť na voňavý gulášek, poctivý hovězí vývar nebo dušené maso se zeleninou, není se čemu divit. Tyto hrnce jsou velkým trendem a jakmile jim jednou propadnete, nejspíš se stanou vašimi věrnými pomocníky na hodně dlouhou dobu.Pomalý hrnec ušetří spoustu času i živin

Pokud bychom se pídili po původu hrnců na pomalé vaření, jimž se věnuje tato recenze, tak bychom museli zamířit do USA. Tento domácí spotřebič se zde začal používat už v 70. letech a jeho obliba natolik vzrostla, že se dostal až za oceán. U nás ještě nemá tak velkou tradici, ale postupně si jej zamilovává mnohem více profesionálních i běžných kuchařů.

Jeho kouzlo tkví v tom, že dokáže velice šetrným způsobem připravit zdravé a chutné jídlo, které si díky nízké teplotě zachová důležité živiny, nevysouší se a nepotřebuje téměř žádný tuk. Všechny ingredience můžete jednoduše vložit dovnitř, přidat jen minimum koření, zapnout, a pak už se o nic nestarat.

I když se jedná o pomalé vaření, hrnec ve výsledku ušetří spoustu času. Není třeba stát u plotny nebo trouby, připravovat jednotlivé ingredience zvlášť a kontrolovat, jestli se něco nepřipaluje nebo podlívat vodou.

Elektrický hrnec na pomalé vaření si totiž se vším poradí sám. Vaření obvykle trvá od čtyřech do deseti hodin při teplotách okolo 95 °C. Díky takto nízké teplotě si jídlo zachová potřebné živiny, i tvrdší maso se uvaří do měkka a tekutiny se neodpaří.

Poctivý vývar i skvělé omáčky z jednoho hrnce

A jaké pochoutky lze v pomalém hrnci připravit? Ideální je například pro přípravu omáček, vývarů, dušených jídel, ale poradí si například i s moučníky a dalšími jídly.

Crock-Pot bývá vybaven vnitřní vyjímatelnou nádobou a ovládacím panelem, kde lze nastavit dobu vaření. Některé pomalé hrnce mají navíc možnost odloženého startu, což je opravdu skvělá vychytávka. Večer jednoduše naskládáte dovnitř jednotlivé ingredience, naplánujete start na ráno a pak už jen přijdete na oběd k hotovému.

Pomalý hrnec je ideální pro všechny, kteří mají rádi zdravou stravu, pro lidi, kteří mají přísnější dietní a režim a nesmí jíst tučné pokrmy nebo pro ty, kdo nemají příliš času na složitou přípravu jídel a přesto si chtějí vychutnat kvalitní stravu.

Na trhu se dnes objevují jak zaběhlé značky, tak různé levnější napodobeniny, které nemusí být úplně kvalitní. Je tak třeba dávat při výběru pozor, prozkoumat jednotlivé parametry a číst uživatelské recenze.

Snad vám ta naše při výběru pomůže.

Obecně jsou pomalé hrnce označovány za pokrokové pomocníky, kteří odpovídají novým trendům v přípravě pokrmů. K přípravě zdravé a dietní stravy jsou ideální a navíc jsou i ekonomicky šetrné. Díky stálé nízké teplotě totiž šetří elektrickou energii i přes to, že se v nich jídlo připravuje několik hodin.

X