Recenze: pomalý hrnec – vyplatí se do něj investovat?

I když může být název tohoto kuchyňského pomocníka poněkud zavádějící, to, co umí, vás dostane.

Řeč je o pomalém hrnci také označovaném jako Crock-Pot. Pomalé vaření totiž vůbec nemusí zabírat spoustu času. Ba naopak.

Výhodou je nejen to, že můžete připravit celý lahodný pokrm v jednom hrnci, ale navíc bez přílišného dochucování, solení i maštění.

#1 CrockPot CSC024X  #2 CrockPot CSC026X #3 CrockPot SC7500 #4 CrockPot CSC027X #5 Concept CK9090 #1 CrockPot SCCPBPP605
           
Zobrazit cenu Zobrazit cenu Zobrazit cenu Zobrazit cenu Zobrazit cenu Zobrazit cenu

 

Šťavnaté maso, poctivý vývar, dušená zelenina i sladké dezerty – to vše bez námahy, připalování nebo odpařování tekutiny. Co všechno ještě tyto hrnce umí, jak se s nimi pracuje a jaké mají jednotliví uživatelé zkušenosti?

Na to se podívejte v naší recenzi.

Pomalý hrnec ušetří spoustu času i živin

Pokud bychom se pídili po původu pomalých hrnců, jimž se věnuje tato recenze, tak bychom museli zamířit do USA. Tento domácí spotřebič se zde začal používat už v 70. letech a jeho obliba natolik vzrostla, že se dostal až za oceán. U nás ještě nemá tak velkou tradici, ale postupně si jej zamilovává mnohem více profesionálních i běžných kuchařů.

Jeho kouzlo tkví v tom, že dokáže velice šetrným způsobem připravit zdravé a chutné jídlo, které si díky nízké teplotě zachová důležité živiny, nevysouší se a nepotřebuje téměř žádný tuk. Všechny ingredience můžete jednoduše vložit dovnitř, přidat jen minimum koření, zapnout a pak už se o nic nestarat.

I když se jedná o pomalé vaření, hrnec ve výsledku ušetří spoustu času. Není třeba stát u plotny nebo trouby, připravovat jednotlivé ingredience zvlášť a kontrolovat, jestli se něco nepřipaluje nebo podlívat vodou.

Elektrický hrnec na pomalé vaření si totiž se vším poradí sám. Vaření obvykle trvá od čtyřech do deseti hodin při teplotách okolo 95 °C. Díky takto nízké teplotě si jídlo zachová potřebné živiny, i tvrdší maso se uvaří do měkka a tekutiny se neodpaří.

hrnec recenze

Poctivý vývar i skvělé omáčky z jednoho hrnce

A jaké pochoutky v něm lze v pomalém hrnci připravit? Ideální je například pro přípravu omáček, vývarů, dušených jídel, ale poradí si například i s moučníky a dalšími jídly.

Crock-Pot bývá vybaven vnitřní vyjímatelnou nádobou a ovládacím panelem, kde lze nastavit dobu vaření. Některé pomalé hrnce mají navíc možnost odloženého startu, což je opravdu skvělá vychytávka. Večer jednoduše naskládáte dovnitř jednotlivé ingredience, naplánujete start na ráno a pak už jen přijdete na oběd k hotovému.

Pomalý hrnec je ideální pro všechny, kteří mají rádi zdravou stravu, pro lidi, kteří mají přísnější dietní a režim a nesmí jíst tučné pokrmy nebo pro ty, kdo nemají příliš času na složitou přípravu jídel a přesto si chtějí vychutnat kvalitní stravu.

Na trhu se dnes objevují jak zaběhlé značky, tak různé levnější napodobeniny, které nemusí být úplně kvalitní. Je tak třeba dávat při výběru pozor, prozkoumat jednotlivé parametry a číst uživatelské recenze.

Snad vám ta naše při výběru pomůže.

Recenze: Uživatelé si chválí všestrannost, šťavnatost pokrmů i snadnou přípravu

Obecně jsou pomalé hrnce označovány za pokrokové pomocníky, kteří odpovídají novým trendům v přípravě pokrmů. K přípravě zdravé a dietní stravy jsou ideální a navíc jsou i ekonomicky šetrné. Díky stálé nízké teplotě totiž šetří elektrickou energii i přes to, že se v nich jídlo připravuje několik hodin.

Jedním z ideálních hrnců pro pomalé vaření by mohl být například CrockPot CSC024X, který nabízí pět varných funkcí včetně krátkých programů. Tento hrnec má multifunkční využití, krom pomalé přípravy jídla jej lze využít i na vaření v páře, opékání nebo klasické pečení.

hrnec CrockPot CSC024X

Objem vnitřní vyjímatelné hliníkové nádoby činí 5,6 litru a i díky nepřilnavému povrchu je její čištění velice snadné.

Díky několika programům i vhodnému příslušenství lze v tomto hrnci připravit například dušené nebo pečené maso, moučníky, v páře pak rýži nebo chutného lososa, zeleninu a další pokrmy. Pokud během přípravy neodklopíte skleněné víko, hrnec udrží stálou teplotu a jídlo tak bude ideálně připraveno.

Společně s hrncem navíc obdržíte kuchařku s recepty vhodnými pro tento Crock-Pot a také odměrku na rýži či nerezový nástavec na pečení.

Hrnec lze pořídit od 4 869 Kč

recenze CrockPot CSC024X

 

Pomalý hrnec CrockPot CSC026X sice nemá tolik programů, ale jeho výhodou je víceúčelová varná nádoba, kterou lze použít i na vaření na sporáku nebo pečení v troubě.

crockpot hrnec

S tímto hrncem lze připravovat jídlo díky dvěma stupňům vaření a jednomu stupni pro ohřívání a v pětilitrové vyjímatelné nádobě udělat najednou až 6 porcí jídla.

Varná nádoba je tvořena z hliníku a speciálního nepřilnavého keramického povrchu, díky němuž se jídlo nepřichytí a rovnoměrně se opeče či uvaří. Hrnec je opatřen časovačem, který vždy spolehlivě ukáže, kolik času zbývá do ukončení vaření.

Hrnec v elegantním světlém designu je ideální pro přípravu poctivých vývarů, omáček i dušených jídel. Dodáván je bez příslušenství, výrobce rovněž neuvádí, zda je zde možnost odloženého startu.

I přesto je to kvalitní a osvědčený pomocník, kterého lze pořídit od 3 772 Kč.

recenze hrnec

 

O něco menší ale stejně výkonný je hrnec CrockPot SC7500 Saute o objemu 4,7 litru. Tento elektrický hrnec pro pomalé vaření je tvořen z nerezového materiálu a kameninové nádoby, která je krom všech typů varných desek a trouby vhodná i pro ohřev v mikrovlnce.

pomalé hrnce CrockPot SC7500

I tento Crock-Pot má dva programy pro vaření a jeden pro ohřívání a lze jej snadno umýt v myčce na nádobí. Praktickou výhodou je i odpojitelný kabel, díky čemuž je snazší skladování tohoto pomalého hrnce.

Hrnec má velice zajímavý rustikální design s několika úchyty a přehledný displej pro nastavení konkrétního programu. Díky svému vzhledu je tak ideální i pro servírování přímo na stole. Podle uživatelů je tento hrnec vynikající na přípravu vývarů, omáček i dušeného masa.

Pro inspiraci k přípravě těchto pokrmů je k hrnci dodávána kuchařka. Tento set můžete pořídit už od 2 975 Kč.

recenze hrnce CrockPot SC7500

Až 7 porcí pokrmu najednou lze připravit s hrncem CrockPot CSC027X o objemu 6 litrů, který je opatřen odolnou hliníkovou nádobou s nepřilnavým keramickým povrchem.

 hrnec CrockPot CSC027X

Ovládací panel nabízí 3 stupně vaření a přehledný časovač. Jídlo lze připravovat jak v hrnci, tak samostatně ve vyjímatelné nádobě vhodné na sporák i do trouby. Nádobu lze rovněž uchovávat i v ledničce v případě, že jídlo zbyde a nemusí se tak nikam přendávat.

Podobně jako u ostatních pomalých hrnců je snadná i údržba, výhodou je i odpojitelný napájecí kabel. S výběrem jídel i vhodnými recepty pomůže praktická kuchařka, která je součástí balení.

Ihned po zakoupení tak můžete vyzkoušet některý z mnoha lákavých receptů. Tento model pomalého hrnce můžete mít už od 3 856 Kč.

pomalé hrnce recenze

Další skvělou možností je multifunkční hrnec s formou na bábovku Concept CK9090. Pomalé vaření je jednou z jeho mnoha funkcí, krom toho dokáže také fritovat, smažit, grilovat, dusit, péct nebo vařit v páře.

Concept CK9090

Díky této multifunkčnosti je opravdu praktickým přístrojem, který zastane funkci několika dalších spotřebičů. Vnitřní nádoba je opatřena nepřilnavým keramickým materiálem, podobně jako forma na bábovku, která je součástí balení.

Hrnec má sice menší objem (4 litry), ale pro menší domácnost to může být naopak výhoda. Polévky, omáčky, maso, dezerty, grilovanou zeleninu nebo zapékané francouzské brambory připravíte díky tomuto hrnci snadno a bez problémů. Hrnec je navíc dodáván s bohatým příslušenstvím, pořídit jej můžete od 2 170 Kč.

recenze Concept CK9090

Chybu nejspíš neuděláte ani s hrncem CrockPot SCCPBPP605, který je vybaven varnou nádobou o objemu 5,7 litrů a digitálním časovačem.

CrockPot SCCPBPP605

Nestárnoucí nerezový design vypadá skvěle a díky třem stupňům vaření lze v tomto pomalém hrnci připravit rozličné pokrmy. Celý hrnec lze uložit do chladničky, vyjímatelná nádoba je vhodná i pro ohřev v mikrovlnce nebo do běžné trouby.

K přípravě není potřeba tuk, jako je tomu i u ostatních pomalých hrnců a jídlo se pomalu uvaří ve vlastní šťávě. Někteří z uživatelů si vychvalují například přípravu vepřového kolene, kachny i pečeného kuřete plus spoustu dietních jídel vhodných například pro žlučníkáře.

Hrnec sice nemá možnost odloženého startu, ale díky praktickému časovači lze nastavit i manuální program. Pomalý hrnec, který je dodáván i s kuchařkou, lze získat už od 2 975 Kč.

recenze CrockPot SCCPBPP605

 

Závěrečný verdikt: Vaření v těchto pomalých hrncích si zákazníci vychvalují

Určitě se k jednotlivým výrobkům najdou nějaké drobné výtky, ve výsledku je ale pomalé vaření na vzestupu. Jednotliví uživatelé si v diskuzích ohledně pomalých hrnců chválí nejen plnou chuť pokrmů, ale také do měkka připravené maso, jednoduchost přípravy, multifunkční využití i ušetřený čas.

Mezi ona drobná negativa by se daly řadit například chybějící návody v českém jazyce, absence odloženého startu, nejednoznačné pokyny nebo váha daného hrnce. Na výsledek pokrmu ale nic z toho nemá vliv a tak nemusí být pomalé vaření ničím narušeno.

Výhodou je například velký objem u hrnce CrockPot CSC027X v němž lze připravit jídlo až pro 8 osob najednou, hrnec CrockPot CSC024X se zase pyšní 5 rozličnými programy umožňující rozmanitou přípravu pokrmů. Podobně je na tom i multifunkční hrnec Concept CK9090, který je navíc vybaven bohatým příslušenstvím.

Velkým plusem jsou dozajista i kuchařky určené speciálně pro tyto typy elektrických hrnců, díky nimž si můžete najít recepty přímo pro konkrétní modely. Na porovnání jednotlivých parametrů se podívejte v následující tabulce.

CrockPot CSC024X CrockPot CSC026X CrockPot SC7500 Saute CrockPot CSC027X Concept CK9090 CrockPot SCCPBPP605
Objem 5,6 l 5 l 4,7 l 6 l 4 l 5,7 l
Počet přednastavených programů 5 3 3 3 Nespecifikováno 3
Příslušenství kuchařka, odměrka na rýži, nerezový nástavec na pečení kuchařka kuchařka kuchařka forma na bábovku, mřížka pod bábovkovou formu, fondue set 6 vidliček, koš na fritování, děrovaná naběračka, mřížka na vaření v páře kuchařka
Hodnocení uživatelů (%) 93 % 100 % 93 % 95 % 95 % 98 %
Cena Od 4869 Kč Od 3772 Kč Od 2975 Kč Od 3856 Kč Od 2170 Kč Od 2975 Kč

Jestliže jste při čtení této recenze dostali chuť na voňavý gulášek, poctivý hovězí vývar nebo dušené maso se zeleninou, není se čemu divit. Tyto hrnce jsou velkým trendem a jakmile jim jednou propadnete, nejspíš se stanou vašimi věrnými pomocníky na hodně dlouhou dobu.

Kterému z nich byste dali šanci?