Váhy do kuchyně pod drobnohledem. Jaká byla v našem testu nejlepší?

Jaká kuchyňská váha by byla pro vaši domácnost největším přínosem?

Na trhu je jich spousta, tak jak si vybrat?

Mimo jiné některé z nich nabízí i chytré funkce jako výpočet nutričních hodnot.

Které oblasti př výběru zohlednit?

Podívejte se s námi na naši recenzi.

Soehnle 61508

Jako první z recenze kuchyňských vah si představíme závěsnou kuchyňskou váhu Soehnle. Tento digitální pomocník váží suroviny s přesností jednoho gramu a dokáže zvážit až 5 kg, a to díky dvěma dotykovým senzorům. Výsledné hodnoty jsou vyčíslené na čitelném LCD displeji.

Výhodou této váhy je také její také kompaktní řešení se závěsným systémem, a záruka 5 let na výrobek. Samozřejmostí je také funkce dovažování a automatické vypnutí pro maximální úsporu baterie.

Parametry
VýrobceSoehnle
Typdigitální
Barvabílá
Mísane
Materiálsklo, nerez, plast
Maximální nosnost5 kg
Rozměry (VxŠxH)20x15x1,3cm
Hmotnostneuvedeno
Funkce dovažováníano
Přesnost vážení1 g
Ukazatel přetíženíne
Výpočet nutričních hodnotne
VýhodyNevýhody
skladnostchybí výpočet nutričních hodnot
záruka 5 let
elegantní a lehce udržovatelná
přesná

Philco PHKS 4501

Elektronická kuchyňská váha od Philco v jednoduchém minimalistickém a moderním designu nabízí váživost až do 8 kg, což je celkem slušné.

Její povrch je tvořen tvrzeným bezpečnostním sklem s dotykovými senzory a  vzhledem k její čisté linii poskytuje snadnou údržbu.

Její součástí je modře podsvícený LCD displej, kde můžete podle potřeb vidět výsledky ve gramech nebo mililitrech. Výhodou je také funkce postupného dovažování, indikátor přetížení a ukazatel stavu baterie. Je poháněna 1xCR 2032 baterií, která je součástí balení. Váha se při nečinnosti sama vypíná. Velký plus váhy Philco spočívá také v záruce trvající 5 let.

Parametry
VýrobcePhilco
Typdigitální
Barvačerná
Mísane
Materiáltvrzené sklo
Maximální nosnost8 kg
Rozměry (VxŠxH)22,5×18,5×2 cm
Hmotnost500 g
Funkce dovažováníano
Přesnost vážení1 g
Ukazatel přetíženíano
Výpočet nutričních hodnotne
VýhodyNevýhody
skladnostchybí výpočet nutričních hodnot
záruka 5 let
elegantní a lehce udržovatelná
přesná


Bravo B 5063

Dáváte-li na přední místo mechanické kuchyňské váhy, pak by vás mohl zaujmout tento model od Brava. V jednoduchosti je vše, co potřebujete.

Naprosto ekologické fungování bez potřeby napájení zajistí celoživotní provoz. Příjemné vážení poskytuje nerezová mísa, která je její součástí.

Hmotnost potravin je zobrazena na velkém analogovém ciferníku, přičemž tolerance je zhruba 25 g. Tuto retro kuchyňskou váhu si můžete kdykoliv podle potřeb vyvážit pomocí adjustačního kolečka.

Parametry
VýrobceBravo
Typmechanická
Barvačervená, žlutá
Mísaano
Materiálnerez, kov
Maximální nosnost5 kg
Rozměry (VxŠxH)25 × 25 × 21 cm
Hmotnostneuvedeno
Funkce dovažováníne
Přesnost vážení25 g
Ukazatel přetíženíne
Výpočet nutričních hodnotne
VýhodyNevýhody
bez nutnosti nabíjetchybí výpočet nutričních hodnot
kvalitní materiálvyšší tolerance přednosti
pěkný design
mísa je součástí


ETA Dori 6778

Pokud byste přece jen ocenili digitální kuchyňskou váhu s mísou, která nabízí objem 2 litry, pak můžeme doporučit ETA Dori.

Odolný nerezový materiál slibuje této digitální kuchyňské váze dlouhou životnost, ale také jí propůjčuje určitý půvab.

Nerez je také zdravotně nezávadný a jednoduše udržovatelný i po stránce hygieny. Maximální váživost má 5 kg a zváží s tolerancí 1 g. Hodnoty se zobrazují na prostorném LCD displeji s bílým podsvícením.

Díky funkci TARE můžete kdykoliv dovažovat nebo nulovat hmotnost nádoby. Jednotky vážení si můžete zvolit mezi gramy a librami. Váha je poháněna dvěma bateriemi AAA, je taktéž doplněna indikátorem slabé baterie a automatickým vypnutím po dvou minutách nečinnosti.

Parametry
VýrobceETA
Typdigitální
Barvanerez
Mísaano
Materiálnerez
Maximální nosnost5 kg
Rozměry (VxŠxH)13×21,5×21,5 cm
Hmotnostneuvedeno
Funkce dovažováníano
Přesnost vážení1 g
Ukazatel přetíženíano
Výpočet nutričních hodnotne
VýhodyNevýhody
přesnost váženíchybí výpočet nutričních hodnot
vestavná mísa
možnost volby gramů nebo liber
kvalitní nerezové provedení


Tescoma ACCURA

Mezi mechanické kuchyňské váhy si přiřadíme i tuto roztomilou a skladnou variantu od českého výrobce kuchyňských potřeb – Tescomy.

Její předností je jednoduchý a nadčasový design v retro stylu, ale také mísa na vážení surovin a ciferník s dělítky po 20 g.

Váhu Tescoma můžete schovat kdekoliv do šuplíku nebo do poličky, jelikož ji do hranaté misky pěkně složíte a v případě potřeby kdykoliv vytáhnete. Na domácí použití úplně vystačí.

O její funkčnost se nemusíte starat, a i když ji vytáhnete třeba po roce, nemusíte se obávat vybitých baterií. Poradí si s vážením do dvou kilogramů a to s přesností vážení na 20 g. Misku navíc můžete mýt v myčce nádobí. Totožnou váhu lze koupit i s váživostí do 5 kg.

Parametry 
VýrobceTescoma 
Typmechanická
Barvabílá
Mísaano
Materiálplast
Maximální nosnost2 kg
Rozměry (VxŠ)20×14 cm
Hmotnost280 g
Funkce dovažováníne
Přesnost vážení20 g
Ukazatel přetíženíne
Výpočet nutričních hodnotne
VýhodyNevýhody
nízká cenavyšší tolerance přesnosti
skladnostchybí funkce dovažování
provoz bez baterií
miska součástí


Sencor SKS 6000

Další digitální kuchyňskou váhou Sencor SKS 6000 budou nadšeni nejen příznivci zdravého stravování, ale také všichni, kdo musí dbát na určitý omezený dietní režim.

Díky funkci výpočtu nutričních hodnot se hodí pro sportovce, diabetiky, lidi s ledvinovým onemocněním, kardiovaskulárním onemocnění atd.

Váha má v sobě předdefinováno celkem 999 kódů potravin a nabízí možnost uložení celkového příjmu jednotlivých chodů nebo jídel a denního či týdenního příjmu potravin. Maximální váživost je 5 kg a váží s tolerancí 1 g.

Provoz je zcela beztlačítkový a probíhá na základě dotykových senzorů. Na přehledném LCD displeji o velikosti 6×4,5 cm se po zvážení zobrazí množství kalorií, proteinů, sodíku, tuku a uhlohydrátů.

Nutriční kuchyňská váha je velice skladná díky tenké konstrukci a lehce udržovatelná díky hladkému povrchu z tvrzeného skla. Kromě vážení suchých ingrediencí nabízí i měření ingrediencí tekutých.

Dále pak nabízí ocenitelné funkce jako je nulování hmotnosti nádoby, indikátor slabé baterie a přetížení. Součástí balení je baterie CR 2032, jejíž spotřeba je minimalizována automatickým vypnutím po 60 sekundách nečinnosti.

Parametry 
VýrobceSencor
Typdigitální
Barvabílá
Mísane
Materiáltvrzené sklo
Maximální nosnost5 kg
Rozměry (VxŠxH)22,4×15,7x 1,7cm
Hmotnost550 g
Funkce dovažováníano
Přesnost vážení1 g
Ukazatel přetíženíano
Výpočet nutričních hodnotano
VýhodyNevýhody
přesnost váženínutriční hodnoty pouze v kilokaloriích
výpočet nutričních hodnot
možnost volby jednotek
skladnost


Jak na výběr kuchyňské váhy?

Vybíráte nejčastěji podle množství funkcí nebo podle designu, který vás zkrátka na první pohled osloví? Pojďme si spolu zhodnotit, co je na výběru kuchyňských vah nejdůležitější. 

Digitální nebo mechanická

Moderní, skladné a chytré. Takové jsou kuchyňské digitální váhy. Poskytují obrovský komfort, při vážení není nutno příliš přemýšlet a váha nám často vypočte i objem tekutin. Výhody jsou velké.

Naproti tomu je kuchyňská váha mechanická, která už neposkytuje takový komfort, ale při vážení nás nutí alespoň trochu přemýšlet. Na druhou stranu však má obrovské plus, že není nutno myslet na výměnu baterií a její životnost není ničím ovlivněna.

Sice v kuchyni zabere trochu více místa, ale pokud jste milovníci retro, budete na takový doplněk nesmírně pyšní.

Materiál 

U každého výrobku bychom měli přihlédnout k materiálovému složení. Od toho se bude odvíjet nejen životnost výrobku, ale také úroveň udržovatelnosti. Hladký design je obrovskou výhodou. Velkým plusem u kuchyňských vah s mísou je její mytí v myčce nádobí.

S mísou nebo bez

Jistě, že kuchyňské váhy s mísou mají výhodu. Máte tak vždy po ruce mísu, ve které si suroviny odvažujete. Na druhou stranu musíte myslet na více místa, které váha zabere. Pokud nemáte příliš místa nazbyt, určitě se hodí nějaká kompaktní velikost, kterou nabízí kuchyňské váhy digitální.

Nosnost

Jde o dost podstatný parametr. Každý výrobek má maximální nosnost jinou, i když my jsme si ve většině případů uvedli nosnost do 5 kg, což na běžné domácí použití určitě stačí. Závisí však na vašich potřebách, kolik kilogramů surovin najednou potřebujete vážit.

Skladnost

Rádi byste svou váhu někde vystavili nebo spíše hledáte skladné řešení? Jako pěkný doplněk poslouží zejména mechanická kuchyňská váha v retro designu.

Naopak většina digitálních vah má kompaktní velikost, takže je lze snadno uskladnit bez toho, aniž by zabíraly spousta místa. Obrovskou výhodu také má závěsná kuchyňský váha, kterou si můžete kdekoliv pověsit a ušetřit tak ještě více prostoru.

Funkce dovažování

Hodí se zejména, pokud tvoříte nějaké alchymické kousky. K určité surovině můžete dovážit ještě jinou surovinu. Není tak nutno v hlavě všechno sčítat a odčítat. S touto funkcí také úzce souvisí i nulování hmotnosti nádoby.

Ukazatel přetížení

Je docela užitečnou funkcí, zejména pokud máte strach, že byste to přepískli. Samozřejmě jde také o užitečný bezpečnostní doplněk.

Přesnost vážení

S investicí do váhy bychom také měli požadovat co nejpřednější váživost. Digitální kuchyňské váhy jsou v tomto ohledu oproti váhám mechanický promakanější. Jejich tolerance je obvykle pouhý gram, kdežto u mechanických vah se pohybuje i 25 gramů.

Výpočet nutričních hodnot

Potřebujete speciální váhu zkrátka proto, že máte speciální jídelníček? Pak vás mohou potěšit dietetické kuchyňské váhy s výpočtem nutričních hodnot, které kromě váhy změří i kalorické hodnoty pokrmu, množství bílkovin, sodíku, sacharidů a tuků.

Často kladené otázky

⚡ Hledáte levnou kuchyňskou váhu?

Za příznivý peníz koupíte mechanickou váhu Tescoma ACCURA, jejíž cena začíná na 237 Kč. Dále pak mechanickou váhu Bravo B 5063 a digitální váhu Soehnle 61508, které vychází kolem 380 Kč.

⚡ Upřednostňujete digitální kuchyňskou váhu?

Pak vám můžeme doporučit Soehnle 61508, Philco PHKS, ETA Dori 6778 nebo Sencor SKS 6000.

⚡ Upřednostňujete mechanickou kuchyňskou váhu?

Mezi mechanické váhy patří Tescoma ACCURA a Bravo B 5063.

⚡ Ocenili byste přesnost vážení?

Přesnost vážení na jeden gram zajišťují všechny uvedené digitální váhy.

⚡ Zaujala vás závěsná kuchyňská váha?

Mezi závěsné kuchyňské váhy uvedené v naší recenzi patří Soehnle 615082.

⚡ Chtěli byste váhu s výpočtem nutričních hodnot?

Funkcí výpočtu nutričních jednotek disponuje váha Sencor SKS 6000.

⚡ Ocenili byste model s přepínáním jednotek?

Tuto funkci nabízí všechny digitální kuchyňské váhy.

⚡ Ocenili byste model s mísou?

Z kuchyňských vah s miskou si můžete vybrat z vah mechanických, tj. Tescoma ACCURA a Bravo B 5063, nebo digitální váhu ETA Dori 6778.

Závěrečné shrnutí recenze kuchyňských vah

Která z tohoto testu kuchyňských vah se stala vaším favoritem? A jestli vás zajímá náš tip, nejspíše bychom si vybrali digitální váhu Philco, která je v pěkném a moderním provedení, je skladná a poskytuje vše potřebné. Stejné požadavky splňuje i elektronická váha Soehnle 61508. Lákavá je také cena a prodloužená záruka na 5 let. 

Z kuchyňských vah s mísou bychom vybrali mechanickou váhu Bravo B 5063 nebo digitální váhu ETA Dori, která nabízí obrovský prostor na vážení.

I tak má každá něco do sebe a nemůžeme říci, že by byla něčím nehodna koupě.

X