Velký test rýžovarů. Který vyhrál? Zjistěte více v naší recenzi!

Rýžovar potěší každého, kdo je zklamán rýží připravovanou v klasickém hrnci. 

Znáte to. Hlídat celý průběh vaření, aby se nevypařila voda a rýže se pak nepřipálila. 

Jak ale docílit té správné konzistence? To je těžký úděl fyziky. 

Na druhou stranu tu máme šikovné pomocníky, kteří z této potraviny dokážou udělat náramnou dobrotu. 

Navíc nejsou nijak nákladné. 

Pojďme se podívat, jak si vybrat ten nejlepší.

Tefal RK103811

Jako první z recenze rýžovarů si představíme Tefal o objemu 5 litrů, jenž navaří výtečnou rýži pro celou rodinu. Zaujme vás také krásným moderním designem v černé barvě.

Jeho předností je užitečná výbava v podobě napařovacího koše, kde si současně můžete nachystat zdravou zeleninovou přílohu nebo součást rizota. Potěší i funkce udržování teploty Keep Warm, takže ke stolu spěchat nemusíte.

Ovládání rýžovaru Tefal je prováděno zcela automaticky stiskem jediného tlačítka a o jeho provozu informuje světelná kontrolka. O nic se nemusíte starat, do hrnce dáte až 1500 g rýže a během chvilky máte lahodný oběd pro celou rodinu na stole.

Nic navíc v průběhu vaření nehlídáte, nemícháte, nic se nepřipálí díky nepřilnavému povrchu. Hrnec se velice pěkně udržuje, zejména proto, že je vybaven odnímatelnými částmi, které lze mýt v myčce nádobí. Tefal navíc všem zákazníkům zajišťuje opravitelnost výrobku po dobu 10 let.

Jaké příslušenství naleznete v balení rýžovaru Tefal RK103811:

 • napařovací koš
 • skleněnou poklici
 • lžíci na rýži
 • odměrku
Parametry
VýrobceTefal
Objem5 l
Materiálplast
Povrch  nádoby nepřilnavý povrch
Maximální váha rýže1500 g
Příkon700 W
Časovačne
Hmotnost3 kg
Automatické vypnutíano
Ochrana proti vyvaření vodyne
Ochrana proti přehřátíne
VýhodyNevýhody
velký objemchybí ochrana proti přehřátí a proti vyvaření vody
funkce napařování
opravitelnost 10 let
nadčasový design


Sencor SRM 0600WH

Náš druhý oblíbenec je rýžovar Sencor o objemu 600 ml, který uvaří dokonalou rýži i pro dvou až čtyřčlennou rodinu, vše se odráží podle nádoků. Jeho ovládání i obsluha jsou naprosto jednoduché.

Z hlediska bezpečnosti je vybaven pojistkou proti přehřátí, proti vyvaření vody, protiskluzovými nožičkami a praktickými tepelně izolovanými úchyty po stranách.

Po dovaření se navíc rýžovar samostatně vypne, takže šetři i vaši elektrickou energii. Během této doby však uchovává pokrm stále teplý, a to až 6 hodin po uvaření. Z hlediska údržby musíme opět pochválit, že lze jednotlivé části oddělit a jednoduše umýt. K pohodlí také přispívá nepřilnavý povrch vnitřní nádoby.

Jaké příslušenství naleznete v balení rýžovaru Sencor SRM 0600WH:

 • speciální špachtli
 • odměrkou na vodu a rýži 
 • skleněnou poklici
Parametry
VýrobceSencor
Objem600 ml
Materiálplast
Povrch nádoby nepřilnavý povrch
Maximální váha rýže450 g
Příkon300  W
Časovačano
Hmotnost1,2 kg
Automatické vypnutíano
Ochrana proti vyvaření vodyano
Ochrana proti přehřátíano
VýhodyNevýhody
nízká cenamenší objem
bezpečnostní prvky
jednoduchá obsluha


ETA Grano 2139 90000

S rýžovarem ETA vykouzlíte nejen zdravější a chutnější rýži, ale také polévky, cereálie nebo luštěniny. Jeho tělo z nerezové oceli je celé tepelně odizolováno, takže se během jeho provozu nemusíte obávat popálení. Stejně tak je tomu i u rukojeti a úchytu na poklici. Do rýžovaru se vejde až 750 g surovin, takže je dostatečně prostorný pro přípravu hlavních chodů pro celou rodinu.

Po bezpečnostní stránce disponuje pojistkou proti zapnutí bez vnitřní nádoby a automatickým vypnutím po vyvaření vody. Po uvaření také udržuje teplotu pokrmu, takže v případě prodlevy není nutný žádný další ohřev.

Prakticky řešený je i napájecí kabel, který je odnímatelný, což je mnohem lepší v oblasti skladnosti. Vnitřní nádoba je hliníková a je ošetřena nepřilnavým povrchem.

Jaké příslušenství naleznete v balení rýžovaru ETA Grano 2139 90000:

 • odměrku o objemu 160 ml
 • rýžovou lžíci
 • skleněnou poklici
Parametry
VýrobceETA
Objem1 l
Materiálnerez
Povrch nádoby nepřilnavý povrch
Maximální váha rýže750 g
Příkon400 W
Časovačne
Hmotnost2,06 kg
Automatické vypnutíano
Ochrana proti vyvaření vodyano
Ochrana proti přehřátíne
VýhodyNevýhody
dostupná cenachybí ochrana proti přehřátí
odnímatelný napájecí kabel
nerezové provedení


Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker

Nebo by vás více zajímal inteligentní rýžovar Xiaomi, který dokonale uvaří rýži až na 2000 způsobů na základě načtení čárového kódu?

Tímto způsobem nalezne optimální teplotu i dobu vaření rýže tak, aby přesně vyhovovala požadavkům. V objemné nádobě připravíte oběd nebo večeři pro celou rodinu.

Nádoba je z litiny, a právě díky tomu je teplota v rýžovaru konstantní a náleží jí také výborná magnetická propustnost. Oproti ostatním ze skupiny funguje na bází inovativní technologie mikrotlakového ohřevu magnetickou indukcí, která zajišťuje opravdu rovnoměrné rozložení tepla, které navíc déle přetrvává a zachovává tak specificky nasládlou chuť rýže.

Tento japonský rýžovar je navíc možné propojit s mobilní aplikací, kde naskenujete čárový kód, vyhledáte si přesný typ rýže, a následně se vygeneruje délka přípravy tak, aby odpovídala přesným vlastnostem.

Další promakanou možností je funkce vaření na dálku, takže si můžete vaření naprogramovat, než přijdete domů z práce. Vnitřní nádoba je ošetřena opráškováním z PFA, který má vysoce odolné vlastnosti vůči teplotám a chemickým látkám.

Jaké příslušenství naleznete v balení rýžovaru Xiaomi:

 • lžičku na maso
 • polévkovou lžíci
 • měřicí sklo
 • napájecí kabel
Parametry 
VýrobceXiaomi
Objem1 l
Materiálplast
Povrch nádoby PFA 
Maximální váha rýže750 g
Příkon1100 W
Časovačano
Hmotnost4,4 kg
Automatické vypnutíano
Ochrana proti vyvaření vodyano
Ochrana proti přehřátíano
VýhodyNevýhody
moderní vzhledvyšší cena
chytré technologievyšší hmotnost
indukční vaření
provedení z litiny

A nakonec se můžete podívat i na video, jak Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker vypadá a jak se s ním pracuje:


ECG RZ 19

A posledním z naší recenze je rýžovar ECG, který je opět v přívětivém provedení z nerezové oceli.

Disponuje dostatečným objemem a uvaříte v něm až jeden a půl kila rýže všech druhů. Po uvaření zůstane teplá ještě 3 hodiny.

Nádoba je opatřena adhezivním povrchem, který se dobře udržuje. Vzhledem k objemu se hodí pro 4 až 6 osob v domácnosti. Samozřejmostí je automatické vypnutí po dovaření.

Jaké příslušenství naleznete v balení rýžovaru ECG RZ 19:

 • skleněnou poklici
 • lžíci
 • odměrku
Parametry
VýrobceECG
Objem1,8 l
Materiálnerez
Povrch nádoby nepřilnavý
Maximální váha rýže1500 g
Příkon700 W
Časovačne
Hmotnost2,25 kg
Automatické vypnutíano
Ochrana proti vyvaření vodyne
Ochrana proti přehřátíano
VýhodyNevýhody
dostatečně objemnýchybí ochrana proti vyvaření vody
snadná obsluha
jednoduchá údržba


Víte, jak funguje rýžovar?

Rýže vařená v rýžovaru je připravovaná v páře. Proto je nejen chutnější, ale také výživnější. Regulaci varu zajišťuje termostat, který po absorbování vody přepne přístroj do programu Keep Warm.

Do hrnce se vloží rýže a voda, můžete přidat i koření nebo najemno nakrájenou cibuli, zapnete a počkáte, až bude hotovo.

Po uvaření je nejlepší nechat pokrm ještě dojít, rýže má skvělou konzistenci, není lepivá ani žvýkavá.

Přestože si tento elektrický hrnec vysloužil pojmenování rýžovar, lze jej využít i jako takový multifunkční hrnec. Připravíte v něm i luštěniny, pohanku, jáhly, quinou, polévky, vejce nebo třeba sladké kaše. Jednoduše a skoro bez práce vytvoříte výtečné rizoto, ratatouille, dušené maso, vaječnou omeletu nebo pilaf.

Jaké mají rýžovary výhody?

 • výborná rýže během pár minut
 • maximální zachování nutričních hodnot v pokrmu
 • celý chod je plně automatický, o nic se nestaráme
 • snadné ovládání
 • dostupná cena
 • lze v něm připravit i jiná jídla

Jak si vybrat rýžovar?

V tomto ohledu se nespokojíme pouze s jedinou univerzální odpovědí, ale budeme si muset rýžovary vyhodnotit v mnoha ohledech. Podívejme se na rozdíly.

Objem rýžovaru

Je bezpochyby tou nejdůležitější oblastí, od které se bude odvíjet náš výběr. Potřebujete rýžovar pouze pro jednu osobu? Pak si vystačíte s tím nejmenším objemem kolem 500 ml.

Pro 2 až 4 osoby se hodí objem kolem 1 litru. 1,5 litru a výše je vhodný pro 4 až 6 členné rodiny a nad 2,5 litru si vystačíte i s menší armádou pro více než 6 osob.

Větší objem může být užitečný i pro větší jedlíky, nebo pokud chcete navařit do zásoby. U námi vybraných rýžovarů také můžete vidět, kolik rýže nebo surovin u suché podobě může do hrnce přijít.

Na osobu se jako hlavní chod počítá zhruba 100 gramů suché rýže. Jako příloha však vystačí 60-80 gramů.

Cena

Velmi podstatný parametr, který může izolovat náš výběr. Dobrou zprávou je, že levný rýžovar zakoupíte již od 300 Kč. Sice jde o méně výkonné výrobky, ale dělají to, co mají. Střední třídu pořídíte už od 500 Kč nahoru a rýžovary s chytrými vychytávkami a propracovaností od 2000 Kč.

Materiál 

V tomto ohledu nás bude zajímat materiál rýžovaru, tedy jeho interiér, a materiál vnitřní nádoby. Vnější část přístroje je vyrobena z plastu nebo nerezu.

Uvedli jsme si obě varianty. Výhodou plastu je především ekonomičtější zpracování, ale i nižší hmotnost rýžovaru. Nerezová ocel je sice na luxusnější co do pohledu, tak do odolnosti, avšak se oproti plastu udržuje o něco hůře.

Materiál vnitřní nádoby je většinou hliníkový, až na výjimku rýžovaru Xiaomi, který má nádobu z litiny. Hliník má skvělé vodivé vlastnosti a navíc je lehký. K pohodlné údržbě a zejména proto, aby se rýže nepřipalovala, poslouží nepřilnavý povrch.

Příkon 

Na jednu stranu ovlivňuje spotřebu elektrické energie, ale také úzce souvisí s výkonem rýžovaru. Klasicky se v této kategorii pohybujeme kolem 300-1950 W. Výše příkonu se samozřejmě odvíjí i od objemu rýžovaru. S objemem konstantně stoupá i příkon.

Užitečné funkce

Mezi užitečné funkce patří kupříkladu časovač, který nám ukazuje zbývající čas varu.  Funkce Keep Warm je dominantou rýžovaru. U každého modelu se však může délka udržení teploty lišit.

Výhodou však je, že ovládání rýžovaru je naprosto jednoduché, většinou si vystačíte s přepínačem ON/OFF a zbytek bude proveden za vás.

Bezpečnostní funkce

Bezpečnost především! Bát se nemusíte, ale i tak je celkem milé, pokud je tento elektrospotřebič vybaven pojistkou proti přehřátí, ochranou proti vyvaření vody a automatickým vypnutím.

Velkým bonusem je také tepelně odizolované tělo a úchytky, které brání před opařením. Samozřejmostí jsou i pogumované bezpečnostní nožičky, které brání nechtěnému sklouznutí.

Skladnost a snadná manipulace

S rýžovarem by se vám mělo dobře manipulovat zejména, pokud jej chcete složit na nějaké jiné místo a nenechávat jej volně na kuchyňské lince. Přihlížet bychom měli samozřejmě na rozměry rýžovaru, ale také na jeho váhu. Zejména rýžovary z litinovou nádobou jsou o dost těžší než ty hliníkové. Ocenitelná je také možnost odpojení kabelu, který pak můžeme vložit do hrnce a nebude nám tak nikde překážet.

Design

Každý z elektrospotřebičů by nám do kuchyně měl pasovat i po stránce vzhledu. Pokud naleznete rýžovar, který vám zapadá do celého konceptu kuchyně a zároveň splňuje další podstatné parametry, máte vyhráno.

Příslušenství

Lákavé je také příslušenství, které s elektrickým hrncem na rýži obdržíme. Většinou jde o odměrku na rýži, odměrku na vodu nebo špachtli. Velkým bonusem je napařovací koš, který nalezne velké uplatnění ve vaření v páře. Najednou si tak můžete připravit nejen rýži, ale také zeleninu s maximální nutriční hodnotou.

Inteligentní funkce a technologie

Pokud milujete vychytávky a inteligentní technologie, oceníte propracované elektrické hrnce na vaření rýže. Pak se vám také budou líbit ty, které lze ovládat na dálku skrze mobilní aplikaci. Navíc jsou propracované tak, aby vytvořily ty nejlepší podmínky pro vaření konkrétního druhu rýže.

Často kladené otázky

⚡ Je pro vás prioritou cena?

Za dostupnou cenu poříte rýžovar Sencor SRM 0600WH, jehož cena začíná na 399 Kč. Jde však o menší rýžovar pro zhruba 2-4 osoby. Pokud byste chtěli větší rýžovar, můžeme doporučit ETA Grano 2139 90000, který zakoupíte od 599 Kč.

⚡ Potřebujete malý rýžovar do 4 osoby??

Pro 4 osoby doporučujeme ETA Grano 2139 90000 a Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker, které mají 1 litr objemu. Větším objemem o 1,8 litru disponuje rýžovar ECG RZ 19.

⚡ Ocenili byste větší rýžovar pro početnou rodinu?

Po větší rodinu o 4-6 členech se hodí ECG RZ 19. Pro rodinu o šesti členech se hodí Tefal RK103811.

⚡ Rádi byste si pořídili japonský rýžovar s chytrou technologií?

V tomto ohledu vás potěší chytrý rýžovar Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker.

⚡ Hledáte rýžovar s možností napařování?

Tuto možnost nabízí rýžovar Tefal RK103811, jehož součástí je napařovací koš.

⚡ Jde vám především o kvalitní zákaznický servis?

Tefal všem zákazníkům zajišťuje opravitelnost výrobku po dobu 10 let. Znamená to tedy, že budou potřebné součástky k opravě po tuto dobu dostupné.

Výrobky ETA, Sencor, ECG i Xiaomi můžete v případě nutnosti reklamovat v rámci záručního i pozáručního servisu. Vyřízení reklamace trvá 30 dnů. Uplatnit ji můžete jak u prodejce, kde jste zboží zakoupili, tak v autorizovaném servisu.

Závěrečné shrnutí recenze rýžovarů

Během čtení jste si možná už nějaký z modelů natolik oblíbili, že zvažujete jeho pořízení. Pokud ještě potřebujete porovnat nějaké parametry, máme pro vás ještě přehlednou tabulku se všemi uvedenými rýžovary v recenzi.

Tefal RK103811Sencor SRM 0600WHETA Grano 2139 90000Xiaomi Mi Induction Heating Rice CookerECG RZ 19
VýrobceTefalSencorETAXiaomiECG
Objem5 l600 ml1 l1 l1,8 l
Materiálplastplastnerezplastnerez
Povrch  nádoby nepřilnavý povrchnepřilnavý povrchnepřilnavý povrchPFA nepřilnavý
Maximální váha rýže1500 g450 g750 g750 g1500 g
Příkon700 W300  W400 W1100 W700 W
Časovačneanoneanone
Hmotnost3 kg1,2 kg2,06 kg4,4 kg2,25 kg
Automatické vypnutíanoanoanoanoano
Ochrana proti vyvaření vodyneanoanoanone
Ochrana proti přehřátíneanoneanoano
Cenaod 1290 Kčod 399 Kčod 599 Kčod 2439 Kčod 684 Kč

A jestli vás na závěr také zajímá, který z nich bychom si vybrali my, pak máme pár tipů. Nemůžeme říci, že máme jednoznačně jeden nejlepší rýžovar.

Pokud bychom ale vybírali ten nejmenší model, sáhli bychom po japonském rýžovaru Sencor SRM 0600WH, který je za parádní cenu a velkým pozitivem jsou jeho bezpečnostní prvky.

Navíc se s ním vzhledem k jeho nízké hmotnosti bude zajisté dobře manipulovat. Na druhou stranu je to malý rýžovar, který uspokojí nároky maximálně čtyř osob. 

Pokud naopak hledáte něco vážně velkého, naší srdcovkou je z tohoto testu rýžovarů je Tefal RK103811, který zasytí početnou rodinu až o šesti členech, nachystáte jídlo i na malou rodinnou oslavu nebo je užitečný, když rádi vaříte do zásob.

Jeho výhodou je parní koš, který je v příslušenství. Ten zase lze využít pro přípravu zeleniny nebo dalších potravin současně s vařením rýže.

A nakonec, pokud volíte střední cestu, pro zhruba 4 člennou rodinu bychom si vybrali hrnec na rýži ETA Grano 2139 90000, který je za dostupnou cenu, v nerezovém provedení a ochranou proti případnému vyvaření vody.

Na druhou stranu není k zahození ani chytrý rýžovar od Xiaomi, který potěší každého moderního člověka. Poskytuje nadmíru pohodlnou přípravu rýže, která těžko nalezne nějakou konkurenci.

X