Nejlepší horkovzdušné hrnce – recenze a zkušenosti této novinky na trhu

Zní vám výraz „zdravé fritování“ jako nesmysl? Vůbec ne. Oblíbené hranolky, krokety, kuřecí křidýlka nebo jiné smažené dobroty lze totiž připravit i s naprostým minimem tuku a přesto se skvělými výsledky.

Jak toho docílit? Díky horkovzdušným fritovacím hrncům. Žádný přepálený olej, žádný zápach ani dlouhé čekání. To jsou výrobci vyzdvihovaná pozitiva horkovzdušných fritéz, které stále více získávají na oblibě.

Jak vlastně horkovzdušné fritézy fungují, v čem tkví jejich výhody i nevýhody a s jakými výrobky se můžete setkat na českém trhu? To si přečtěte v následující recenzi.

TOP 5 horkovzdušných fritéz v naší recenzi

#1 Hrnec Tefal Actifry
#2 Hrnec Sencor SFR
#3 Hrnec Klarstein VitAir Turbo
#4 Hrnec Tefal AH960830 Actifry Genius XL
#5 Fritéza ROHNSON R-2810
 Horkovzdušný hrnec Tefal Actifry  horkovzdušný hrnec Sencor SFR  Horkovzudšný hrnec Klarstein VitAir Turbo  Horkovzdušný hrnec Tefal AH960830 Actifry Genius XL  Fritéza ROHNSON R-2810
Zobrazit cenu Zobrazit cenu Zobrazit cenu Zobrazit cenu Zobrazit cenu

Horkovzdušnou frizézou lze vytvářet jídla vhodná pro dietu

Jak již název napovídá, horkovzdušné fritovací hrnce jsou založeny na proudění horkého vzduchu, který připraví potraviny dokřupava s použitím minimálního množství oleje.

Zatímco klasické olejové fritovací hrnce musí být naplněny velkým množstvím oleje, u těch horkovzdušných stačí jen naprosté minimum. Jedná se až o 80 % méně tuku, například na osmažení kilogramu hranolek stačí při použití horkého vzduchu pouhá lžíce oleje!

I proto jsou horkovzdušné fritézy vhodné ke zdravé přípravě jídel, která jsou jinak známá pro své vysoké kalorické hodnoty. Obvykle nezdravé a tučné jídlo je tak dostupné i pro lidi, kteří musí dodržovat přísnější dietní pokyny.

Horkovzdušné hrnce umí i bez oleje smažit, péct a grilovat

V horkovzdušných fritézách lze připravovat jak klasické smažené pokrmy v podobě hranolek, masa, ryb nebo zeleniny, tak i různé mražené výrobky a polotovary včetně pečiva z listového těsta, muffinů a dalších podobných výrobků.

Díky rovnoměrnému proudění horkého vzduchu se potraviny nepřipalují a opékají se na všech místech stejně. Některé fritézy jsou dokonce vybaveny otáčecí lopatkou, v jiných se dá zároveň i grilovat nebo péct.

Obrovskou výhodou je krom minimální spotřeby tuku a žádného přepalování i snadnější údržba (fritézy mohou být umyty i v myčce), minimum zápachu z připravovaných jídel i jednoduchá obsluha a nastavení požadovaných programů.

Do tohoto druhu fritovacích hrnců lze rovněž v mnoha případech využít různé typy olejů (slunečnicový, řepkový, olivový, sezamový…), zatímco do klasických olejových fritovacích hrnců je třeba olej pečlivě vybírat.

Dalším rozdílem mezi horkovzdušnými fritézami a těmi olejovými je to, že ty horkovzdušné mohou být předehřáty a připraveny ke smažení už do tří minut, zatímco ty olejové potřebují k nahřátí oleje alespoň 15 minut.

Cenově patří olejové fritézy spíše k levnějším na rozdíl od těch horkovzdušných, i tady lze ale nalézt dražší modely. Podle některých spotřebitelů jsou výsledky klasického smažení v oleji chuťově lepší než při přípravě horkým vzduchem, podle jiných nejsou rozdíly tak znatelné a pokud se daný pokrm potře troškou tuku, udělá se i v horkovzdušné fritéze dokřupava bez použití velkého množství oleje.

Horkovzdušné fritézy na trhu a jejich recenze

Nyní už se ale podívejme na recenze konkrétních horkovzdušných fritovacích hrnců z českého trhu, které se staly nedílnou součástí kuchyňského vybavení v mnoha českých domácnostech.

Jelikož se horkovzdušné fritovací hrnce těší velké oblibě, na českém trhu jich lze nalézt opravdu mnoho. Lidé dávají většinou přednost osvědčeným značkám i různým typům provedení.

Průhledné víko i odnímatelný časovač mohou být velice užitečné

V jednotlivých recenzích je například zmiňován horkovzdušný hrnec Tefal Actifry s kapacitou 1 Kg. Tento bílý pomocník připraví jak klasické hranolky, tak maso nebo i sladké dezerty.

Horkovzdušný hrnec Tefal Actifry

Fritovací hrnec je vybaven odnímatelným časovačem a několika základními programy s přednastavenou délkou smažení i teplotou.

Průběh přípravy jídla lze kontrolovat prostřednictvím praktického průhledného víka a dokončení lze kontrolovat díky časovači, který si můžete odnést sebou do jiné místnosti

Fritéza má navíc funkci automatického míchání, takže je pokrm připravován rovnoměrně bez toho, aby bylo do přípravy potřeba zasáhnout.

Mezi další výhody tohoto fritovacího hrnce patří také nepřilnavý povrch i možnost mytí v myčce (pouze jednotlivé komponenty, nikoliv tělo přístroje). Fritézu Tefal Actifry lze pořídit od 3719 Kč.

hrnec Tefal Actifry - recenze

 

Horkovzdušná fritéza a omezení zápachu díky speciálnímu filtru

I firma Sencor přišla s několika typy horkovzdušných fritovacích hrnců. Jedním z nich je hrnec Sencor SFR s objemem 3 litry, jehož předností je 6 fritovacích programů, LED displej i bezpečnostní pojistka proti nechtěnému vyjmutí fritovacího koše.

Horkovzdušný hrnec Sencor SFR

 

Tento přístroj je primárně určen ke smažení předpřipravených i domácích hranolků, k přípravě masa, ryb nebo sladkých muffinů. Fritéza je rovněž opatřena speciálním filtrem, který hlídá jak dokonalou cirkulaci vzduchu, tak omezení zápachu.

Rozsah teplot pro přípravu pokrmů se pohybuje od 60 °C do 200 °C a časovač lze nastavit na 60 minut. Hrnec je navíc vybaven automatickým vypínáním a nepřilnavým povrchem. Výhodou je i rychlé zahřátí (do tří minut).

Výrobce však neuvádí, zda je vyžadováno použití alespoň malého množství oleje, nebo zda je možné mýt jednotlivé komponenty v myčce.

Tento fritovací hrnec lze pořídit už od 2499 Kč.

Hrnec Sencor SFR - recenze 2 Hrnec Sencor SFR - recenze 3 Hrnec Sencor SFR - recenze 4 Hrnec Sencor SFR - recenze

Fritovací hrnce: milovníci multifunkčnosti si přijdou na své

Opravdu velký varný prostor, který vystačí i pro větší rodinu, nabízí horkovzdušný fritovací hrnec Klarstein VitAir Turbo s objemem 9 litrů. Hrnec lze pořídit hned ve dvou barevných variantách i s bohatým příslušenstvím (plech, grilovací rošt, špíz na opékání kuřete, kleště pro manipulaci s jídlem).

Horkovzudšný hrnec Klarstein VitAir Turbo

 

Vybírat lze z jednotlivých přednastavených programů, dobu smažení i teplotu však lze nastavit i manuálně. Jako v ostatních případech je i zde přítomen praktický časovač a díky průhlednému víku lze přípravu jídla sledovat a kontrolovat.

Na rozdíl od předchozí horkovzdušné teploty je možné připravovat pokrmy v širším teplotním rozsahu, a to od 50 °C do 230 °C. V hrnci lze krom hranolků připravovat také grilované kuře, koláče, pizzu nebo steaky a zvolit k tomu odpovídající přednastavené programy.

Samozřejmou součástí je nepřilnavý povrch, ale velkou vychytávkou je především možnost nastavení doby přípravy pokrmu. To znamená, že si můžete na určitou hodinu nastavit například rozpečení ranního pečiva a posnídat tak čerstvé a křupavé housky nebo jiné oblíbené dobroty bez zbytečného čekání. Kdo by po ránu nemiloval ještě teplé a voňavé pečivo?

Tento model lze pořídit od 3999 Kč.

Klarstein VitAir Turbo - recenze Klarstein VitAir Turbo - recenze 4 Klarstein VitAir Turbo - recenze 3 Klarstein VitAir Turbo - recenze 2

 

Multifunkční horkovzdušný hrnec a rovnoměrná přípravu pokrmu

Skvělou záležitostí je i horkovzdušný fritovací hrnec Tefal AH960830 Actifry Genius XL s technologií Dual Motion a inteligentním dotykovým displejem. Tato fritéza zvládne najednou připravit porce pro až 8 osob díky kapacitě v hodnotě 1,7 kilogramu jídla na jedno smažení.

Horkovzdušný hrnec Tefal AH960830 Actifry Genius XL

Kouzlo tohoto přístroje tkví nejen v technologii Dual Motion (optimalizované proudění horkého vzduchu spolu s mícháním surovin), ale také v 9 přednastavených programech pro zdravou přípravu pokrmů a knize receptů, která je součástí balení.

Ve výčtu toho, co tato fritéza umí, je toho opravdu hodně. Lze v ní připravovat jak slané, tak sladké pokrmy, ovoce, masové a zeleninové karbanátky nebo různé recepty díky programu wok. Fritéza je navíc opatřena automatickým otvíráním krytu, odloženým startem, časovačem, automatickým vypnutím či přehledným LCD displejem.

K přípravě smaženého jídla je pak zapotřebí pouze 14 ml oleje. Tefal AH960830 Actifry Genius XL lze pořídit od 5999 Kč.

Hrnec Tefal AH960830 Actifry Genius XL - recenze

Vyjímatelné komponenty fritézy ROHNSON mohou být umyty v myčce

O něco levnější a jednodušší variantou může být fritéza ROHNSON R-2810, která je vybavena přehledným ovládacím panelem se sedmi přednastavenými programy a vyjímatelným košem o kapacitě 3,2 litru spolu s vyjímatelnou nádobou o kapacitě 4 litry.

Fritéza ROHNSON R-2810

Maximální teplota pro přípravu pokrmů je 200 °C a fritéza tak hlavně poslouží k přípravě základních smažených pokrmů či k rozpékání zamražených polotovarů. Program lze nastavit i individuálně a fritéza je navíc vybavena pojistkou proti přehřátí a praktickými protiskluzovými podložkami. Jednotlivé komponenty lze mít v myčce. Přístroj můžete pořídit od 2290 Kč.

Fritéza ROHNSON R-2810 - recenze Fritéza ROHNSON R-2810 - recenze 3 Fritéza ROHNSON R-2810 - recenze 2

 

Závěrečné vyhodnocení recenze horkovzdušných fritéz

Všechny jmenované horkovzdušné fritovací hrnce dokážou připravit chutné a zdravé jídlo bez využití oleje, respektive jen s minimálním množstvím. Ve všech z nich zvládnete připravit křupavé hranolky, obalovaná kuřecí stehýnka nebo pečivo z mraženého polotovaru, které bude jako čerstvé.

Některé z jmenovaných fritéz se pyšní velkým množstvím přednastavených programů, jiné mají zase možnost odloženého startu, bezpečnostní pojistku nebo funkci automatického vypnutí.

Jako nevýhody vidí někteří spotřebitelé například horší údržbu, přílišnou velikost nebo potřebu pokrmy dopékat nad rámec nastavených programů. To je však velice individuální a každý z uživatelů určitě najde i mnoho kladů těchto přístrojů.

 Tefal ActifryHorkovzdušný hrnec Tefal Actifry Sencor SFRhorkovzdušný hrnec Sencor SFR Klarstein VitAir Turbo
Horkovzudšný hrnec Klarstein VitAir Turbo
Tefal AH960830 Actifry Genius XL
Horkovzdušný hrnec Tefal AH960830 Actifry Genius XL
ROHNSON R-2810
Fritéza ROHNSON R-2810
Kapacita (v kg či l) 1 kg 3 l 9 l 1,7 kg 4 l
Teplotní rozsah Neuvedeno 60 °C – 200 °C 50°C – 230 °C 70 °C – 220 °C Do 200 °C
Počet přednastavených programů Neuvedeno 6 programů 5 programů včetně manuálního 9 programů 7 programů včetně manuálního
Odložený start Ne Ne Ano Ano Ne
Hodnocení uživatelů (%)  100 %  95 %  95 %  100 %  97 %
Cena Od 3719 Kč Od 2499 Kč Od 3999 Kč 5999 Kč Od 2290 Kč
           

Díky těmto domácím spotřebičům už nemusí být fritování strašákem pro milovníky zdravého životního stylu. Sobě i svým dětem můžete rychle a snadno profesionálně připravit smažené, grilované i pečené pokrmy, jak slané tak sladké a denně si například dopřát křupavé teplé pečivo.

Na rozdíl od klasických olejových fritéz ušetříte právě na spotřebě oleje, vyhnete se nebezpečnému přepalování i typickému zápachu.

Teď už jen vybrat toho pravého pomocníka, který udělá z vašich jídel zdravý a chutný kulinářský zážitek!