Naše zkušenosti s horkovzdušnými hrnci. Jaké jsou opravdu kvalitní?

Zní vám výraz „zdravé fritování“ jako nesmysl? Vůbec ne. 

Pokud jste již zaslechli pojem horkovzdušná fritéza, třeba si už vybavíte, co by se za tím mohlo skrývat.

Oblíbené hranolky, krokety, kuřecí křidýlka nebo jiné smažené dobroty lze totiž připravit úplně bez tuku či s jeho minimem, a přesto se skvělými výsledky.

Jak vlastně fungují, v čem tkví jejich výhody i nevýhody a s jakými výrobky se můžete setkat na českém trhu?

Jak jsou s nimi jejich uživatelé spokojeni, si přečtěte v následující recenzi.

Nyní už se ale podívejme na recenze konkrétních horkovzdušných fritovacích hrnců z českého trhu, které se staly nedílnou součástí kuchyňského vybavení v mnoha českých domácnostech.

Jelikož se tyto hrnce těší velké oblibě, na českém trhu jich lze nalézt opravdu mnoho. Lidé dávají většinou přednost osvědčeným značkám i různým typům provedení.

Tefal Actifry

Průhledné víko i odnímatelný časovač mohou být velice užitečné. V jednotlivých recenzích je například zmiňována horkovzdušná fritéza Tefal Actifry s kapacitou 1 kg. Tento bílý pomocník připraví jak klasické hranolky, tak maso nebo i sladké dezerty.

Fritovací hrnec je vybaven odnímatelným časovačem a několika základními programy s přednastavenou délkou smažení i teplotou.

Průběh přípravy jídla lze kontrolovat prostřednictvím praktického průhledného víka a dokončení lze kontrolovat díky časovači, který si můžete odnést sebou do jiné místnosti

Fritéza má navíc funkci automatického míchání, takže je pokrm připravován rovnoměrně bez toho, aby bylo do přípravy potřeba zasáhnout.

Mezi další výhody tohoto fritovacího hrnce patří také nepřilnavý povrch i možnost mytí v myčce (pouze jednotlivé komponenty, nikoliv tělo přístroje). Fritézu Tefal Actifry lze pořídit od 3719 Kč.

 

 


Sencor SFR

Další oblíbenou je i horkovzdušná fritéza Sencor SFR s objemem 3 litry, jejíž předností je 6 fritovacích programů, LED displej i bezpečnostní pojistka proti nechtěnému vyjmutí fritovacího koše. Je specifická tím, že během smažení nevzniká nepříjemný zápach.

Tento přístroj je primárně určen ke smažení předpřipravených i domácích hranolků, k přípravě masa, ryb nebo sladkých muffinů. Fritéza je rovněž opatřena speciálním filtrem, který hlídá jak dokonalou cirkulaci vzduchu, tak omezení zápachu.

Rozsah teplot pro přípravu pokrmů se pohybuje od 60 °C do 200 °C a časovač lze nastavit na 60 minut. Hrnec je navíc vybaven automatickým vypínáním a nepřilnavým povrchem. Výhodou je i rychlé zahřátí (do tří minut).

Výrobce však neuvádí, zda je vyžadováno použití alespoň malého množství oleje, nebo zda je možné mýt jednotlivé komponenty v myčce.

Tento fritovací hrnec lze pořídit už od 2499 Kč.


Klarstein VitAir Fryer

Opravdu velký varný prostor, který vystačí i pro větší rodinu, nabízí horkovzdušný fritovací hrnec Klarstein VitAir Fryer s objemem 9 litrů. Tento hrnec ve futuristickém designu si můžete vybrat ve více barevných provedeních, navíc je vybaven bohatým příslušenstvím (plech, grilovací rošt, kovová vložka, drátěný otočný buben na hranolky, špíz na kuře a kleště na manipulaci s potravinami).

Vybírat lze z jednotlivých přednastavených programů, dobu smažení i teplotu však lze nastavit i manuálně. Jako v ostatních případech je i zde přítomen praktický časovač a díky průhlednému víku lze přípravu jídla sledovat a kontrolovat.

Na rozdíl od předchozí horkovzdušné teploty je možné připravovat pokrmy v širším teplotním rozsahu, a to od 50 °C do 230 °C. V hrnci lze krom hranolků připravovat také grilované kuře, koláče, pizzu nebo steaky a zvolit k tomu odpovídající přednastavené programy.

Díky halogenovému topnému tělesu s příkonem 1400 W se příprava jídla minimalizuje až o 60 % čase. Ve výsledku si tedy pochutnáte na rychle připraveném a zdravém pokrmu.

Samozřejmou součástí je nepřilnavý povrch, ale velkou vychytávkou je především možnost nastavení doby přípravy pokrmu. To znamená, že si můžete na určitou hodinu nastavit například rozpečení ranního pečiva a posnídat tak čerstvé a křupavé housky nebo jiné oblíbené dobroty bez zbytečného čekání. Kdo by po ránu nemiloval ještě teplé a voňavé pečivo?

Údržba a čištění nádoby je velice jednoduché. Nádoba má nepřilnavý povrch, který se dobře myje. A pokud máte myčku nádobí, můžete ji k mytí využít taktéž.

Jako drobné nevýhody, které se objevují u uživatelů, jsou nedostatečné informace k přípravě jídel. Chybí tedy kuchařka a manuál v českém jazyce, což může způsobit menší obtíže, než si zvyknete, co a jak ve fritéze připravit.

Tento model lze pořídit od 2889 Kč.

Zde se můžete podívat, jak horkovzdušná fritéza Klarstein VitAir Fryer pracuje.


Tefal AH960830 Actifry Genius X

Skvělou záležitostí je i horkovzdušná fritéza Tefal AH960830 Actifry Genius XL s technologií Dual Motion a inteligentním dotykovým displejem. Tato fritéza zvládne najednou připravit porce pro až 8 osob díky kapacitě v hodnotě 1,7 kilogramu jídla na jedno smažení.

Kouzlo tohoto přístroje tkví nejen v technologii Dual Motion (optimalizované proudění horkého vzduchu spolu s mícháním surovin), ale také v 9 přednastavených programech pro zdravou přípravu pokrmů a knize receptů, která je součástí balení.

Ve výčtu toho, co tato fritéza umí, je toho opravdu hodně. Lze v ní připravovat jak slané, tak sladké pokrmy, ovoce, masové a zeleninové karbanátky nebo různé recepty díky programu wok. Fritéza je navíc opatřena automatickým otvíráním krytu, odloženým startem, časovačem, automatickým vypnutím či přehledným LCD displejem.

K přípravě smaženého jídla je pak zapotřebí pouze 14 ml oleje. Tefal AH960830 Actifry Genius XL lze pořídit od 5999 Kč.


Domo DO 509 FR

Další v řadě uživatelsky přívětivých výrobků je horkovzdušný hrnec Domo DO 509 FR. Tato digitální pomocnice usmaží pokrmy bez tuku nebo s jeho minimem. Kapacitu nádoby má 3,5 l, což se může srovnat zhruba s 1,2 kg pokrmu, který v ní lze najednou připravit.

Termostat lze nastavit v rozmezí 80-200 °C, přičemž se nahřeje během 3 minut. K dispozici je 7 přednastavených programů, které umožňují přípravu hranolek, masa, koláčů, kuřecích stehýnek, steaků nebo ryb. Mimo tyto předvolené programy si můžete zvolit i manuální programy a teplotu i čas tak zvolit dle vlastních potřeb.

Ke smažení nemusíte využít žádný tuk, nebo jen malé množství oleje, který se však nepřipálí. V takovém případě nezanechává zápach, který vzniká po bězném smažení. Údržby a čištění se také bát nemusíte. Jednotlivé části lze demontovat a nádobu i přihrádku lze pohodlně umýt i v myčce nádobí.

Obrovským plusem k této horkovzdušné fritéze je, že k manuálu dostanete zdarma knihu chutných receptů na přípravu pokrmů jako domácí hranolky, zeleninové hranolky, americké brambory, muffiny, švédské masové kuličky, šátečky z listového těsta aj.

Jako příslušenství mimo horkovzdušný hrnec obdržíte tři jehlice na špízy a grilovací mřížku.

Přístroj můžete pořídit od 2889 Kč.


Často kladené otázky

⚡ Rozhoduje nejvíce cena?

Z hlediska nízké ceny se můžeme poohlídnout po horkovzdušném fritovacím hrnci Sencor SFR, který tvoří levný základ. Zvládne to, co by takový přístroj zvládnout měl. Musíme si ale položit otázku, zda by vám velikostně vyhovovala. Pokud máte větší rodinu, bylo by jistě moudřejší zvolit fritézu s větší kapacitou nádoby.

S rozdílem pár set korun se dostaneme k horkovzdušnému hrnci Domo DO 509 FR, který má naproti tomu o půl litru větší nádobu. Další výhodou je příslušenství včetně kuchařky s recepty, které s koupí tohoto pomocníka obdržíte.

⚡ Jak velký fritovací hrnec vybrat?

Pojďme si to ukázat na příkladu. Horkovzdušná fritéza o objemu 1,7 kg by měla vystačit na přípravu hlavního chodu pro 5 osob. Pokud v tomto množství připravíte přílohu, vyjde to až na 8 porcí.

Závisí nejen na tom, kolik vás doma je, ale i jak často připravujete jídla a hlavně v jakém množství.

⚡ Rozhoduje, kolik toho horkovzdušná fritéza umí?

Pokud milujete vymakané věci a moderní technologie, určitě bychom vás potěšili horkovzdušnou fritézou Tefal AH960830 Actifry Genius XL. Je vybavena technologií Dual Motion, která zaručuje dokonalé výsledky při přípravě jídla bez jakéhokoliv zásahu. Kuchařku můžete mít vždy po ruce v mobilní aplikaci, kterou dostanete k produktu zdarma. Je tam připraveno až 300 receptů, a polovinu z nich zvládnete i v přednastavených programech.

⚡ Rozhoduje kvalitní zákaznický servis?

Zákaznický servis je zajisté důležitým faktorem při výběru kuchyňských spotřebičů.

Po zakoupení výrobků Tefal se můžete těšit z toto, že se na českém trhu budou zdržovat všechny potřebné součástky na opravu po dobu 10 let. Případná oprava se tak ještě oplatí i po záruční lhůtě.

Výrobky Sencor můžete reklamovat buď přímo u prodejce nebo v autorizovaných servisech.

Horkovzdušné fritézy Domo po zjištěné závadě můžete odeslat přímo k výrobci domo-elektro, kde se nachází i zákaznický servis.

Výrobce Klarstein poskytuje 3 letou záruku na zboží a 14denní možnost vrácení zboží.

Závěrečné vyhodnocení recenze horkovzdušných fritéz

Všechny jmenované horkovzdušné fritovací hrnce dokážou připravit chutné a zdravé jídlo bez využití oleje, respektive jen s minimálním množstvím. Ve všech z nich zvládnete připravit křupavé hranolky, obalovaná kuřecí stehýnka nebo pečivo z mraženého polotovaru, které bude jako čerstvé.

Některé z jmenovaných fritéz se pyšní velkým množstvím přednastavených programů, jiné mají zase možnost odloženého startu, bezpečnostní pojistku nebo funkci automatického vypnutí.

Jako nevýhody vidí někteří spotřebitelé například horší údržbu, přílišnou velikost nebo potřebu pokrmy dopékat nad rámec nastavených programů. To je však velice individuální a každý z uživatelů určitě najde i mnoho kladů těchto přístrojů.

Tefal ActifrySencor SRFKlarstein VitAir Fryer Tefal AH960830 Actifry Genius XL Domo DO 509 FR
Kapacita nádoby1 kg3 l9 l1,7 kg4 l
Teplotní rozsahneuvedeno60-200 °C50-230 °C70-220 °C80-200 °C
Počet přednastavených programůneuvedeno6 programů10 programů a 30 rychlých voleb9 programů7 programů včetně manuálního
Odložený startNeNeAnoAnoNe
Hodnocení uživatelů100 %95 %92 %100 %97 %
Cena od 4384 Kč2499 Kč2899 Kč5175 Kč2899 Kč

Horkovzdušnou fritézou lze vytvářet jídla vhodná pro dietu

Jak již název napovídá, horkovzdušné fritovací hrnce jsou založeny na proudění horkého vzduchu, který připraví potraviny dokřupava s použitím minimálního množství oleje.

Zatímco klasické olejové fritovací hrnce musí být naplněny velkým množstvím oleje, u těch horkovzdušných stačí jen naprosté minimum. Jedná se až o 80 % méně tuku, například na osmažení kilogramu hranolek stačí při použití horkého vzduchu pouhá lžíce oleje!

I proto jsou horkovzdušné fritézy vhodné ke zdravé přípravě jídel, která jsou jinak známá pro své vysoké kalorické hodnoty. Obvykle nezdravé a tučné jídlo je tak dostupné i pro lidi, kteří musí dodržovat přísnější dietní pokyny.

Horkovzdušné hrnce umí i bez oleje smažit, péct a grilovat

V horkovzdušných fritézách lze připravovat jak klasické smažené pokrmy v podobě hranolek, masa, ryb nebo zeleniny, tak i různé mražené výrobky a polotovary včetně pečiva z listového těsta, muffinů a dalších podobných výrobků.

Díky rovnoměrnému proudění horkého vzduchu se potraviny nepřipalují a opékají se na všech místech stejně. Některé fritézy jsou dokonce vybaveny otáčecí lopatkou, v jiných se dá zároveň i grilovat nebo péct.

Obrovskou výhodou je krom minimální spotřeby tuku a žádného přepalování i snadnější údržba (fritézy mohou být umyty i v myčce), minimum zápachu z připravovaných jídel i jednoduchá obsluha a nastavení požadovaných programů.

Do tohoto druhu fritovacích hrnců lze rovněž v mnoha případech využít různé typy olejů (slunečnicový, řepkový, olivový, sezamový…), zatímco do klasických olejových fritovacích hrnců je třeba olej pečlivě vybírat.

Dalším rozdílem mezi horkovzdušnými fritézami a těmi olejovými je to, že ty horkovzdušné mohou být předehřáty a připraveny ke smažení už do tří minut, zatímco ty olejové potřebují k nahřátí oleje alespoň 15 minut.

Cenově patří olejové fritézy spíše k levnějším na rozdíl od těch horkovzdušných, i tady lze ale nalézt dražší modely. Podle některých spotřebitelů jsou výsledky klasického smažení v oleji chuťově lepší než při přípravě horkým vzduchem, podle jiných nejsou rozdíly tak znatelné a pokud se daný pokrm potře troškou tuku, udělá se i v horkovzdušné fritéze dokřupava bez použití velkého množství oleje.

Díky těmto domácím spotřebičům už nemusí být fritování strašákem pro milovníky zdravého životního stylu. Sobě i svým dětem můžete rychle a snadno profesionálně připravit smažené, grilované i pečené pokrmy, jak slané tak sladké a denně si například dopřát křupavé teplé pečivo.

Na rozdíl od klasických olejových fritéz ušetříte právě na spotřebě oleje, vyhnete se nebezpečnému přepalování i typickému zápachu.

X