Test drtičů kuchyňského odpadu. Které varianty jsou nejvýhodnější?

Lámete si hlavu, jak zacházet s organickým odpadem?

Pokud jste již slyšeli o drcení tohoto odpadu přímo ve dřezu, tato možnost vás nejspíš nadchla. 

V této recenzi drtičů odpadu do domácnosti vám poradíme, jestli se hodí i do vaší kuchyně. 

Také se dozvíte, jak si chytře vybrat ten správný.

Franke Turbo Elite TE-125

První drtič odpadu do kuchyně je tento účinný model Franke Turbo Elite TE-125. Motor s permanentními magnety a 2800 otáčkami za minutu rozdrtí veškeré nečistoty, které projdou do vašeho odpadu.

Je vybaven antibakteriální systémem Bio Shield, speciální úpravou komory, která eliminuje tvorbu zápachu a škodlivých mikroorganismů.

Drticí systém Torque Master s minimálními vibracemi zajišťuje dlouhou a bezproblémovou životnost. Tělo je složeno z kompozitu a drticí součástky jsou z nerezové oceli.

Jaké příslušenství naleznete v balení drtiče odpadu Franke Turbo Elite TE-125:

 • manuál výrobce
 • zátku
 • vyjímatelnou ochranu proti rozstřiku
 • dřezovou přírubu
 • gumové a fíbrové těsnění
 • montážní díly
 • odpadní koleno
Technické specifikace
VýrobceFranke
Obsah komoryneuveden
Výkon930 W
Typ motorus permanentními magnety
Počet otáček/min.2800
Otvor dřezu89 mm
Hmotnost6,2 kg
Rozměry (vxšxh)406x200x200 mm
Hlučnost40-45 dB
VýhodyNevýhody
rychlost drcenívytrvalost drcení je díky motoru kratší
antibakteriální úprava komoryzáruka jen na 2 roky
nízká hlučnost
vyjímatelná manžeta


EcoMaster Plus HEAVY DUTY

Drtič kuchyňského odpadu EcoMaster Plus HEAVY DUTY s objemem 1830 mililitrů potěší propracovaným drticím systémem. Segmenty jsou vyrobeny z nerezové oceli se zesílenými lopatkami a prstencem se 36 výstupky.

Spouští se pomocí tlakového spínače. Povrch je upraven bílým lakem a drticí komora je cele odhlučněná.

Indukční motor je vybaven vlastním chladicím systémem a zvládá tak i nepřetržitý provoz.

Jeho tělo je vybaveno antibakteriální složkou BIO GUARD, která chrání před množením široké škály mikroorganismů. Tento drtič zbytků jídla lze také napojit na myčku, pračku nebo přepad dřezu.

Potěší i prodloužená záruka na 4 roky a vyjímatelná gumová manžeta usnadňující čištění.

Jaké příslušenství naleznete v balení drtiče odpadu EcoMaster Plus HEAVY DUTY:

 • montážní návod
 • vyjímatelnou gumovou manžetu
 • odpadní koleno s přídavným vstupem na přepad/myčku vč. příruby a šroubků
 • zátku z kvalitní nerezové oceli s těsněním včetně plastového úchytu
Technické specifikace
VýrobceEcoMaster
Osah komory1830 ml
Výkon550 W
Typ motoruindukční
Počet otáček/min.2700 
Otvor dřezu89 mm
Hmotnost4,9 kg
Rozměry (vxšxh)410x167x167 mm
Hlučnostneuvedeno
VýhodyNevýhody
nepřetržitý provozvyšší cena
vlastní chlazení motoru
antibakteriální ochrana v materiálu
objemná drticí komora
vyjímatelná manžeta
záruka na dobu 4 let


TEKA TR-50.4

Drtič jídla TEKA TR-50.4 s indukčním motorem disponuje nižším počtem otáček za minutu, je však výkonnější s ohledem k délce drcení.

Nemusíte se tak bát, že by se při delším trvání chodu motor přehřál. Má komoru, která je upravena antikorozním povrchem s částečným odhlučněním.

Tento pomocník o výkonu 370 W má drticí segmenty z nerezové oceli. Montáž je jednoduchá díky QuickLock systému a lze jej napojit na odpad myčky.

Ovládán je pneumatickým spínačem, takže si jedním stisknutím můžete rozdrtit slupky od zeleniny, skořápky od vajec, zbytky z ovoce, masa, kosti a papírové ubrousky.

Z hlediska bezpečnosti je vybaven tepelnou pojistkou a automatickou zpětnou rotací. Výhodou jsou také jeho kompaktní rozměry 31,8×17,3 cm.

Jaké příslušenství naleznete v balení drtiče odpadu TEKA TR-50.4:

 • odtokovou soupravu s přepadem
 • sifon typu U
 • plastovou zátku
Technické specifikace
VýrobceTeka
Obsah komory980 ml
Výkon370 W
Typ motoruIndukční
Počet otáček/min.1700 
Otvor dřezu92 mm
Hmotnost7,8 kg
Rozměry (vxšxh)318x173x173 mm
Hlučnostneuvedeno
VýhodyNevýhody
indukční motormanžeta není vyjímatelná
komora s antikorozní úpravouzáruka pouze na 2 roky
odhlučnění komory
kompaktní velikost
automatická zpětná rotace


In Sink Erator M56

Dalším kuchyňským drtičem odpadu o obsahu 980 ml je In Sink Erator M56, který je opět vybaven výkonným indukčním motorem.

Drticí segmenty z nerezové oceli jsou upravené tak, aby se v nich zbytky nezasekávaly.

Vnitřek komory je potažen antikorozní úpravou, takže zajišťuje dlouhou životnost.

Navíc je plně odhlučněn. Napojení je řešeno odtokovou armaturou pro napojení k jakémukoliv dřezu a spouštění je řízeno pneumatickým spínačem.

Výrobce poskytuje záruku na dobu 3 let.

Jaké příslušenství naleznete v balení drtiče odpadu In Sink Erator M56:

 • odtokový košíček
 • zátku
 • příruba a montážní příslušenství
 • koleno
 • manuál výrobce
Technické specifikace
VýrobceSapho
Obsah komory980 ml
Výkon380 W
Typ motoruindukční
Počet otáček/min.1700 
Otvor dřezu92 mm
Hmotnost8,1 kg
Rozměry (vxšxh)318x173x173 mm
Hlučnostneuvedeno
VýhodyNevýhody
indukční motornemá vyjímatelnou manžetu
záruka 3 roky
odhlučnění komory
příznivá cena


Jak na výběr kuchyňského drtiče odpadu?

Výběr drtiče odpadu není až tak jednoduchý, jak se zdá. Budete jistě muset vědět hned několik věcí, které budou váš výběr ovlivňovat. Podívejte se, na co se zaměřit.

Cena

Konečná cena výrobku se bude lišit podle toho, jaký si zvolíte model, značku, kapacitu i zpracování včetně motoru. Drtiče jídla s indukčním motorem patří k těm dražším variantám. Nejlevnější varianty na trhu seženete s cenovkou pod 3000 Kč. Pokud ale hledáte účinnější model v kvalitním zpracováním, bude potřeba cenu trochu navýšit.

Nejdražší varianty seženete v několika desítkách tisíc korun, ale jde už o profesionální výrobky využitelné v gastronomii.

Druh motoru

Z tohoto hlediska lze rozlišit dva druhy motorů. 

Motor s permanentními magnety 

Jde o rychlé přístroje s více otáčkami za minutu, které rychle naběhnou, ale o to je omezenější možnost jejich fungování. V jeho užívání musí být přestávky, jinak by se motor rychle unavil. Tato varianta je většinou zhotovena v kategorii domácích drtičů.

Motor indukční

Je naopak pomalejší, otáčky jsou nižší a má pomalejší náběh. Jeho vytrvalost je však delší a může být neustále v provozu.

Velikost otvoru výtoku

Pro výběr bude také nutné zjistit velikost výtokového otvoru. Tito pomocníci bývají zhotoveni vesměs pro otvor o průměru 9 cm. Tato velikost je také nezbytná pro to, aby se zvýšila účinnost. Kdyby byl průměr menší, odpad by se do otvoru těžko dával.

Obsah drticí komory

Obecně se doporučuje větší obsah, neboť se zde vejde více zbytků jídla a drtič se tolik nezanáší. A jaká je vlastně dostačující velikost?

Obsah by měl být ideálně okolo 1800 ml. S jeho obsahem samozřejmě roste i jeho velikost. Musíte tedy brát ohled i na tento parametr, neboť vám v kuchyňské lince zabere nějaké místo navíc.

Umístění drtiče pod dřezem.

Materiál drticí komory

Podle materiálového složení můžete snáze odhadnout, jak bude konkrétní model kvalitní. Pozor dávejte zejména na zpracování čepelí, které by měly být jednoznačně z nerezové oceli nebo niklu, které nepodléhají korozi. Ta by právě mohla po čase znehodnotit celý výrobek. Nejběžnější materiálové složení těla je směs polyesteru a polyamidu plněného sklem.

Způsob ovládání 

Pneumatický spínač jednoduše namontujete do pracovní desky vedle dřezu nebo do dřezu samotného. Ovládání je prováděno stlačením, tlačítko přitom není tak viditelné a nehrozí nechtěné spuštění.

Ovladatelnost je možná zapojením do zásuvky a je dodáván s klasickým vidlicovým napájením, není tak nutná úprava elektřiny, ale zapojíte jej do běžné zásuvky.

Druhou variantou je zabudování se zásuvkou. Vypínač je ale nejlepší zabudovat již před samotným postavením kuchyně. Tato varianta není tolik estetická a ovládání není tolik pohodlné, jako je tomu u předchozí varianty. Navíc je potřeba, aby instalaci provedla pověřená osoba.

Pneumatický spínač jako způsob ovládání.

Dodatečné vstupy

Výhodou také je, pokud lze drtič napojit na odpad myčky nebo pračky. V tomto případě není nutné zasahovat do odpadního potrubí.

Bezpečnost

Z hlediska bezpečnosti bychom měli dbát na doporučení výrobce. Také bychom měli znát, co se do něj může vkládat a co nikoliv. Při instalaci zároveň přemýšlejte, jak zabudovat spínač, aby nebyl přístupný dětem. Po celou dobu mějte také ve dřezu sítko, které zachytí malé kusy nádobí nebo odpad, který do drtiče nepatří. 

Zkoumejte také, jak dlouho může být drtič v provozu, abyste případně nepoškodili jeho motor. Během výběru se také informujte, zda je výrobek vybavenou pojistkou proti přehřátí.

Certifikáty

Váš vybraný výrobek by také měl splňovat normu ISO, což znamená, že byl vyroben pod dohledem kvality. Také by nemělo chybět označení CE, tj. že byl výrobek uveden na trh za dodržení norem Evropské unie.

Údržba

Samotné čištění není nijak náročné. Abyste si ale tuto část usnadnili, doporučujeme vybírat výrobky s vyjímatelnou manžetou. V takovém případě ji lze jednoduše vyjmout a umýt. Občas se do něj doporučuje hodit něco aromatického, jako je slupka od pomeranče nebo citronu. Nikdy do něj nesmí přijít žádné chemikálie, ty by mohly celý výrobek poškodit.

Hlučnost

Jelikož se dá drtič zbytků jídla dá přirovnat k mixéru, budete jej zajisté při jeho chodu slyšet. Jak moc bude mít ale rušivé elementy je závislé na tom, jaké jsou vybrány materiály konstrukce komory. Ideální je, pokud je vybavena odrušovacím filtrem. Některé výrobky dosahují zhruba 35 dB, maximum by však mělo být kolem 50 dB, abychom se s rušivým elementem potýkat nemuseli.

Jak to vlastně funguje?

Jde vlastně o takový odpadkový koš, který si namontujete pod dřez místo klasického sifonu. Do něj pak můžete házet organický odpad, jako jsou slupky od ovoce, zeleniny, papírové ubrousky nebo kosti. Výhodou je, že se vám eliminuje odpad v běžném koši, který také méně zapáchá. 

Jeho hlavní výhoda spočívá v rozkladu organického materiálu přímo v kanalizaci. Jde tedy o ekologický způsob, který nezatěžuje skládky, a jejich vzniklý výluh tak nekontaminuje pozemní vody. 

Dále tento způsob zpracování odpadků snižuje výskyt hlodavců, kteří se tímto odpadem živí. Také se tím snižuje výskyt plísní a bakterií v domácnosti.

Během drcení je vhodné používat studenou vodu, protože se tak v drtiči nerozkládá mastnota. Výhodou je také ochlazování motoru. Celý proces by měla provázet tekoucí voda, aby byly zbytky lépe odplavitelné. Zároveň bychom do něj neměli zbytky jídla vkládat příliš rychle, protože hrozí zatížení motoru. 

Drcení pod tekoucí vodou.

Před koupí samotného kuchyňského drtiče odpadu se informuje, zda je ve vaší domácnosti tohoto pomocníka využít. Musíte se řídit dle podmínek provozovatele kanalizace a limit odpadních vod nesmí být překročen. Pokud ale máte septik nebo vlastní čističku vod, není nutné se tím zabývat.

Výhody drtiče zbytků jídla

Podívejme se ještě na plusy a mínusy tohoto pomocníka. 

Výhody Nevýhody
ekologická likvidace biologického odpaduvyšší spotřeba vody
snadná obsluhaběhem drcení vydává zvuk
pohodlná likvidace zbytků jídla přímo z talířů
eliminace zápachu a šíření plísní a bakterií
snížení množství odpadků v koši
snadná údržba

Co můžeme v drtiči odpadků drtit?

 • brambory a jejich slupky
 • slupky z ovoce (banán, meloun, pomeranč)
 • zbytky ovoce a zeleniny včetně pecek
 • staré pečivo
 • kosti z kuřecího masa a ryb
 • čajové sáčky (i sypaný čaj)
 • papírové utěrky a kapesníky
 • párátka
 • kávovou sedlinu
 • květiny
 • skořápky z vajec a ořechů
 • nedopalky cigaret včetně popelu
Ukázka potravin, které lze drtit.

Jak na se provádí montáž?

Instalaci drtiče odpadu při troše šikovnosti zvládnete úplně sami. Pokud budete mít v blízkosti zásuvku na pneumatický spínač a potrubí o průměru 40 mm, pak nemusíte nic složitě přidělávat. 

Instaluje se místo sifonu, uložení odpadního potrubí se doporučuje nejlépe do výšky 35 cm od podlahy. Pokud tedy pod dřezem nemáte nic jiného uloženo, drtič by se vám tam měl vejít. 

Montáž kuchyňského drtiče.

Samostatné zapojení pak bude potřebovat pneumatický spínač. Budete pro něj muset vyřezat díru o průměru 35 mm. Zda jej umístíte do dřezu nebo na kuchyňskou desku v blízkosti drtiče, je to na vás.

Často kladené otázky

⚡ Který z kuchyňských drtičů je nejvýhodnější v poměru ceny a kvality?

Nejvýhodnější v poměru ceny a kvality je drtič Franke Turbo Elite TE-125.

⚡ Mohu se během drcení zbytků jídla nějak poranit?

Žádné zranění by se vám během drcení nemělo stát. Bezpečnosti se proto obávat nemusíte.

⚡ Jaká je průměrná spotřeba elektřiny a vody během jeho provozu?

Za den spotřebujete zhruba o 0,050 kWh elektřiny a o 4-6 litrů studené vody více.

⚡ Lze na drtič odpadu napojit i pračku i myčku současně?

Ano, lze. Stačí přidat další součástky k napojení odpadů na koleno.

Závěrečné shrnutí recenze drtičů odpadu

Snad jste po tom množství informací o něco moudřejší. V recenzi drtičů odpadu do domácnosti jsme si uvedli čtyři spolehlivé modely. Pojďme se teď podívat na přehled jejich parametrů ještě jednou.

Franke Turbo Elite TE-125EcoMaster Plus HEAVY DUTYTEKA TR-50.4In Sink Erator M56
VýrobceFrankeEcoMasterTekaSapho
Obsah komoryneuveden1830 ml980 ml980 ml
Výkon930 W550 W370 W380 W
Typ motorus permanentními magnetyindukčníIndukčníindukční
Počet otáček/min.28002700 1700 1700 
Otvor dřezu89 mm89 mm92 mm92 mm
Hmotnost6,2 kg4,9 kg7,8 kg8,1 kg
Rozměry (vxšxh)406x200x200 mm410x167x167 mm318x173x173 mm318x173x173 mm
Hlučnost40-45 dBneuvedenoneuvedenoneuvedeno
Cenaod 8699 Kčod 10 988 Kčod 7750 Kčod 6496 Kč

Už jste si vybrali nějakého svého favorita? A pokud se ptáte, jaký výrobek bychom si vybrali my, nezbývá nám nic jiného, než vybrat. 

Jednoznačně se nám líbí dřezový drtič odpadu EcoMaster Plus HEAVY DUTY. Za svou cenu nabízí vše, co si může přát i náročný uživatel. 

Z levnějších variant bychom zvolili Franke Turbo Elite TE-125, který je svým motorem s rychlými otáčkami vhodný do domácnosti.

X