Jak si vybrat mikrovlnku? Recenze vybraných značek níže vám určitě pomůže!

Moderní mikrovlnná trouba dokáže nejen ohřívat. 

To už je minulostí, teď už toho umí mnohem více. 

Neměla by chybět v žádné moderní domácnosti. 

Jak si vybrat tu nejlepší?

Ukážeme si volně stojící i vestavné typy.

Electrolux LMS4253TMX

Jako první z testu mikrovlnných trub si uvedeme vestavný model Electrolux v černo-nerezovém provedení. Zvelebí vaši kuchyň na míru nebo klidně jednu z Ikea kuchyní Metod.

Objem 25 litrů je dostatečný pro přípravu grilovaných jídel, rozmrazování i ohřev pro celou rodinu. Během pár minut si připravíte grilované maso, kupříkladu křupavé kuře.

Dvířka se otevírají za pomocí stlačení knoflíku a veškeré volby programů ovládáte pomocí dotykových tlačítek a všechno je zobrazeno na LED displeji.

Povrch vestavné mikrovlnné trouby Electrolux navíc vždycky bude vypadat hezky, je totiž vybaven filmem proti opalcování AntiFilger print. Funkce Quick Heat je také ocenitelná, neboť umožňuje rychlý předehřev trouby na požadovanou teplotu.

Parametry
VýrobceElectrolux
Typvestavné
Barva černá a nerez
Rozměry (VxŠxH)38,8×59,5×37,7 cm
Hmotnost20 kg
Hlučnostneuvedena
Objem25 l
Otevírání dvířekdoleva
Průměr talíře27 cm
Příkon1400 W
Výkon900 W
Grilano
Horkovzduchne
Crispne
Rozmrazováníano
Parní vařeníne
Displejano
Hodinyano
VýhodyNevýhody
vestavnávyšší cena
AntiFinger print
gril
funkce Quick Heat

WHIRLPOOL MWP 338SX

Naším dalším tipem je nerezová mikrovlnná trouba Whirlpool s velice prostorným objemem a grilem. Na prostorném talíři o průměru 36 cm se jídlo nebude při ohřevu ani vaření zachytávat.

 Tato mikrovlna je koncipována jako klasický trouba, a to nejen svým vzhledem, ale také způsobem otevírání dvířek.

K pohodlné manipulaci poslouží zcela automatické programy. Její další předností je 3D proudění mikrovln, které zajistí rovnoměrný ohřev potravin.

Jet Defrost je funkce, která zajišťuje až 7 krát rychlejší rozmrazení potravin oproti jiným mikrovlnkám. Zmínit musíme také JetStart, což je urychlený a ekonomicky úsporný start s nástupem maximální koncentrace mikrovln již po 30 sekundách.

Ke grilování větších kusů masa poslouží inteligentní program Gril+mikrovlny, který v sobě spojuje ohřev s grilem dohromady.

Ke křupavé konzistenci masa poslouží program Crisp, který vytváří hezkou a křupavou vypečenou kůžičku. Stop rotace talíře zase umožní využít celou plochu trouby, například čtvercovou nebo obdelníkovou nádobu.

Tuto multifunkční mikrovlnnou troubu ocení i příznivci zdravého stravování, neboˇsi v ní můžete uvařit jídlo v horkém vzduchu.

Z hlediska údržby zase oceníte funkci AutoClean Micro, která spustí automatické čištění trouby. V domácnosti s malými dětmi může být užitečná i bezpečnostní dětská pojistka.

Parametry
VýrobceWhirlpool
Typvolně stojící 
Barvačerná, nerez
Rozměry (VxŠxH)37,3x54x49 cm
Hmotnost25,95 kg
Hlučnostneuvedeno
Objem33 l
Otevírání dvířekvýklopné
Průměr talíře36 cm
Příkonneuvedeno
Výkon900 W (mikrovlny), 1200 W (gril), 1700 W (horký vzduch)
Grilano
Horkovzduchano
Crispano
Rozmrazováníano
Parní vařeníano
Displejano
Hodinyano
VýhodyNevýhody
prostornávyšší pořizovací cena
přehledný ovládací panelzabírá více místa
gril
samočističí funkce
parní vaření
horkovzduch
3D ohřev

Sencor SMW 5117BK

Mikrovlnnou troubu Sencor oceníte nejen kvůli její cenové dostupnosti, ale také kvůli jejímu nadčasovému vzhledu. Patří sice k těm nejmenším modelům o objemu 17 litrů, ale pokud hledáte kompaktní velikost, je naprosto ideální.

Klidně ji můžete umístit kdekoliv do rohu kuchyňské linky bez toho, aniž by vám přespříliš překážela.

Díky 8 přednastavených programů, které si volíte pomocí otočného tlačítka, bude manipulace naprostou hračkou. Nastavit můžete 5 stupňů mikrovlnného výkonu, s tím že můžete ohřívat i rozmrazovat.

Veškeré vámi navolené činnosti jsou vidět na přehledném LED displeji. Ocenitelným doplňkem této malé mikrovlnné trouby je časovač na dobu 60 minut, takže máte přehled, jak dlouho ještě musíte čekat.

Po stránce bezpečnosti musíme pochválit bezpečnostní dětskou pojistku, která chrání před nechtěným zapnutím, otevřením dvířek nebo přepnutím programu. Oblíbit si ji můžete i díky její nízké hlučnosti, která dosahuje 65 dB.

Parametry
VýrobceSencor
Typvolně stojící
Barvačerná
Rozměry (VxŠxH)25,6×45,1×35,4 cm
Hmotnost10,2 kg
Hlučnost65 dB
Objem17 l
Otevírání dvířekdoleva
Průměr talíře27 cm
Příkon1150 W
Výkon800 W
Grilne
Horkovzduchne
Crispne
Rozmrazováníano
Parní vařeníne
Displejano
Hodinyano
VýhodyNevýhody
výhodná cenamenší objem
dětská pojistkachybí gril
kompaktní velikost
nadčasový design
jednoduché ovládání

Mora VMT 442 X

Vestavná mikrovlnná trouba Mora je také vybavena funkcí ohřevu, rozmrazování a grilování.

Jednoduché intuitivní ovládání je možné díky 8 předvoleným programům, přičemž si můžete navolit z šesti stupňů intenzity výkonu.

Disponuje celkem slušným prostorem o objemu 25 litrů a ke komfortnímu ohřevu podluží rotační talíř o průměru 31,5 cm. Díky programu, v němž je kombinován mikrovlnný ohřev a gril si můžete připravit dokonale opracované kusy masa, zeleniny, sýrů nebo zapékat různé druhy pečiva.

V příslušenství naleznete i praktický rošt, který přijde vhod pro menší porce masa nebo jiných potravin.

Povrch mikrovlnky je z nerezové oceli a je opařen AntiFinger Print úpravou, díky níž na něm nezůstávají stopy prstů. Nerezovou ocelí je také vybavena vnitřní část trouby.

Ovládání probíhá pomocí elektronických tlačítek a otočného voliče, který slouží jako manuální režim. Vše je následně vyobrazeno na čitelném displeji. K pohodlí ještě poslouží časovač, takže přesně víte, kolik minut do konce zbývá. Tato vestavěná mikrovlnka Mora je kompatibilní s kuchyní Ikea Metod.

Parametry
VýrobcMora
Typ vestavná
Barvanerez
Rozměry (VxŠxH)38,8×59,5×36,5 cm
Hmotnost18,5 kg
Hlučnostneuvedeno
Objem25 l
Otevírání dvířekdoleva
Průměr talíře31,5 cm
Příkon1450 W
Výkon900 W (ohřev), 1000 W (gril)
Grilano
Horkovzduchne
Crispne
Rozmrazováníano
Parní vařeníne
Displejano
Hodinyano
VýhodyNevýhody
vestavnánení uvedena hlučnost výrobku
AntiFinger Print
gril
rošt součástí balení

Eta 1208

Mikrovlnná trouba Eta mile překvapí svou cenou, jednoduchým designem i prodlouženou zárukou na 5 let. Zvolit si můžete z pěti stupňů ohřevu a dvou stupňů rozmrazování.

Samozřejmostí je 8 přednastavených programů, které mají stanovený čas i výkon ohřevu. Volby se vždy zobrazí na přehledném displeji, kde jsou jinak zobrazeny hodiny.

Její objem je 20 litrů, patří tedy do skupiny menších mikrovlnek, ale pro ohřev a rozmrazování je naprosto dostačující. Potěší také nízkou hlučností, která dosahuje maxima 59 dB, dětská pojistka proti nechtěnému spuštění a automatické vypnutí při otevření dvířek.

Parametry
VýrobceETA
Typvolně stojící
Barvabílá
Rozměry (VxŠxH)25,8x44x35 cm
Hmotnost10,04 kg
Hlučnost59 dB
Objem20 l
Otevírání dvířekdoleva
Průměr talíře25,5 cm
Příkon1200 W
Výkon700 W
Grilne
Horkovzduchne
Crispne
Rozmrazováníano
Parní vařeníne
Displejano
Hodinyano
VýhodyNevýhody
tichámenší velikost
dostupná cenachybí gril
dětská pojistka
pěkný vzhled

Gorenje MO 4250CLI

Retro mikrovlnná trouba Gorenje chytí za srdce všechny milovníky tohoto nostalgického stylu. Je opravdu krásně propracovaná, se všemi detaily. Tento pomocník zvládne ohřívání, rozmrazování i grilování.

Pokud hledáte mikrovlnnou troubu bez talíře, pak vám možná potěší ještě více.

To je možné díky technologii Stirrer, je možné pokrmy ohřívat i bez otočného talíře. Ovládání probíhá intuitivně za pomocí dvou mechanických otočných knoflíků.

Vzhledem k údržbě vás potěší keramické dno EasyClean, které se snadno čistí a udržuje. I když disponuje náramným vzhledem, musíme jí vytknout absenci displeje, který by ale na druhou stranu narušoval autentičnost retro vzhledu.

Dalším nedostatkem je špatná orientace v nastavení minut ohřevu. Označení minut v okolí otočných knoflíků není dostatečně přehledné.

Parametry
VýrobceGorenje
Typvolně stojící
Barvabéžová
Rozměry (VxŠxH)28,9×45,5×36,5 cm
Hmotnost12,2 kg
Hlučnost58 dB
Objem20 l
Otevírání dvířekdoleva
Průměr talíře24,5 cm
Příkon1080 W
Výkon700 W
Grilano
Horkovzduchne
Crispne
Rozmrazováníano
Parní vařeníne
Displejne
Hodinyne
VýhodyNevýhody
krásný retro designnelze rozeznat čas ohřevu
provoz bez talířepotraviny se hůře prohřívají
gril
snadná údržba

Jak na výběr mikrovlnné trouby?

Jak vidíte, každá z mikrovlnných trub má jisté výhody i nevýhody. Co je však při výběru kvalitního výrobku potřeba zohlednit? Pojďme se podívat, které parametry by mohly mít, a které jsou naopak velkou nezbytností.

Vestavná vs volně stojící

Vestavné mikrovlnné trouby mají zajisté velký plus. Mají místo, které jim náleží, zapadají do kontextu kuchyně, nesedá na ně prach a jsou snáze udržovatelné.

Pokud ale v kuchyňské lince takovou speciální přihrádku postrádáme, nezbývá nám nic jiného, než se poohlédnout po samostatně stojící mikrovlnné troubě.

Nevýhodou je, že už nějaký ten prostor na úkor pracovní plochy zaberou, ale s tím už, jako u každého jiného spotřebiče, musíme počítat.

Velikost a objem

Jak bude vaše nová mikrovlnka velká, závisí samozřejmě na vašich prostorových možnostech. Existují modely, které mají 17 litrů objemu, které patří k těm nejmenším, ale také modely s 40 litrů.

Samozřejmě je lepší vybrat mikrovlnnou troubu, která je prostornější, neboť poskytuje dostatek prostoru pro ohřev bez omezení.

Pokud jste však prostorem omezeni, nezbývá nic jiného, než zvolit variantu menšího objemu. S tímto úzce souvisí i průměr otočného talíře, která by měl být pochopitelně co nejprostornější.

Hlučnost 

Je dost důležitý aspekt při výběru elektrospotřebičů, který se ale ne vždy dozvíme. I tak se v dnešní době nějaké přílišné hlučnosti obávat nemusíme.

Otevírání dvířek

Doleva nebo výklopné? Zde musíme přemýšlet, kde si chceme mikrovlnnou troubu umístit. Otevírání by mělo být pohodlné a nemělo by překážet v cestě, zejména pak, když budeme budeme muset přemístit horký pokrm.

Výkon a příkon 

Výkon představuje množství práce, kterou dokáže trouba, nebo obecně elektrospotřebič, udělat za jednotku času. Jaký výkon je tedy pro tohoto domácího pomocníka optimální? U běžných mikrovlnných trub si vystačíme s 600 W.

Pokud chceme ale multifunkční mikrovlnnou troubu s grilem, pak musí být její minimum výkonu alespoň 1000 W.

Příkon je zase množství energie, které je spotřebováno za jednotku času. Odpovídá tedy spotřebě elektrické energie. V této kategorii se pohybujeme v rozmezí od 1000 W do 3000 W. 

Funkce a vybavení

Vystačíte si s ohřevem a rozmrazováním? Jde vlastně o ty nejjednodušší funkce, které mikrovlnky vykonávají. Naproti tomu multifunkční mikrovlnné trouby dokážou grilovat, vařit a ohřívat v páře, horkém vzduchu nebo dokonce péct chléb.

Kromě toho se nabízí i spousta vychytávek a technologií, mezi ně kupříkladu patří samočištění, funkce Quick Heat, díky níž se nahřeje trouba rychle na požadovanou teplotu, funkce rychlého zmrazování nebo 6. smysl se zabudovanými senzory tepla a vlhka, což je vlasně způsob optimálního využití elektrické energie.

V neposlední řadě se setkáme s názvy jako je Forced Air, což je funkce, která je ideální pro přípravu zákusků nebo masa. Dále pak Crisp pro křupavě opečené pootraviny.

Vzhled

Je také nedílnou součástí výběru. V této oblasti hodnotíme celkový design tak, aby se nám hodil do kontextu kuchyně.

Ovládání

Na trhu naleznete různé druhy ovládání od manuálních, přes elektronické k modernímu dotykovému. Ať už půjde o kteroukoliv variantu, mělo by být dostatečně srozumitelné, nejlépe intuitivní a snadno zapamatovatelné. Příjemným bonusem je také displej, na kterém se nám zobrazí momentálně navolený program. 

Jsou mikrovlnky zdraví škodlivé?

Již dlouhá léta se vedou spekulace nad tím, zda mikrovlnné trouby nějak neškodí zdraví. Údajně by mikrovlny mohly degradovat nutriční hodnoty potravin.

Dokonce jsou někteří přesvědčeni, že by mohly působit karcinogenně. Takové nebezpečí však nehrozí, pokud dodržujete pokyny výrobce a nepoužíváte mikrovlnku s rozbitými dvířky.

Problémem mohou být také znečištěná dvířka, která by mohla špatně těsnit. 

A jak vlastně ohřev v takovém spotřebiči probíhá? Mikrovlny dokážou rozkmitat zejména molekuly vody, čímž dochází k oteplování zevnitř. Proto je ohřev také rychlejší oproti jiným zdrojům. 

A jak je to tedy s nutriční hodnotou jídel? Nelze to úplně říci, neboť některé potraviny mají mikrovlny rády, jiné ne. Ke ztrátě jsou náchylné zejména antioxidanty, které elektromagnetické záření téměř docela zahubí.

Na druhou stranu je výhodou šetrný ohřev, který ztrátu živin naopak minimalizuje a patří k nejšetrnějším. 

Zásady používání mikrovlnné trouby

Člověk by se divil, jak je vlastně složité mikrovlnku použít. Nebudeme každopádně studovat dlouhosáhlé postupy, ale zůstaneme u pár doporučení.

Nádobí jen do mikrovlnky

Pozor bychom měli dávat převážně na plastové nádoby a využívat k ohřevu pouze ty, které mají označení, že mohou být k tomuto ohřevu použity.

Pro každou potravinu jiný výkon

Doporučujeme co nejvíce používat předvolené programy, které v sobě mají předdefinovaný nejen čas ohřevu, ale i intenzitu výkonu. Ohřívání jídle od oka může zničit nejen více nutričních hodnot jídla, ale také poškodit samotný spotřebič. Opakovaným ohřevem již zahřátého pokrmu údajně dochází k menší absorbci mikrovln do potraviny, ty se mohou vracet do magnetronu.

Dostatečně prohřejte

Málo tepelně opracované pokrmy mohou představovat zdravotní rizika. Je tomu zejména u tepelné úpravy masa. Pozor bychom naopak měli dávat na přehřátí, zejména tekutin, které po překročení bodu varu rozkmitáním částic explodují. Rovnoměrnému rozdělení mikrovln pomáhají rotační talíře, které bychom dle doporučení výrobce využívat měli.

Některé potraviny do ní zkrátka nepatří

Tyto potraviny se nedoporučuje do mikrovlnky vkládat vůbec:

  • mateřské mléko
  • mražené maso
  • chilli papričky
  • brokolice
  • mrkev

Jaké jsou plusy a mínusy mikrovlnných trub obecně?

VýhodyNevýhody
rychlostdalší spotřebič v domácnosti
pohodlípotenciálně riziková, když nevíme, jak ji správně používat
moderní způsob ohřevusnižuje nutriční hodnoty některých jídel
variabilita použitínerovnoměrný ohřev potravin
úspora el. energie
úspora nádobí

Často kladené otázky

⚡ Chcete levnou mikrovlnnou tvorbu?

Jako levnou variantu se základními funkcemi můžeme doporučit Sencor SMW 5117BK, jejíž cena začíná na 1699 Kč a Eta 1208, kterou lze pořídit od 1899 Kč.

⚡ Rádi byste si vybrali vestavnou mikrovlnku?

Z vestavných variant jsme si v recenzi uvedli Electrolux LMS4253TMX a Mora VMT 442 X.

⚡ Potěšila by vás malá mikrovlnná trouba?

V tomto případě doporučujeme nejmenší mikrovlnnou troubu o objemu 17 l. V recenzi jsme si uvedli Sencor SMW 5117BK.

⚡ Preferujete multifunkční mikrovlnnou troubu?

Pak by se vám mohla zamlouvat mikrovlnka s množstvím funkcí, chytrými technologiemi, horkovzdušným ohřevem a parním vařením, WHIRLPOOL MWP 338SX.

⚡ Záleží vám především na kvalitním zákaznickém servisu?

Electrolux poskytuje záruční i pozáruční servis. Výhodu máte, pokud si elektrospotřebič registrujete, s tím získáte přístup i ke svým zárukám.

Eta poskytuje prodlouženou záruku na 5 let, ale pozor, je nutné se registrovat na jejich stránkách. Prodlužka záruky je pak zcela zdarma. Případnou reklamaci uplatňujete u prodejce nebo v servisních střediscích.

Výrobky Sencor můžete v případě nutnosti reklamovat buď v obchodě, kde jste jej zakoupili nebo přímo v servisních střediscích Sencor. Zde můžete také uplatnit pozáruční servis.

Stejně tak je tomu u mikrovlnných trub Mora a Gorenje.

V případě potíží s mikrovlnkou Whirlpool stačí zavolat na zákaznickou linku a po vyplnění potřebných údajů bude přijata k reklamaci. Nové náhradní díly opět získají záruku 24 měsíců. Totožné platí i pro pozáruční servis.

⚡ Rádi byste si vybrali mikrovlnnou troubu s grilem?

Tuto funkci mají všechny uvedené mikrovlnné trouby s výjimkou Sencor SMW 5117BK a Eta 1208 88.

Závěrečné shrnutí recenze mikrovlnných trub

Našli jste si již během čtení recenze mikrovlnných trub svého favorita? V tabulce ještě můžete vidět všechny parametry pěkně pohromadě.

Electrolux LMS4253TMXWHIRLPOOL MWP 338SXSencor SMW 5117BKMora VMT 442 XEta 1208 88Gorenje MO 4250CLI
VýrobceElectroluxWhirlpoolSencorMoraETAGorenje
Typvestavnévolně stojící volně stojícívestavnávolně stojícívolně stojící
Rozměry (VxŠxH)38,8×59,5×37,7 cm37,3x54x49 cm25,6×45,1×35,4 cm38,8×59,5×36,5 cm25,8x44x35 cm28,9×45,5×36,5 cm
Hmotnost20 kg25,95 kg10,2 kg18,5 kg10,04 kg12,2 kg
Hlučnostneuvedenaneuvedeno65 dBneuvedeno59 dB58 dB
Objem25 l33 l17 l25 l20 l20 l
Otevírání dvířekdolevavýklopnédolevadolevadolevadoleva
Průměr talíře27 cm36 cm27 cm31,5 cm25,5 cm24,5 cm
Příkon1400 Wneuvedeno1150 W1450 W1200 W1080 W
Výkon900 W900 W (mikrovlny), 1200 W (gril), 1700 W (horký vzduch)800 W900 W (ohřev), 1000 W (gril)700 W700 W
Grilanoanoneanoneano
Horkovzduchneanonenenene
Crispneanonenenene
Rozmrazováníanoanoanoanoanoano
Parní vařeníneanonenenene
Displejanoanoanoanoanone
Hodinyanoanoanoanoanone
Cenaod 6917 Kčod 5616 Kčod 1699 Kčod 4399 Kčod 1899 Kčod 3390 Kč

Pokud vás zajímá náš závěrečný tip, pak bychom mohli doporučit mikrovlnnou troubu Eta 1208 88 jako dostupnou a prostornou volně stojící variantu. Pokud bychom bycgom chtěli být nároční, jednoznačně bychom vybrali WHIRLPOOL MWP 338SX, která je vybavena vařením v páře, horkovzdušným ohřevem a je dost prostorná.

Z vestavných trub bychom vybrali model Mora VMT 442 X, která je parametricky srovnatelná s troubou Electrolux LMS4253TMX, ale je výrazně levnější.

X