Vinná réva, plodina, která má vysoký obsah živin a antioxidantů. Co dalšího byste měli vědět?

Vinná réva je základní surovinou velmi oblíbeného alkoholického nápoje – vína.

Její hrozny obsahují vysoké množství živin a antioxidantů.

Využívá se také v gastronomii. Jak ji můžete zpracovat a konzumovat?

To vše se dozvíte v následujícím článku!

Vinná réva, základ zázračného elixíru

Vinná réva, latinsky Vitis, je považována za jednu z nejzásadnějších ovocných plodin na světě. Je to z důvodů ekonomické hodnoty a rozsahu pěstování.

Tato plodina se začala pěstovat před více než 8000 lety. Kvasinky, které jsou součástí slupek hroznů slouží k výrobě alkoholických nápojů, především vína. V dávných dobách se víno kvůli nedostatku vody stalo nezbytnou životní potřebou, stalo se symbolem výživy a života. Dosud probíhají výzkumy, které zkoumají proč je víno považováno za jeden z nejsilnějších elixírů, které člověk zná. První zmínky o výrobě vína pochází z Gruzie před 8 000 lety. 

Za největší pěstitele historie můžeme považovat staré Řeky, Kypřany, Féničany a Římany. Všichni pěstovali vinnou révu především k jídlu a výrobě vína. Z Evropy se pěstování této plodiny rozšířilo do severní Afriky i Ameriky.  

Hrozny vinné révy mají různé barvy, jsou zelené, červené, černé, žluté a růžové. Existují semenné a bezsemenné odrůdy. Také je můžete konzumovat v různých podobách, například jako rozinky.

Proč konzumovat vinnou révu?

Jak již bylo zmíněno, vinná réva se nejčastěji konzumuje ve formě alkoholického nápoje – vína. Bylo zjištěno, že sklenka vína přináší řadu výhod.

Víno prošlo četnými studiemi, které našly různé souvislosti mezi zlepšením kvality života a jeho konzumací. 

Nejprve je třeba si uvědomit, že na množství záleží a většina studií ukazuje výsledky ve sklenicích za den nebo týden. Vychutnávejte si každý doušek vína, snažte se cítit každou texturu a vůni svého vína. Pijte ho pomalu.

Sklenice, do které se nalévá víno
Zdroj: pixabay.com

Sloučeniny v hroznech mohou chránit před srdečními chorobami tím, že snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Hrozny jsou bohaté na antioxidanty, což jsou prospěšné rostlinné sloučeniny, které mohou chránit před chronickými nemocemi. Mohou bránit růstu a šíření různých typů rakoviny.

Přestože mají hrozny vinné révy vysoký obsah cukru, jejich nízký až střední glykemický index je činí poměrně bezpečnými pro konzumaci s mírou, pokud máte cukrovku. Kromě toho mohou sloučeniny v hroznech chránit před vysokou hladinou cukru v krvi.

Hrozny obsahují několik sloučenin – jako je resveratrol, lutein a zeaxanthin – které mohou pomoci předcházet běžným očním onemocněním. Bylo prokázáno, že resveratrol, který se nachází v hroznech, aktivuje geny spojené s pomalejšími známkami stárnutí a delší životností.

Také obsahují sloučeniny, které mohou zlepšit paměť, pozornost a náladu a také chránit před Alzheimerovou chorobou.

Vinná réva je přirozeným zdrojem melatoninu, hormonu, který může zlepšit kvalitu vašeho spánku.

Nutriční hodnoty

Hrozny obsahují mnoho důležitých vitamínů a minerálů, včetně draslíku, vápníku a vitamínů C a E. Další nutriční hodnoty můžete vidět v následující tabulce:

Nutriční hodnotyHrozny vinné révy 100 g
Kalorie69 kcal
Bílkoviny0,7 g
Sacharidy18 g
Tuky 0,2 g
Vláknina0,9 g
Sodík2 mg
Draslík191 mg
Železo0,4 mg
Vápník 10 mg
Vitamín C3,2 mg
Vitamín E0,19 mg

Druhy vinné révy

Na světě je více než 10 000 druhů vinné révy. Některé z nich slouží ke konzumaci a jiné k výrobě vína. 

Pojďme si představit nejvyužívanější odrůdy vinné révy.

Vinná réva Merlot

Merlot, latinsky Cercis canadensis ‚Merlot‘, se považuje za jednu z nejznámějších odrůd vinné révy vypěstovaných ve Francii. 

Bordeauxské červené směsi, které používají Merlot, jsou plné a kyselé se sametovým taninovým pocitem v ústech a ovocnou chutí.

Merlot se hojně pěstuje i mimo Francii – v Kalifornii, Austrálii, Novém Zélandu, Chile a Jižní Africe.

Trs vinné révy Merlot
Zdroj: shop.viverosbarber.com

Cabernet Sauvignon

Odrůda Cabernet Sauvignon, latinsky Vitis vinifera ‚Cabernet Sauvignon‘,   je vypěstována jako náhodné křížení mezi Cabernet Franc a Sauvignon Blanc.

V chladnějším podnebí produkuje bledší a vysoce kyselé hrozny, zatímco v teplejších oblastech jsou tmavší, s hustou chutí a mírně kyselá.

Syrah (Shiraz)

Odrůda červeného vinného hroznu. Syrah je původní název odrůdy pocházející z oblastí severní a jižní Rhony ve Francii, zatímco Shiraz je její australský název.

Jedná se o vinnou révu s intenzivní kořenitou a ovocnou vůní. Zajímavostí je, že odrůda Syrah se používá i k výrobě šumivého vína.

Trsy vinné révy Syrah
Zdroj: winecuentista.com

Vinná réva Muškát

Muškát, název odvozený od latinského slova musca, označuje skupinu 200 odrůd hroznů používaných k přípravě různých vín po celém světě. 

Muškátová vína jsou aromatická s kořeněnými a květinovými tóny.

Jednou z odrůd je například Muskat momjanski, chorvatská odrůda vinné révy, která se používá k výrobě sladkých dezertních vínech.

Vinná réva Pinot Gris

Pinot Gris nebo Pinot Grigio je mutantní varianta hroznů Pinot Noir, pocházející z francouzského Burgundska.

Tato odrůda se pěstuje převážně ve Francii a Itálii, ale také se rozšířila do Švýcarska, Maďarska a Německa.

Z hroznů se vyrábí bílá, růžová a oranžová vína s jemnou kyselostí a citrusovými tóny.

Sauvignon Blanc

Z odrůdy Sauvignon Blanc se produkuje výborné bílé suché víno. Pěstuje se v různých vinařských oblastech (zejména na Novém Zélandu), i když jeho kořeny pochází z oblasti Bordeaux ve Francii.

Sauvignon Blanc je oblíbený mezi milovníky vína pro své intenzivní vůně a delikátní patro bezu, angreštu, mučenky, zelených oliv a chřestu.

Vinná réva Chardonnay

Chardonnay je jednou z nejrozšířenějších odrůd bílého vína pocházející z Francie. Hrozny Chardonnay jsou nedílnou součástí šumivých vín, jako je Champagne.

Chuťové tóny vín Chardonnay připomínají jablka, tropické ovoce, vanilku a kokos.

List a trs vinné révy Chardonnay
Zdroj: stockfood.ru

Jaký je rozdíl mezi hrozny k jídlu a na výrobu vína?

Hrozny můžeme rozdělit na stolní nebo vinné hrozny.  Stolní hrozny slouží ke konzumaci v syrovém stavu, vinné hrozny slouží k výrobě vína.

Zatímco téměř všechny patří ke stejnému druhu, Vitis vinifera, stolní a vinné hrozny mají značné rozdíly, způsobené selektivním šlechtěním. 

Stolní hrozny mají velké plody bez pecek s relativně tenkou slupkou. Hrozny vinné révy jsou menší, obvykle semenné a mají relativně silnou slupku.

Vinné hrozny mají překvapivě vyšší cukernatost (22 % až 30 %) než hrozny stolní (10 % až 15 %).

Jak pěstovat vinnou révu?

Vinná réva je nejen skvělá k jídlu, odšťavňování a výrobě vína, ale také je krásnou okrasnou rostlinou. 

Měla by být sázená brzy na jaře a sklizena koncem léta nebo začátkem podzimu. Na konci zimy nezapomeňte vinnou révu prořezat.

K domácímu pěstování existují tři hlavní typy hroznů, které je třeba zvážit. Americké (Vitis labrusca), evropské (V. vinifera) a francouzsko-americké hybridy. 

Americké hrozny jsou nejvíce mrazuvzdorné, zatímco evropské hrozny jsou obvykle lepší pro výrobu vína než ke konzumaci. Hybridy mají tendenci být mrazuvzdorné a odolné vůči chorobám, ale nejsou tak chutné jako evropské hrozny. 

Při koupi sazenic se ujistěte se, že kupujete vinnou révu z renomované školky. Nejlepší jsou mohutné, jednoleté rostliny. Pokud je to možné, získejte certifikované rostliny bez virů.

Pro vinnou révu vyberte teplé místo s dostatkem slunečních paprsků. Půda musí být hluboká, dobře odvodněná a prodyšná.Při výsadbě musí být na místě podpora, jednou z možností je robustní mříž nebo altán.

Vinnou révu nemusíte v prvním roce hnojit, pokud nemáte problémovou půdu. V druhém roce růstu ji mírně přihnojte.

Velmi důležité je prořezávání. Hrozny plodí na výhonech vyrůstajících z jednoletých palic. Pokud máte příliš mnoho starých palic, získáte méně hroznů. Pokud hrozny nedozrávají, zaštípněte část listů, aby pronikalo více slunečního světla.

Hrozny jsou připravené ke sklizni, když jsou bohaté na barvu, jsou šťavnaté, plné chuti, snadno se drtí a jsou kypré. Měly by být pevně připevněny ke stonkům. 

Hrozny lze ve sklepě skladovat až šest týdnů, ale mohou absorbovat pachy jiného ovoce a zeleniny, proto je uchovávejte odděleně. Používejte kartonové krabice nebo přepravky vystlané čistou suchou slámou.

Nejvíce vinné révy v ČR se pěstuje v oblastech jižní Moravy, na Litoměřicku a Mělnicku. 

Zpracování vinné révy

Nejčastěji se hrozny vinné révy používají k výrobě vína. V následujících tabulkách můžete vidět nutriční hodnoty jednotlivých druhů vín – bílého, růžového a červeného:

Nutriční hodnotyBílé víno 100 ml
Kalorie82 kcal
Bílkoviny0,1 g
Sacharidy2,6 g
Tuky0 g
Sodík5 mg
Draslík71 mg
Železo0,3 mg
Vápník9 mg

Růžové víno, oproti bílému vínu, obsahuje větší množství sacharidů, ale menší množství draslíku.

Nutriční hodnotyRůžové víno 100 ml
Kalorie85 kcal
Bílkoviny0,4 g
Sacharidy3,8 g
Tuky0 g
Sodík5 mg
Draslík59 mg
Železo0,2 mg
Vápník10 mg

Červené víno má ze všech odrůd největší množství draslíku a železa.

Nutriční hodnotyČervené víno 100 ml
Kalorie85 kcal
Bílkoviny0,1 g
Sacharidy2,6 g
Tuky0 g
Sodík4 mg
Draslík127 mg
Železo0,5 g
Vápník8 g

Pokud se rozhodnete pro výrobu domácího vína budete potřebovat

  • 1,5 až 2 šálky cukru
  • 1 balíček droždí 
  • 2 litry hroznové šťávy
  • odměrku
  • láhev
  • trychtýř 
  • balonek

Postup: 

  1. V lahvi smíchejte hroznovou šťávu a 1,5 hrnku cukru. Pokud chcete, aby víno bylo méně alkoholické, přidejte 1 šálek, pokud chcete víno více alkoholické, přidejte 2 šálky.
  2. Pevně zašroubujte a s lahví třeste zhruba jednu minutu. 
  3. Přidejte jeden balíček droždí.
  4. Počkejte 5 minut, až kvásek vzejde. 
  5. Opět protřepejte, zhruba 10 až 15 sekund.
  6. Z lahve sundejte víčko a na hrdlo lahve nasaďte balonek. Ten funguje jako vzduchová komora. Balonek ještě můžete na hrdle upevnit gumičkami.
  7. Uskladněte lahev na chladné, tmavé místo. V tomto okamžiku se začnou tvořit kvasinky.
  8. Po několika týdnech kvasinky odumřou, a tak přestanou produkovat oxid uhličitý, což způsobí vyfouknutí balónku. V tu chvíli je víno hotové!
  9. Víno ještě přeceďte do nové lahve, abyste se zbavili veškerého sedimentu. 

Hotové víno konzumujte či přidávejte do řady pokrmů jako je:

  • restované chorizo s červeným vínem
  • šalotka a omáčka z červeného vína
  • kuřecí maso na červeném víně s bylinkovým knedlíkem
  • brownies ze svařeného vína
  • hovězí na červeném víně s mrkví

Hrozny vinné révy můžete také usušit, vzniknou vám rozinky. Ty můžete přidat například do štrůdlu nebo je použít do pečeného čaje. Dobré je sušit hrozny v sušičkách na ovoce, zabráníte tak možnému plesnivění. Pokud nevíte, jakou sušičku zvolit, přečtěte si recenze o sušičkách na ovoce

Výrobky z vinné révy

Hroznová šťáva – získává se rozdrcením a rozmixováním hroznů na tekutinu. Hroznová šťáva se fermentuje a vyrábí se z ní víno, brandy nebo ocet.

Vinný ocet – ve francouzštině ocet znamená kyselé („aigre“) víno („vin“). Vysoce kvalitní octy jsou nejvýhodnější než vína, ze kterých jsou vyrobeny.

Hroznový džem – vyrábí se z rozdrcených hroznů, mají sladkou, lehce kyselou chuť. 

Řada studií prokázala, že víno prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu. Díky flavonoidům, má vinná réva silné antioxidační účinky a zabraňuje tak chronickým nemocem. Navíc obsahuje vysoké množství draslíku, vápníku a vitamínu C. Zařaďte tedy vinnou révu do svého jídelníčku, jedna sklenka vína týdně vašemu tělu rozhodně neuškodí.

Použité zdroje

Grapevine (Vitis vinifera L.), www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, [citováno: 11. 05. 2022]
The World’s Favorite Wine Grapes: 23 Varieties, Best Wines (2022), David Butler, www.vinovest.co, [citováno: 11. 05. 2022]
Wine, red, table nutrition facts and analysis, www.nutritionvalue.org, [citováno: 11. 05. 2022]
Wine, rose, table nutrition facts and analysis, www.nutritionvalue.org, [citováno: 11. 05. 2022]
Wine, white, table nutrition facts and analysis, www.nutritionvalue.org, [citováno: 11. 05. 2022]
10 Health Benefits of Wine, According to Science, www.winetourismportugal.com, 06. 01. 2022, [citováno: 11. 05. 2022]
Top 16 Health Benefits of Eating Grapes, Ariane Lang, BSc, MBA, www.healthline.com, 28. 01. 2022, [citováno: 11. 05. 2022]
Grapes, raw nutrition facts and analysis, www.nutritionvalue.org, [citováno: 11. 05. 2022]
Grape, www.en.wikipedia.org, [citováno: 11. 05. 2022]
Grape fruit products | Raisins, Grape wine, juice, vinegar, sweet spreads, grape butter, jelly, www.fruitsinfo.com, [citováno: 11. 05. 2022]
Grapes: Planting, Growing, and Harvesting Grape Vines, www.almanac.com, [citováno: 11. 05. 2022]
How to Make (Pretty Decent!) Wine at Home, Jim Gordon, www.winemag.com, [citováno: 11. 05. 2022]
How to Make Easy Homemade Wine (Red or White), www.delishably.com, 30. 06. 2020, [citováno: 11. 05. 2022]
X