Kde všude je ethylendiamintetraacetát disodný (E386) zakázaný a k čemu všemu se používá?

Ethylendiamintetraacetát disodný (E386) je stabilizátor (používá se také po intoxikaci těžkými kovy k odstranění kovů z těla) a zvýrazňovač chuti, barvy a textury. Jedná se o bílé krystalické granule bez zápachu s mírně slanou chutí nebo bílý až téměř bílý prášek.

Potraviny s tímto éčkem mohou bezpečně konzumovat lidé s alergií na lepek a vegani.

Hlavní důležité body o E386 – Ethylendiamintetraacetát disodný:
Nepovolené v ČR.
Jedná se o sekvestrant.
Doporučujeme na 3/5.

Výroba E386

Ethylendiamintetraacetát disodný se primárně syntetizuje z ethylendiaminu, formaldehydu a kyanidu sodného.

Na co se používá ethylendiamintetraacetát disodný?

Ethylendiamintetraacetát disodný funguje v potravinářství jako antioxidant, stabilizátor a konzervační prostředek. Bylo také prokázáno, že zvyšuje pěnivost a čistící schopnosti kosmetického roztoku.

Jako chelátor kovů působí proti nepříznivým účinkům tvrdé vody tím, že se váže s ionty těžkých kovů obsaženými ve vodě z vodovodu, což následně zabraňuje usazování kovů na kůži, vlasech a pokožce hlavy.

E386 lze nalézt v různých kosmetických produktech, včetně hydratačních/opalovacích krémů na obličej, opalovacích krémů, krémů proti stárnutí, čisticích prostředků, šamponů/kondicionérů, barev na vlasy a očních krémů.

Ethylendiamintetraacetát disodný se také nachází v mnoha průmyslových produktech, jako je papír a textil, pro svou schopnost zabránit změně barvy.

Příklady potravin a nápojů, které někdy obsahují E386:

  • kuřecí nugety
  • marshmallows
  • pudinky
  • majonéza
  • nakládané zelí a okurky
  • konzervované luštěniny
  • destilované alkoholické nápoje

Je E386 zdravé?

Vedlejší účinky v mírných koncentracích nejsou známy. Dlouhodobé vystavení vysokým dávkám však může vést k vyčerpání kovů z těla (železa).

Ve vysokých dávkách může ethylendiamintetraacetát disodný způsobit břišní křeče, nevolnosti, zvracení, průjmy, bolesti hlavy, nízký krevní tlak, kožní problémy a horečky.

Použití EU vs. USA vs. svět

Použití E386 jako potravinářské přísady v EU je zakázáno. Stejně tak i v Austrálii a na Novém Zélandu. V USA je však jeho používání povoleno.

Použité zdroje

Disodium EDTA side effects, www.foodsweeteners.com, 15. 07. 2015, [citováno: 17. 08. 2022]
E386; Disodium EDTA, www.1source.com, [citováno: 17. 08. 2022]
Is Calcium Disodium EDTA a Safe Additive?, Kaitlyn Berkheiser, www.healthline.com, 27. 10. 2018, [citováno: 17. 08. 2022]
X