Připravte si s námi krutony snadno a rychle! Nejlepší tipy jak na ně se dozvíte v tomto článku

Jste milovníky salátů nebo polévek, ale pořád vám v nich něco chybí? Něco křupavého a jemného? Přidejte krutony!

Tato jednoduchá složka udělá s vašim jídlem zázraky.

V našem článku se dozvíte jak si je nejlépe připravit, jaké pečivo použít, jestli ej usmažit nebo upéct a do jakých receptů je přidat!

Co to jsou krutony?

Krutony jsou malé, křupavé kousky chleba, které byly orestovány nebo opečeny. Používají se jako ozdoba a někdy také k dochucení pokrmů. Název pochází z francouzského slova, které je zdrobnělinou pro kůru.

Existuje několik jídel, která se obvykle podávají s krutony, včetně polévky a salátu. Mohou také tvořit složku nádivky. Neméně obvyklé je jejich použití na ozdobu pokrmu.

Usmažené krutony s bylinkami naservírované v mističce.
Zdroj: thesimplerkitchen.com

Stručná historie krutonů

Spojení polévky a starého chleba začíná mezi lety 500–1500 n. l., kdy se polévka podává s kousky starého chleba.

Název pro „kruton“ se poprvé objevuje ve francouzských novinách v roce 1596.

Krutony, popisované jako „malý kousek chlebové kůrky podávané s polévkou“, se poprvé objevují na scéně ve Francii v 17 století.

Tipy jak správně udělat krutony

Použijte starý chléb

Na druhu chleba použitého k výrobě krutonů nezáleží. Z bílého, žitného, ​​kváskového nebo dokonce banánového chleba lze udělat krutony, nejlépe pokud je starý.

Krájení bochníku starého chleba na kostičky může být náročné, takže chléb nakrájejte na kostky dříve, než úplně ztvrdne, a rozložte jej do rovnoměrné vrstvy na plech, aby oschnul.

Na velikosti nezáleží

Krutony mohou být velké, malé nebo tenké velikost je určena vašimi preferencemi.

Z čeho se nejčastěji krutony připravují

 • chleba
 • celozrnného pečiva
 • bagety
 • veky nebo rohlíků
Různé druhy pečiva, ze kterých lze vyrobit chutné krutony.
Zdroj: liveeatlearn.com

Jak smažit krutony?

Chcete-li vyrobit domácí krutony na pánvi, vhoďte kostičky chleba do pánve s olejem, kde jste si předtím orestovali česnek (plátky česneku odstraňte).

Zahřejte kostičky na středně vysokou teplotu a za stálého míchání každých pár minut opékejte do zlatohněda, asi 10 minut.

Po opečení je dejte do mísy se směsí koření a promíchejte.

Krutony přípravné na pánvi a dozlatova usmažené.
Zdroj: liveeatlearn.com

Jak upéct krutony v troubě?

Krutony před pečením vhoďte do mísy s olejem a po upečení je znovu promíchejte ve stejné míse, tentokrát s bylinkami a kořením, abyste získali chuť. Stejně jako u popcornu osolte krutony, dokud jsou horká, aby se sůl přilepila.

Krutony rozházejte na plech, aby mezi nimi byl prostor pro cirkulaci vzduchu a při pečení v troubě vznikla jejich křupavost.

Jak udělat krutony z trouby křupavé?

Trik, jak docílit toho, aby byly krutony uvnitř křehké a navenek křupavé, nespočívá v tom, že je upečete na vysokou teplotu a rychle, ale upečete je při nízké teplotě a pomaleji – 150 °C po dobu 10 minut nebo dokud nejsou zlaté, a v polovině pečení je obrátíte.

Křupavé krutony upečené v troubě na plechu.
Zdroj: biteontheside.com

Jednoduchý recept na krutony

Krutony lze zakoupit již připravené v různých příchutích včetně česneku, bylinek, čedaru, parmezánu a rajčat/bazalky. Lze je připravit i doma z francouzského chleba, bagety, kváskového chleba, briošky nebo obyčejného starého bílého chleba. Obvykle se používá nějaký druh tuku, ať už olivový olej, máslo nebo majonéza, a lze použít další koření, bylinky nebo sýr. Kousky chleba se pak krátce opékají, dokud nejsou zlatavě hnědé.

 • Vyberte si libovolnou velikost kostiček, buď je nakrájejte nožem, nebo ručně natrhejte na malé kousky. Je jen důležité, aby byly krutony jednotné velikosti, aby se vařily rovnoměrně
 • Ve velké míse je rovnoměrně pokapejte olejem a ochuťte kořením. Poté míchejte, dokud se neobalí
 • Vyklopte krutony na plech vyložený pečicím papírem a rozložte do jedné vrstvy
 • V polovině pečení krutony jednou obrátíme. Poté pečte, dokud krutony nedosáhnou požadované úrovně křupavosti
 • Poté je ihned podávejte. Nebo nechte krutony vychladnout, dokud nedosáhnou pokojové teploty a skladujte v uzavřené nádobě až 2 týdny
Krok za krokem jak si připravit lahodné domácí krutony.
Zdroj: alphafoodie.com

Jak krutony okořenit?

 • Francouzský chléb a provensálské koření
 • Italský chléb a parmazán (použijte 30 g strouhaného sýra)
 • Žitný chléb, sůl a pepř
 • Focaccia a italské koření
 • Kváskový chléb a meat masala
 • Kukuřičný chléb a taco koření (kostky chleba budete muset vařit o něco déle, protože chléb je hutná a vlhký – obvykle 20–30 minut).
 • Kukuřičný chléb a kreolské koření
Kombinace italského koření, které je připraveno pro krutony.
Zdroj: greatist.com

Recepty s krutony

Saláty – budou chutnat všude, kde chcete přidat křupavost, ale zejména s tímto salátem Caesar, potom také v kapustovém salátu, snadným tuňákovým salátem a quinoa avokádovým salátem.
Polévky – zejména v této rajčatové polévce nebo tomto lahodném gazpachu. Krutony skvěle chutnají v polévkách, jako je thajská polévka ze zeleného hrášku, krémová oříšková a mrkvová polévka nebo kokosovo dýňová polévka s kari.
Míchaná vejce – vynechte toast a přidejte hrst krutonů.
Nádivky a zapečené pokrmy – když nemáte strouhanku, můžete místo toho použít krutony nebo je rozdrtit a obalit v nich maso.
Wrapy – přidejte je do těchto mexických tortilly k salátu.
Nejlepší recepty do kterých se hodí opečený chléb.
Zdroj: befunky.com

Jak skladovat domácí krutony?

Krutony uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě po dobu až 2 týdnů nebo zmrazte po dobu až 2 měsíců. Chcete-li použít, pečte zmrazené krutony na plechu při 120 ° C, dokud se nerozmrazí a nebudou křupavé.

Použité zdroje

X