Plněná masová roláda

Plněná masová roláda je jedním z pokrmů, který nám splní to, co od jídla očekáváme. Je nejen chuťově výrazná, ale i vzhledově atraktivní, takže můžeme obrazně jíst i očima. Pro obě tyto vlastnosti se hodí k použití i jako jídlo při slavnostnějších příležitostech.

Které maso plníme jako roládu

K plnění rolády můžeme použít všechny druhy masa, které lze rozkrojit na plát, to znamená části z kýty nebo plece, u vepřového masa i vykostěný bůček nebo můžeme použít maso mleté, které po ochucení na plát upravíme. Rolády lze připravit i z drůbežího masa. Plát masa si můžeme nechat rozkrojit u řezníka, koupit již připravený, jako se prodávají např. drůbeží rolády nebo si doma rozkrojíme plát z vhodného kusu masa sami. Není to tak složité, jak to vypadá. Postupujeme tak, že vlákna musí být podélně, protože pak se porce krájí napříč přes vlákno. Postupně na obě strany ostrým nožem odřezáváme části masa, až se nám rozvine plát.
Pokud se nám nešťastnou náhodou podaří maso proříznout, poradíme si dvěma možnými způsoby. Buď přes otvor seřízneme z další části kousek masa, který rozklepeme tak, aby se maso spojilo. Nebo na otvor pod nádivku rozložíme plátky salámu, slaniny nebo vaječnou omeletu a náplň nám pak při pečení nevytéká.

 

Čím masovou roládu plníme

Plnit masové rolády lze podle vlastní fantazie prakticky čímkoliv. Velmi častou náplní je směs z osmažených vajec, která se klade na roládu a doplní se tenkým párkem nebo klobásou, podélně kladenými okurkami a proužky napůl uvařené mrkve. Ale jak již bylo řečeno, lze volit nejrůznější nádivky podle chuti a možností. Můžeme zvolit např. náplň z houbové smaženice, z mletého masa, z jater, z klobásové nebo uzeninové směsi, z vařených vajec, ze zeleninových směsí, z rýže se zeleninou, ze žemlí, ze sýrů nebo vrstvenou náplň z různých surovin. Možností je velmi mnoho, takže roláda může být pokaždé alespoň trochu jiná.

 

Příprava masa na roládu

Masový plát na roládu naklepeme, osolíme, opepříme a potřeme hořčicí. Osvědčená je obyčejná plnotučná hořčice. Kremžská hořčice je chuťově nevýrazná a různé pikantní hořčice pak příliš zvýrazňují svou chuť a potlačují tak chuť náplně. Maso můžeme potírat i prolisovaným česnekem nebo sypat pikantním kořením, vždy však s ohledem na použitou náplň. Naplněnou roládu pevně ovineme režnou nití.
Mleté maso zpracujeme podobně jako na sekanou pečeni, ochutíme a na navlhčeném mikrotenu si připravíme plát. S jeho pomocí pak po naplnění roládu svineme.

 

Příprava náplně do rolády

Pro námi zvolenou náplň připravujeme suroviny tak, že kromě uzeniny a sýrů většinou vše podusíme nebo předvaříme. Pokud si připravujeme nějakou směs, tak ji výrazně ochutíme. Platí zde stará a léty prověřená zásada, že masu ponecháváme jeho přirozenou chuť a výraznou nebo dokonce pikantní chuť, která při pečení přechází do masa, pak dodává až náplň.

 

Pečení rolády

Naplněnou a ovinutou nití zpevněnou roládu vložíme do pekáče, přidáme tuk, máslo nebo sádlo, a na povrchu ji trochu osolíme a posypeme kmínem. Pečeme při střední teplotě. Během pečení přeléváme vypečenou šťávou a podle potřeby podléváme horkou vodou nebo vývarem. Chceme-li pikantní a hustší šťávu, můžeme pod roládu rozprostřít plátky cibule. Po upečení necháme trochu zchladnout, odstraníme nitě a velmi ostrým nožem krájíme na plátky. Podáváme s vařenými brambory nebo bramborovou kaší. Přílohu přeléváme vypečenou šťávou. Můžeme podávat i s trochou omáčky, kterou připravíme tak, že vypečenou šťávu zaprášíme trochou mouky, osmahneme, podlijeme vodou nebo smetanou, povaříme a dochutíme nebo zvlášť připravíme dobře ochucenou studenou omáčku z jogurtu a majonézy. Doplníme kompotem, zeleninovou oblohou nebo zeleninovým salátem.

Pro přípravu plněné rolády si můžete vybrat některý z našich receptů v kategorii Maso. A pokud máte nějaký vlastní zajímavý recept, uvítáme, když se s námi o něj podělíte.
 

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.